Partnerzy portalu

Nauczycielowi należy się wynagrodzenie za nieprzepracowane nadgodziny

 • NR
 • 16 marca 2023 - 09:30
Nauczycielowi należy się wynagrodzenie za nieprzepracowane nadgodziny
Nadgodziny w pracy nauczyciela są regulowane zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy Karty Nauczyciela. (Fot. Pixabay)
Nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za nieprzepracowane nadgodziny - jest jednak jeden warunek - nadgodziny muszą być niezrealizowane z przyczyn niezależnych od nauczyciela. Wyjaśnienie w tej sprawie opublikowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu.
 • Nauczyciel za każdym razem musi wyrazić zgodę na nadgodziny.
 • W uchwale Sądu Najwyższego z 6 sierpnia 1987 r., sygn. akt III PZP 29/87 wyjaśniono, że „ nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe tylko wtedy, gdy przeszkoda (także niezawiniona) w ich odbyciu leży po jego stronie.
 • Wynagrodzenie za nadgodziny nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu wyraziła opinię, że gdy nauczyciel był gotowy do świadczenia nadgodzin, ale z przyczyny leżącej po stronie zakładu pracy - w tym wypadku szkoły - nie mógł tego zrobić, powinien otrzymać wynagrodzenie.

Nadgodziny w pracy nauczyciela są regulowane zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy Karty Nauczyciela. Określa ona między innymi to, że w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Nauczyciel za każdym razem musi wyrazić jednak na to zgodę.

Publikując wyjaśnienia dotyczące tego, że  nauczycielowi, który nie zrealizował przydzielonych mu godzin ponadwymiarowych z przyczyn leżących po stronie szkoły, przysługiwać będzie wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe - Regionalna Izba Obrachunkowa powołała się między innymi na wyroki sądów w podobnych sprawach. 

Nauczyciel za każdym razem musi wyrazić zgodę na pracę po godzinach.(Fot. Pixabay)
Nauczyciel za każdym razem musi wyrazić zgodę na pracę po godzinach.(Fot. Pixabay)

Kiedy nauczyciel nie dostaje wynagrodzenia za nadgodziny?

W uchwale Sądu Najwyższego - Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 6 sierpnia 1987 r., sygn. akt III PZP 29/87 wyjaśniono, że „ nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za nieodbyte godziny ponadwymiarowe tylko wtedy, gdy przeszkoda (także niezawiniona) w ich odbyciu leży po jego stronie. Jeżeli natomiast nie odbył tych lekcji z innych przyczyn, chociażby niezawinionych, a nawet niezależnych od szkody, zachowuje prawo do takiego wynagrodzenia”. 

Podobne stanowisko znajduje się także w uchwale  z dnia 29 marca 1989 r., sygn. akt III PZP 53/88. Możemy w niej przeczytać, że  „podstawowym warunkiem uznania za usprawiedliwione nieodbycie przez nauczyciela zajęć w godzinach ponadwymiarowych jest jego gotowość do odbycia tych zajęć”.

Nauczyciel nie dostaje więc wynagrodzenia za nieprzepracowane nadgodziny tylko jeśli nie odbyły się z jego winy.

Ile powinien zarobić nauczyciel za nieprzepracowane nadgodziny?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu jasno określiła ile nauczyciel powinien zarobić za nieprzepracowane nadgodziny:

"Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów." - czytamy w wyjaśnieniu RIO

TAGI
KOMENTARZE147

 • Darek 2023-03-25 17:11:14
  Do N-l: nauczyciel w szkole pracuje 9 godz dziennie??? To 45 godzin w tygodniu to 2 i pół etatu (18+18+9) = 4550+4550+2275 = 11375 + wysluga + motywacyjne. Z tego liczona jest 13stka + średnia urlopowa. Jak sie czujesz przygarniając taka kasę. Pracownik z KP: 40+40+20=100 (to dla niego tygodniowe 2,...5 etatu czyli twoje 45 godzn). 20 godzin pracy dziennie.  rozwiń
 • Sprostowanie 2023-03-25 17:01:30
  Do Anna: oooo za 10 lat? To już nie za chwilę? Nie będzie zapaści kadrowej od września? Masowych zwolnień????? To akurat nauczyciele wszędzie gdzie się tylko da opowiadają o swoich płacach i ciągle je analizują i porównują publicznie. Przy okazji niemiłosiernie manipulując danymi.
 • Anna 2023-03-25 15:12:59
  Czytam komentarze i zauważyłam, że wszyscy bardzo są zainteresowani zawodem nauczyciela, a w szczególności chodzi o płacę. Powiem tak nigdy nie było super, ale dzieci i rodzice byli normalni.Obserwując dzisiejsze pokolenie za 10 lat sami będziecie uczyć własne dzieci lub szkołę zastąpi chmurka. ...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!