Partnerzy portalu

Nauczycielskie 500 zł - kto i na co tak naprawdę może je wydać

Nauczycielskie 500 zł - kto i na co tak naprawdę może je wydać
Wsparcie w wysokości 500 zł moze być wydane na zakup sprzętu, akcesoriów czy oprogramowania do prowadzenia nauczania zdalnego (fot. Pixabay)
Katalog zakupów służących prowadzeniu nauczania zdalnego nie powinien już budzić większych wątpliwości, bo sporo na ten temat powiedziano i napisano. A jednak dopiero dzisiaj (20 listopada) weszło w życie rozporządzenie, które szczegółowo określa, na co tak naprawdę można wydać bon nauczycielski o wartości 500 zł. Warto do niego zajrzeć przed dokonaniem zakupów, jednocześnie pamiętając, że trzeba je zrobić i rozliczyć do 7 grudnia 2020 r.
 • Mimo że w trakcie konsultacji społecznych rozporządzenia w sprawie wsparcia zakupów służących nauczaniu zdalnemu ich katalog został rozszerzony, nie wszystkie wydatki są refundowane.
 • Nauczyciele muszą pamiętać o warunkach szczegółowych, które nie uprawniają do rozliczenia wydatku, a więc zwrotu kwoty. Na pewno nie będą tego mogli zrobić nauczyciele przedszkolni.
 • Rozporządzenie złagodziło wymóg przedstawienia imiennego dowodu zakupu w okresie od 1 września do 19 listopada, ale od dzisiaj obowiązuje faktura imienna. Trzeba o nią poprosić.

20 listopada weszło w życie długo oczekiwane i zapowiadane rozporządzenie ministra nauki i edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, na podstawie którego nauczyciele, którzy dokonają (bądź już dokonali) zakupu sprzętu komputerowego, akcesoriów lub oprogramowania niezbędnego do prowadzenia nauki zdalnej w okresie od 1 września 2020 r. do 7 grudnia 2020 r. otrzymają refundację do kwoty 500 zł.

Biurka nie kupisz

Warunkiem jest przedstawienie dowodu zakupu w formie paragonu wraz z oświadczeniem (za zakupy dokonane do 19 listopada) lub dowodu imiennego (faktury imiennej) za zakupy dokonane w okresie od 20 listopada do 7 grudnia. To bardzo ważna data, ponieważ ten dzień jest ostatnim na złożenie wniosku o refundację, który należy złożyć do dyrektora placówki oświatowej. Rozporządzenie określa bardzo szczegółowo katalog osób uprawnionych do skorzystania z tego wsparcia oraz katalog (zamknięty) zakupów, które będą podlegały refundacji.

Zgodnie z §10b pkt 4 oraz §10c znowelizowanego rozporządzenia do skorzystania z dotacji uprawnieni są nauczyciele pracujący w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 pkt 2–11 ustawy – Prawo oświatowe oraz zespołów jednostek systemów oświaty, w skład których wchodzi co najmniej jedna z takich jednostek.

Trzeba jednak pamiętać, że uprawnienie to nie przysługuje nauczycielom, którzy prowadzą zajęcia wyłącznie w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych lub winnych formach wychowania przedszkolnego. Mówi o tym wyraźnie §10c ust. 2 rozporządzenia.

Natomiast o tym, jakie wydatki mogą być pokryte w całości lub w części mówią ust. 3 i 4 tego paragrafu. Są nimi wydatki na zakup:

 • komputera stacjonarnego;
 • monitora;
 • komputera przenośnego będącego laptopem lub tabletem, w tym tabletem graficznym;
 • podzespołów komputerowych, w tym: karty graficznej, dysku twardego, pamięci RAM, procesora, płyty głównej, karty dźwiękowej, karty sieciowej, karty wideo, napędu optycznego, zasilacza, obudowy, matrycy do laptopa lub monitora;
 • kamery internetowej lub wizualizera;
 • statywu;
 • mikrofonu, słuchawek lub zestawu słuchawkowego (mikrofon i słuchawki);
 • drukarki, skanera lub urządzenia wielofunkcyjnego;
 • myszy, klawiatury, ładowarki sieciowej, głośników, pamięci zewnętrznej, napędu zewnętrznego, urządzenia do konwersji pisma odręcznego do wersji elektronicznej;
 • baterii do komputera przenośnego, akumulatora, powerbanku, zasilacza awaryjnego;
 • adaptera, koncentratora sieciowego;
 • cyfrowego mikroskopu;
 • liniowego rejestratora dźwięku, dyktafonu cyfrowego;
 • oprogramowania komputerowego;
 • smartfona.
 • Z dofinansowania, może być również pokryty w całości lub w części koszt zakupu usługi dostępu do Internetu oraz sprzętu lub oprogramowania umożliwiającego korzystanie z tej usługi

Jak widać, to całkiem pokaźna i kompletna lista, ale wynika z niej, że takich elementów stanowiska pracy zdalnej jak biurko, fotel czy lampka na biurko nie da się zrefundować.

Źródło: MEiN
Źródło: MEiN

Wsparcie nie dla wszystkich

Na koniec warto też zwrócić szczególną uwagę na przepisy §10c rozporządzenia, w których określono dodatkowe warunki udzielenia wsparcia nauczycielom. W ustępie 13 wyraźnie wskazano, że dofinansowanie przysługuje nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy w jednostce systemu oświaty w dniu 2 listopada 2020 r. oraz w dniu wypłaty dofinansowania nauczycielowi, które ma nastąpić do 31 grudnia 2020 r..

Natomiast w ustępie 14 tegoż paragrafu wskazano że wsparcie nie przysługuje nauczycielom, którzy w dniu 7 grudnia 2020 r.:

 • będą pozostawali w stanie nieczynnym lub przebywali na świadczeniu rehabilitacyjnym, lub na urlopach: wychowawczym, dla poratowania zdrowia, macierzyńskim, rodzicielskim lub na warunkach urlopu macierzyńskiego, chyba że w tym czasie będą świadczyli również pracę w jednostkach systemu oświaty;
 • byli zawieszeni w pełnieniu obowiązków;
 • będą przebywali na urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni;
 • będą urlopowani lub całkowicie zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

Trzeba też pamiętać, że warunkiem otrzymania refundacji jest złożenie wniosku (publikujemy go w załączeniu) do dyrektora placówki oświatowej w terminie do 7 grudnia wraz z dokumentami zakupu. Dyrektor, którego zadaniem jest weryfikowanie wniosków pod względem spełnienia warunków otrzymania dofinansowania, może zobowiązać nauczyciela do złożenia dodatkowych wyjaśnień lub informacji dotyczących wniosku.

DO POBRANIA
Wzór_wniosku_o_dofinansowanie_składanego_przez_nauczyciela.pdf
224.73 KB format pliku: PDF
Rozporządzenie MEiN.pdf
284.82 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!