Nauczyciele stracili pracę "za złą ocenę". Resort oświaty przedstawia wyliczenia

- Poseł Aleksander Miszalski informuje, że dochodzą do niego liczne zgłoszenia i zarzuty dotyczące manipulowania postępowaniami dyscyplinarnymi oraz procedurą sporządzenia oceny pracy nauczycieli oraz dyrektorów szkół.
- W odpowiedzi na jego interpelację resort podaje dane.
- W latach 2019-2022 14 nauczycieli straciło pracę po negatywnej ocenie. 5 postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli zostało natomiast umorzonych przez Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną przy Ministrze Edukacji i Nauki tylko w 2022 r.
Jak pisze poseł PO, dochodzą do niego liczne zgłoszenia i zarzuty dotyczące manipulowania postępowaniami dyscyplinarnymi oraz procedurą sporządzenia oceny pracy nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Pyta więc MEiN, jak wiele postępowań dyscyplinarnych przeciwko nauczycielom i dyrektorom placówek oświatowych prowadzono w roku 2022 i ile z nich zakończono umorzeniem postępowania?
Dodatkowo dopytuje resort, jak wielu dyrektorów zostało pozbawionych swojej funkcji w wyniku uzyskania negatywnej oceny pracy i z iloma nauczycielami rozwiązano stosunek pracy wskutek uzyskania negatywnej oceny pracy w latach 2017-2022.
5 postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli umorzyła komisja przez MEiN w 2022 roku
Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki odpowiada, że MEiN nie dysponuje danymi dotyczącymi liczby postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec nauczycieli przez komisje dyscyplinarne pierwszej instancji (w województwach) w 2022 r., jak również danymi dotyczącymi liczby tych postępowań, które zakończyły się umorzeniem postępowania dyscyplinarnego przez te komisje.
Przedstawia jednak dane dotyczące liczby postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec nauczycieli, które zostały umorzone przez Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną przy Ministrze Edukacji i Nauki w 2022 r. Było ich w sumie 5: po jednym w woj. łódzkim, małopolskim i śląskim oraz dwa z woj. mazowieckiego.

Ilu nauczycieli i dyrektorów straciło pracę po złej ocenie?
Wiceszef MEiN wyjaśnia też, że dane na temat rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem w związku z otrzymaniem negatywnej oceny pracy dokonanej w trybie i na zasadach określonych Kartą Nauczyciela zbierane są od roku szkolnego 2019/2020. To dane zbiorcze agregowane na poziomie podmiotu. Nie ma zatem możliwości wykazania, czy dotyczą one np. nauczyciela, który jednocześnie zajmował stanowisko dyrektora szkoły lub placówki. Dodaje też, że w systemie informacji oświatowej nie są zbierane dane o dyrektorach szkół i placówek, którzy zostali odwołani z tego stanowiska, w tym odwołani w związku z otrzymaniem negatywnej oceny pracy.
Dane te posiadają wyłącznie organy prowadzące szkoły i placówki, posiadające kompetencje w zakresie odwoływania dyrektorów szkół i placówek ze stanowiska kierowniczego
- tłumaczy Dariusz Piontkowski.

Czytaj więcej
Rekolekcje dla uczniów. Szkoły na bakier z prawemPrzedstawia jednocześnie dane dotyczące rozwiązania stosunku pracy z nauczycielami w związku z otrzymaniem negatywnej oceny pracy za lata 2019-2022 według województw, zbierane w etatach. W 2019 roku były 4 takie sytuacje, w 2020 - 5, w 2021 - 1, a w 2022 roku ponownie 4.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
NosFeratu
2023-03-23 10:52:09
Dobrze, pójdą na kasę to biedronki i zarobią więcej, edukacja w Polsce jest najmniej ważną dziedziną rozwoju!
-
Ewa
2023-03-23 07:48:42
Nauczyciele oskarżani przez rodziców w większości przypadków są niewinni bo nagminnie dzieci się nie uczą a to utrudnia realizowanie programu.
-
Nauczycielka
2023-03-23 07:03:07
Zachęcam do poprawienia błędu, który dwukrotnie widnieje w tym artykule, nawet jako podpis na zdjęciu: w latach 2029-2022.