Nauczycielska pikieta: Protestujemy bo odbiera nam się prawa. Chcemy autentycznych konsultacji

Nauczycielska pikieta: Protestujemy bo odbiera nam się prawa. Chcemy autentycznych konsultacji
O zamiarze zorganizowania protestu kierownictwo ZNP poinformowało 27 września (Krzysztof Baszczyński, fot. ZNP)
W sobotę (9 października) w pięciu różnych miejscach, w bezpośredniej bliskości gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie, odbędzie się zapowiadana od kilku dni pikieta Związku Nauczycielstwa Polskiego. Protest odbędzie się pod hasłem "Dość arogancji i braku szacunku dla nauczycieli". Jego celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec planowanych zmian w prawie oświatowym oraz w pragmatyce zawodowej nauczycieli.
 • Protest ma dotyczyć projektowanych zmian w prawie oświatowym związanych z wzmocnieniem roli kuratora i ograniczeniem wolności szkół.
 • W zapowiedzianej na sobotę 9 października pikiecie nauczycieli pod gmachem MEiN będzie uczestniczyło maksymalnie 750 osób. Oprócz związkowców - przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji oraz samorządów tworzących ruch Wolna Szkoła, znany z symbolu czerwonej ekierki.
 • Chcemy, domagamy się, żądamy rozmów, a nie spotkań z ministrem. Chcemy autentycznych konsultacji związanych z planowanymi zmianami - mówi Krzysztof Baszczyński z ZNP.

Na sobotę, na godz. 11.30 zapowiedzieliście ostry protest nauczycieli – zablokujecie Warszawę?     

Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: Ostry nie będzie, bo sanepid nam tego zabronił. Będziemy protestować w pięciu miejscach: na al. Szucha – pod gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pod biurem podawczym KPRM, pod gmachem Trybunału Konstytucyjnego oraz pod pomnikiem Romana Dmowskiego – po 150 osób w każdym miejscu. Ale te wszystkie pikiety będą ze sobą połączone, będą telebimy, będą głośniki. Musieliśmy to zrobić, bo nie mogliśmy zrealizować planu manifestacji na dowolną liczbę osób.

Czego się po tej pikiecie spodziewacie?

Po pierwsze, autentycznej rozmowy z ministrem. W związku z tym poinformowaliśmy ministerstwo, że tam będziemy, że chcemy złożyć petycję i że chcemy się spotkać.

Po drugie, chcemy w ten sposób wyartykułować nasz sprzeciw wobec planowanych zmian w prawie oświatowym związanych z wzmocnieniem roli kuratora i ograniczeniem wolności szkół. Dlatego będą z nami przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji oraz samorządów tworzących ruch Wolna Szkoła, znany z symbolu czerwonej ekierki.

Chcemy także dać wyraz naszemu niezadowoleniu z proponowanych zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli, które minister Czarnek przedstawił nam 21 września na spotkaniu zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

Minister twierdzi jednak, że jeśli chodzi o pragmatykę, to wszystkie sprawy konsultował z nauczycielami i dyrektorami; dziwi się, że chcecie protestować.

Pan minister różne rzeczy mówi, łącznie z tym, że na konferencji prasowej zapewniał, że ma przygotowane dla nauczycieli 8 mld zł. Więc spojrzałem jeszcze do projektu budżetu, sprawdziłem rezerwę budżetową i tam jest tylko 3,8 mld zł, a to na pewno jest mniej niż 8 mld zł. W związku z tym pan minister mija się z prawdą.

Dlatego chcemy, domagamy się, żądamy rozmów, a nie spotkań z ministrem. Chcemy autentycznych konsultacji związanych z planowanymi zmianami. Bo przecież nie można nazywać konsultacjami spotkań, na których pan minister wyświetli na ekranie swoje plany i poprosi o ewentualne uwagi. To nie są negocjacje.

My tych konsultacji będziemy się domagać. Ta pikieta ma na celu zasygnalizowanie naszego niezadowolenia, ale nie jest postawieniem kropki nad „i”, jeśli chodzi o wyrażenie naszej determinacji, naszego sprzeciwu wobec tego, co się proponuje.

Czy spodziewacie się jutro wsparcia ze strony społeczeństwa, w tym mieszkańców Warszawy?

Nie ulega wątpliwości, że fakt uczestniczenia w proteście przedstawicieli różnych fundacji i stowarzyszeń jest wyrazem tego poparcia, ale nasza pikieta ma też zainteresować rodziców i społeczeństwo tym, co dzieje się w prawie oświatowym, zwłaszcza w obszarze ograniczenia roli organizacji pozarządowych i ciekawych ludzi w edukacji dzieci. Bo o wszystkim mają teraz decydować kuratorzy oświaty.

Chcemy też zwrócić uwagę nauczycieli i środowisk szkolnych na fakt, że minister nas po prostu oszukał. Ja już nie mówię o tym, że w budżecie nie ma środków na wzrost wynagrodzeń, ale oprócz tego zwiększa w sposób naprawdę drastyczny rejestrowany czas pracy nauczycieli. To będzie 30 godzin i tak trzeba patrzeć na te zmiany.

To jest odbieranie nam różnych praw. Jako związek wyliczyliśmy to dokładnie – i jeśli jedna godzina pracy nauczyciela dyplomowanego kosztuje teraz 54 zł, to po reformie, która rzekomo ma podnieść nasz prestiż, będzie kosztowała 41 zł. Oczywiście brutto. Dzisiaj (tj. w piątek 8.10 - dop. red) przesłaliśmy do tego projektu opinię, w której te wyliczenia się znalazły.  

TAGI
KOMENTARZE39

 • Wielunianin 2021-10-10 22:33:35
  W Wieluniu w województwie łódzkim to pewna osoba PEDAGOGA ze szkoły IMIENIA... ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II wykańcza starszych i schorowanych ludzi przez OBRZYDLIWY SMRÓD KULINARNY WTŁACZANY IM ZŁOŚLIWIE I Z PREMEDYTACJĄ DO MIESZKANIA PRZEZ KRATKĘ WENTYLACYJNĄ! Kto dopuszcza takich osobników do pracy z dz...iećmi i młodzieżą i kto dopuszcza aby ktoś taki bezkarnie uprawiał ten proceder ? A jego ofiarom to się okazuje jedynie. ... REPRESJE I PRZEŚLADOWANIA za to że... WALCZĄ ONI O ŻYCIE I PROSZĄ O POMOC !!! Kilka dni temu ci ludzie ledwo przeżyli "ZAGAZOWANIE" odorem kulinarnym mieszkania dokonane przez pedagoga ze szkoły imienia... ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II  rozwiń
 • Rodzic 2021-10-10 09:40:47
  Do Ola: DORADCO METODYCZNY, 14 godzin to ty zajmujesz się trolowaniem 🤣 nauczyciele nauczyli się od czasów komuny, czy się stoi, czy się leży 5 tyś się należy. Zachciało się politycznego strajku, wszystkich przy okazji po obrażali kogo tylko się dało, myśleli, że zaszantażują egzaminami i maturami... a tu zong. Teraz społeczeństwa ma was i wasze kolejne szantaże głęboko w poważaniu. Przyjdzie młode pokolenie na nowych warunkach to i poziom nauczania wzrośnie.  rozwiń
 • Ola 2021-10-10 09:15:28
  Pracuję średnio 14 godzin dziennie nic nie wiesz o szkole,nic.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!