Partnerzy portalu

Nauczyciele upomną się o swoje. Wyślą kartki z życzeniami do ministra edukacji

Nauczyciele upomną się o swoje. Wyślą kartki z życzeniami do ministra edukacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Nietypową formę protestu z okazji Dnia Edukacji Narodowej ogłosił przewodniczący KSOiW NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa. Nauczyciele wyślą kartki z życzeniami do ministra edukacji. W ten sposób zamanifestują przeciw opieszałości MEN w zakresie wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli.

- Wysłanie do ministra edukacji kartek to forma protestu przeciw opieszałości działania MEN - powiedział szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania "Solidarności" Ryszard Proksa.

Na kartkach zaadresowanych do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego złożą życzenia spełnienia zobowiązań dotyczących zmiany systemu wynagradzania nauczycieli, które wynikają z punktu 6 porozumienia z 7 kwietnia 2019r., zawartego między przedstawicielami KSOiW NSZZ.

Wydrukowanych zostało 200 tys. pocztówek. - Akcja ma przypominać, że mamy porozumienie i ten punkt o nowym systemie wynagradzania jest najgorzej realizowany - powiedział szef KSOiW.

Czytaj więcej: Dostosowanie pensji nauczycieli tylko do płacy minimalnej nie rozwiąże problemu

Jednym z punktów zawartego w kwietniu porozumienia z rządem było wypracowanie nowego systemu wynagrodzeń nauczycieli. Ten postulat miał być zrealizowany do końca roku. Pod koniec września Solidarność zaproponowała, by płace nauczycieli były powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Zdaniem "S" nauczyciel stażysta powinien zarabiać 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, nauczyciel kontraktowy 85 proc, mianowany - 100 proc, a dyplomowany 115 proc.

Pomysł na niedomagający system wynagradzania nauczycieli Solidarność przedstawiała już wielokrotnie - przypomniał Jerzy Ewertowski z KSOiW "Solidarności". Powiedział, że nauczyciele mają już dosyć, żeby ich wynagrodzenia były ustalane cyklicznie, w sposób całkowicie uzależniony od polityków czy urzędników.

Zaproponował, żeby system był oparty na bardziej obiektywnych wskaźnikach, takich, które w sposób automatyczny ustalałyby sposób wynagradzania nauczycieli. - Solidarność chciałaby uzależnić go od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, ponieważ uwzględnia on wynagrodzenia wszystkich pracowników w kraju i co roku rośnie - powiedział Ewertowski.

- Chodzi nam o to, żeby nie trzeba było co roku czy co kilka lat negocjować i dobijać się o swoje uposażenia - dodał.

Na odwrocie kartki pocztowej wydrukowano, jakie są obecnie kwoty wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli: stażysty - 2782 zł, kontraktowego 2862 zł, mianowanego 3250 zł, dyplomowanego 3817 zł i propozycje wynagrodzeń w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej: stażysty- 3210 zł, kontraktowego 3897 zł, mianowanego 4585 zł i dyplomowanego 5273 zł.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!