Partnerzy portalu

Nauczyciele są już maksymalnie obciążeni. Nie chcą pracować ponad limit godzin

 • AKC
 • 7 czerwca 2023 - 10:30 | Aktualizacja: 7 czerwca 2023 - 10:35
Nauczyciele są już maksymalnie obciążeni. Nie chcą pracować ponad limit godzin
Nauczyciele nie chcą pracować ponad limit godzin, są przemęczeni (fot. shutterstock)
Ministerstwo Edukacji i Nauki chce, od 1 września 2024 r. nauczyciele mogli pracować w wymiarze wyższym niż 1,5 etatu. Zainteresowani nie są jednak... zainteresowani.

W związku ze zwiększonymi potrzebami kadrowymi i spodziewaną wyższą liczbę uczniów w szkołach ponadpodstawowych, MEiN podjęło prace nad zmianą przepisów dotyczących możliwości przydzielenia nauczycielom godzin ponadwymiarowych.

MEiN poinformowało - w odpowiedzi na postulaty Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego - że przewiduje się w Karcie nauczyciela dodanie przepisu umożliwiającego przydzielenie w roku szkolnym 2023/2024 nauczycielowi zatrudnionemu w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, za zgodą tego nauczyciela, godzin ponadwymiarowych w wymiarze wyższym niż określony w ustawie.

Za zgodą nauczyciela dyrektor będzie mógł przydzielić więcej ponadwymiarówki ponad limit 1/2 pensum.

Głos Nauczycielski zapytał zainteresowanych, jak oceniają to rozwiązanie. Odpowiedzi na pytanie: "Rządzący zamierzają znieść limit godzin ponadwymiarowych w szkołach ponadpodstawowych w nowym roku szkolnym. Nauczycielu, czy zgodzisz się na kolejne godziny ponadwymiarowe?" udzieliły 1003 osoby, z czego 222 (21 proc.) nie uczy w szkole ponadpodstawowej. 

Aż 59 proc. ankietowanych (605 głosów) odpowiedziało: "nie, jestem już maksymalnie obciążony/obciążona pracą". 17 proc. (172 głosy) udzieliło odpowiedzi: "tak, zamierzam realizować więcej godzin ponadwymiarowych, jeśli będzie to możliwe", a 3 proc. (34 głosy): "trudno powiedzieć. 

Według danych, jakie uzyskaliśmy w Ministerstwie Edukacji i Nauki, w 2023 roku średnia liczba godzin ponadwymiarowych przypadająca na etat nauczyciela zatrudnionego w publicznych placówkach oświatowych wynosi 3,29. 

Najwięcej w technikach, gdzie tych godzin tygodniowo jest o 4,27 więcej, niż wskazuje pensum. Najmniej w szkołach specjalnych, przysposabiających do pracy - bo tylko 1,16.

TAGI
KOMENTARZE78

 • 71713 2023-08-15 12:45:35
  Otóż właśnie tak. Moją siostrę parę razy zabierało pogotowie ze szkoły. W papierach z izby przyjęć ma "z przepracowania" .
 • Czerniak Przemek 2023-07-30 15:29:11
  Drodzy Polscy nauczyciele, od września będziecie ciężko pracować jak zawsze za te same pieniadze. Jesteście dla mnie warci ciutkę więcej niż minimalna krajowa. Na przykład nauczyciel mgr mianowany ktory pracuje cieżko cały etat powinien zarabiać po 10 latach maxymalnie 3400 na rękę tak jak teraz ma ...to miejsce i to w stolicy naszego pięknego Państwa. Pracujcie tak dalej. Pozdrawiam serdecznie. Przemysław Czerniak  rozwiń
 • Rodzice 2023-06-12 08:47:19
  Do Przemysław: no proszę czyli można. Z wycieńczenia też pewnie nikt się nie przewraca. Gardło mają też tak samo skonstruowane jak w polscy nauczyciele.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!