Partnerzy portalu

Nauczycielom należy się wynagrodzenie za nieprzepracowane nadgodziny. Jest jednak warunek

 • NR
 • 18 września 2023 - 09:10 | Aktualizacja: 18 września 2023 - 09:12
Nauczycielom należy się wynagrodzenie za nieprzepracowane nadgodziny. Jest jednak warunek
Nadgodziny w pracy nauczyciela są regulowane w art. 35 ust. 1 ustawy Karty Nauczyciela (Fot. Shutterstock)
Nauczycielowi, który nie zrealizował przydzielonych mu godzin ponadwymiarowych z przyczyn leżących po stronie szkoły, przy jednoczesnym wykazaniu przez tego pracownika gotowości do pracy, przysługiwać będzie wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe - wyjaśnia RIO w Opolu.
 • Nauczyciel za każdym razem musi wyrazić zgodę na nadgodziny.
 • W uchwale Sądu Najwyższego z 6 sierpnia 1987 r., sygn. akt III PZP 29/87 wyjaśniono, że „ nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe tylko wtedy, gdy przeszkoda (także niezawiniona) w ich odbyciu leży po jego stronie.
 • Wynagrodzenie za nadgodziny nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu wyraziła opinię, że gdy nauczyciel był gotowy do świadczenia nadgodzin, ale z przyczyny leżącej po stronie zakładu pracy - w tym wypadku szkoły - nie mógł tego zrobić, powinien otrzymać wynagrodzenie.

Nadgodziny w pracy nauczyciela są regulowane zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy Karty Nauczyciela. Określa ona między innymi to, że w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Nauczyciel za każdym razem musi wyrazić jednak na to zgodę.

Publikując wyjaśnienia dotyczące tego, że  nauczycielowi, który nie zrealizował przydzielonych mu godzin ponadwymiarowych z przyczyn leżących po stronie szkoły, przysługiwać będzie wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe - Regionalna Izba Obrachunkowa powołała się między innymi na wyroki sądów w podobnych sprawach. 

Nauczyciel za każdym razem musi wyrazić zgodę na pracę po godzinach.(Fot. Pixabay)
Nauczyciel za każdym razem musi wyrazić zgodę na pracę po godzinach.(Fot. Pixabay)

Kiedy nauczyciel nie dostaje wynagrodzenia za nadgodziny?

W uchwale Sądu Najwyższego - Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 6 sierpnia 1987 r., sygn. akt III PZP 29/87 wyjaśniono, że „ nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe tylko wtedy, gdy przeszkoda (także niezawiniona) w ich odbyciu leży po jego stronie. Jeżeli natomiast nie odbył tych lekcji z innych przyczyn, chociażby niezawinionych, a nawet niezależnych od szkody, zachowuje prawo do takiego wynagrodzenia”. 

Podobne stanowisko znajduje się także w uchwale  z dnia 29 marca 1989 r., sygn. akt III PZP 53/88. Możemy w niej przeczytać, że  „podstawowym warunkiem uznania za usprawiedliwione nieodbycie przez nauczyciela zajęć w godzinach ponadwymiarowych jest jego gotowość do odbycia tych zajęć”.

Nauczyciel nie dostaje więc wynagrodzenia za nieprzepracowane nadgodziny tylko jeśli nie odbyły się z jego winy.

Ile powinien zarobić nauczyciel za nieprzepracowane nadgodziny?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu jasno określiła ile nauczyciel powinien zarobić za nieprzepracowane nadgodziny:

"Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60 proc. wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów." - czytamy w wyjaśnieniu RIO.

TAGI
KOMENTARZE40

 • Mm 2023-09-22 13:03:22
  Do koło tak, jak pracujesz w przedszkolu, gdyż nie ma tam oficjalnego rozpoczęcia, a dzieci są cały dzień (6.30-16.30). Nauczyciele nie przychodzą sobie tylko na rozpoczęcie tylko normalnie pracują.
 • lolo 2023-09-22 08:20:16
  Czy za dzień rozpoczęcia roku szkolnego też należą się nadgodziny?
 • Maria 2023-09-21 18:00:50
  Do Ole, Ole nie wiesz o czym piszesz, pamiętaj że tylko pewna część nauczycieli ma pensum 18 godzin - doczytać później komentuj

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!