Partnerzy portalu

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne do zmiany. Projekt już jest

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne do zmiany. Projekt już jest
Możliwe, że pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych będą mogli korzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (fot. pixabay)
Niemal po 14 latach oczekiwania nauczyciele specjaliści pracujący w poradniach psychologiczno-pedagogicznych mogą zyskać prawo do świadczenia kompensacyjnego. Projekt już jest.
 • Przywrócenie wcześniejszej emerytury nie likwiduje możliwości odejścia na świadczenie kompensacyjne.
 • Świadczenie kompensacyjne będzie rozszerzone na pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych.
 • - Jesteśmy usatysfakcjonowani tą zmianą i mamy nadzieję, że zostanie ona przyjęta przez parlament - mówi psycholog Ewa Tatarczak.

Wniesiony do sejmu 19 maja przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, zakłada szereg zmian istotnych dla pragmatyki zawodowej nauczycieli.

Projekt zakłada utrzymanie świadczenie kompensacyjnego i rozszerza grono uprawnionych

Przede wszystkim reguluje sposób przechodzenia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę, a więc uprawnienia, którego nauczyciele domagali się od lat i teraz niespecjalnie są z niego zadowoleni, jednocześnie określa na nowo wiele kwestii dotyczących nauczycieli.

W tym m.in. dwie istotne kwestie związane z korzystaniem z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego:

 • mimo wprowadzenia możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, projekt utrzymuje w mocy możliwość skorzystania z tego świadczenia przez uprawnionych dotychczas nauczycieli;
 • rozszerza grono beneficjentów tego świadczenia o nauczycieli specjalistów pracujących w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, przepis ten wprowadzono w związku z licznymi postulatami tej grupy nauczycieli o przyznanie im prawa do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Projekt nowelizacji przewiduje zmianę art. 2 pkt 1 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, polegającą na objęciu tym świadczeniem nauczycieli publicznych i niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradni specjalistycznych, o których mowa w art. 2 pkt 6 ustawy - Prawo oświatowe.

Jednocześnie w przepisie przejściowym projektu ustawy określono, że do okresu 20 lat wykonywania pracy, który jest jednym z warunków nabycia prawa do tego świadczenia (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych), wlicza się również okresy wykonywania pracy w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych. 

Nauczyciel będzie mógł wybrać rodzaj świadczenia

Projekt nowelizacyjny zakłada, że zmiana ta wejdzie w życie z dniem 1 września 2024 r., a więc jednocześnie z uprawnieniem do skorzystania z wcześniejszej emerytury na podstawie projektowanej regulacji odmrożonego art. 88 Karty Nauczyciela. Tym samym nauczyciele zbliżający się do wieku emerytalnego, a pragnący wcześniej zakończyć pracę, będą mogli sobie wybrać, czy przechodzą na wcześniejszą emeryturę, czy też świadczenie kompensacyjne.

Obecnie nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom zatrudnionym w:

 • publicznych i niepublicznych przedszkolach;
 • publicznych i niepublicznych szkołach, z wyjątkiem niepublicznych szkół nieposiadających uprawnień szkoły publicznej, o których mowa w art. 104 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, i niepublicznych szkół artystycznych nieposiadających uprawnień publicznej szkoły artystycznej;
 • publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i placówkach, o których mowa w art. 2 pkt 7 i 8 ustawy - Prawo oświatowe;

którzy spełnili łącznie następujące warunki:

 • osiągnęli wiek określony w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczenia kompensacyjnych;
 • mają okres składkowy i nieskładkowy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć;
 • rozwiązali stosunek pracy.

ZUS monitoruje wysokość świadczenia kompensacyjnego. Tragedii nie ma

Z danych ZUS wynika, że w styczniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,7 tys. osób. Przeciętna wysokość kompensówki wynosiła 3011,58 zł brutto. W lutym 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,4 tys. osób. Wtedy przeciętna wysokość kompensówki wynosiła 3018,90 zł.

Liczba nauczycieli pobierających to świadczenie w styczniu i lutym tego roku jest niższa, niż przed rokiem i dwa lata temu w analogicznym okresie.

W styczniu 2022 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 14,1 tys. osób. Przeciętna wysokość kompensówki wynosiła 2655,78 zł. W lutym 2022 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,8 tys. osób. Wtedy przeciętna jego wysokość wynosiła 2650,26 zł.

Pracownicy poradni czekają na to uprawnienie od 2009 r.

Zmianę skomentowała Ewa Tatarczak, psycholog, przewodnicząca Związku Zawodowego "Rada Poradnictwa".

- Jako pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych jesteśmy zadowoleni, że w tym projekcie nowelizacyjnym ten przepis wreszcie się pojawił. O taka zmianę zabiegaliśmy od 2009 r., czyli od chwili, kiedy ustawa o świadczeniach kompensacyjnych zaczęła obowiązywać i wyłączono nas z grupy nauczycieli uprawnionych - przypomniała.

- Przez te lata czuliśmy się jako pracownicy dyskryminowani, ponieważ psycholog, pedagog, logopeda pracujący w szkole mógł z tego świadczenia skorzystać, a my nie, chociaż wykonujemy podobne zadania. Mimo naszych starań nic się w tej kwestii nie zmieniało, dopiero z końcem ubiegłego roku pojawiła się obietnica ministra Czarnka, że pojawi się to rozwiązania w regulacjach ustawowych - powiedziała Ewa Tatarczak.

Psycholog wspomniała również, że dyskusje na ten temat odbyły się w kwietniu br. podczas ostatniego spotkania zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. - Stosowny przepis został w końcu wprowadzony i zobaczymy, czy przejdzie on podczas głosowania ustawy, ale obecnie jesteśmy usatysfakcjonowani - oceniła.

TAGI
KOMENTARZE11

 • Gwiazdka nadzieji 2023-06-05 16:21:52
  Do 5 gwiazdek : a za chwalące PO bierze? To by wiele wyjaśniło.
 • 5 gwiazdek 2023-06-05 15:06:51
  Przynajmniej nauczyciel nie bierze kasy za komentarze chwalące PiS
 • Qwerty 2023-06-05 11:06:09
  Lepsze to jak nic za czasów PO łącznie z zamrożeniem płac. Teraz będzie chociaż wybór. Nikt do niczego nie zmusza.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!