Partner portalu

Nauka zdalna przez zimno w szkole to aberracja

Nauka zdalna przez zimno w szkole to aberracja
Trudno sobie wyobrazić, aby wegiel miał przesądzić o formie kształcenia dzieci w tym roku (fot. AW).
- Samorząd cały czas nam mówi, żebyśmy oszczędzali. Ale byłem u nich, w urzędzie, mają cieplutko, więc my też będziemy grzali - powiedział mi dziś jeden z dyrektorów dużej szkoły na południu kraju. Nazwiska nie ujawnię, celowo, żeby przypadkiem nie został napiętnowany. W społeczeństwie trwa bowiem bardzo ostra dyskusja na temat zimna w szkołach i rychłej konieczności wprowadzenia nauki zdalnej. Bardzo dziwna, bo zimna jeszcze nie ma i ani energii cieplnej, ani elektrycznej, ani gazu nie brakuje.

Od początku roku szkolnego samorządowcy mówią: wobec tak wysokich podwyżek bez wsparcia rządowego nasze budżety nie wytrzymają, będziemy wyłączali ogrzewanie, będziemy zamykali szkoły i przedszkola, a dzieci będą się uczyły zdalnie. Z drugiej strony rząd, a konkretnie minister edukacji i nauki zapewnia, że wszystko będzie w porządku – będzie ciepło, nie będzie zdalnego, bo samorządy mają obowiązek sobie poradzić i jednocześnie wprowadza rozporządzenie, które w sytuacji zimna w salach lekcyjnych pozwala dyrektorom na zamknięcie szkoły i wprowadzenie lekcji zdalnych.

Czy trzeba więcej argumentów? Od razu widać, że jest coś na rzeczy. A jeśli dodamy wypowiedzi nauczycieli i dyrektorów, że istnieje niebezpieczeństwo nauki zdalnej nie z powodu kolejnej fali pandemii a braku węgla, a więc ogrzewania w szkołach, to wiem już dlaczego rodzice dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli tak się tymi doniesieniami przejmują. Sięgam więc po doniesienia prasowe i już mam wypowiedź Arkadiusza Klimowicza, burmistrza Darłowa zamieszczoną w „Dzienniku Bałtyckim”:

- Przygotowujemy się do zimy, aby zapewnić ciągłość pracy w miejskich placówkach oświatowych i nie jest ona zagrożona z uwagi na to, że ceny ciepła idą w górę - mówi. Podkreśla przy tym, że nie planuje zimą oszczędzać na ogrzewaniu w miejskich placówkach oświatowych. To samo twierdzi Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo. - Mamy już zapewniony opał do końca tego roku kalendarzowego - wylicza wójt.

Dzwonię do Ostródy, pytam o węgiel. – Wszystkie szkoły są podpięte pod miejską  ciepłownię, więc nie mamy tego problemu. Więc myślę, że nie będziemy ich zamykać – mówi Bożena Ratajczak, naczelnik Wydziału Edukacji UM.  

To samo pytanie kieruję również do Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, które prowadzi dwie duże szkoły ponadpodstawowe.

- W obu szkołach mamy kotłownie gazowe i pozakładane panele fotowoltaiczne, tak jak na innych budynkach użyteczności publicznej – wyjaśnia wicestarosta Waldemar Urbański. Ale dodaje, że powiat ma problemy finansowe i jeśli ceny mediów pójdą mocno w górę, to bieżące wydatki budżetowe przekroczą dochody. O zamykaniu szkół jednak nie mówi.   

Więc nie jest źle. Nauka w zimnie lub nauka zdalna uczniom tych szkół nie grozi.

A jednak, kiedy rozmawiam z jednym z kolegów redakcyjnych on mówi mi, że w szkole jego dziecka, niemal w centrum Warszawy, podczas zebrania organizacyjnego, ostrzeżono go, że z powodu zimna mogą być wprowadzone zajęcia zdalne.

- Naprawdę? Szkoła jest opalana węglem? – pytam, szukając jakiegoś uzasadnienia.

– No nie, mają ciepło sieciowe – odpowiada.  

Inny kolega, równie zbulwersowany, wskazuje, że w szkole jego dzieci (już nie w Warszawie a na Śląsku) wywieszono informację o możliwym wprowadzeniu nauczania zdalnego w przypadku, gdy temperatura w salach spadnie poniżej 18 stopni Celsjusza, bo takie jest teraz prawo. Po co? Żeby rodzice się niepokoili? Przecież w sytuacji, kiedy wszyscy spodziewają się potężnego kryzysu energetycznego, taki przekaz można rozumieć w jeden tylko sposób – nie ma węgla, nie ma prądu i ciepła, dzieci marzną. Takie opowieści można mnożyć.

Nie skomentuję tego stwierdzeniem, że jak na Śląsku braknie węgla, to będzie koniec świata, bo ponoć grozi nam trzecia wojna światowa i mógłbym się pomylić, ale powiem – strachy na Lachy.

Nic takiego nam nie grozi, bo ani jeszcze zimna nie ma i wszystko wskazuje na to, że przynajmniej przez najbliższe dni go nie będzie, a co ważniejsze - śmiem podejrzewać - nikt nie zamierza wyłączać dzieciom ogrzewania. Tak sobie myślę, że dla obecnych włodarzy miast czy wsi byłaby to ostatnia decyzja w ich kadencji. Bo cóż to byłaby za władza, która nawet ogrzać szkoły czy przedszkola nie może. Podobnie z ministerstwem edukacji i nauki oraz z rządem – jeśli nie poradzi sobie z takim problemem, to jest do wymiany. I na nic tu gadanie o ideach, ideologiach, patriotyzmie i wielkich czynach, jeśli dzieci marzną.

Więc tę wizję szkoły, w której dzieci skostniałe z zimna siedzą i uczą się trzeba w bajki włożyć. Tak jak to, że szkoła będzie przez długie tygodnie zimowe zamknięta. To nie okupacja. Nawet w stanie wojennym tak nie było. Na marginesie – wtedy górnictwo pracowało na okrągło.  

Tymczasem ponoć już od 20 grudnia z powodu braku węgla, gazu, prądu mają się zacząć zajęcia zdalne, o czym mówił mi Sławomir Wittkowicz w wywiadzie. Oczywiście, był to sarkazm z jego strony, bo normalnym ludziom trudno w to wierzyć. Bo owszem toczy się wojna, ale nie u nas, owszem są problemy z dostępem do źródeł energii, zwłaszcza paliw kopalnych, ale nie przesadzajmy - to tylko kwestia czasu (jak obiecuje rząd) i ceny - owszem, samorządy mają problemy ze spinaniem budżetów, ale nie są bankrutami. Więc niech szukają oszczędności, gdzie indziej, nie w szkołach, nie w przedszkolach. Jest na to wiele sposobów, których nie trzeba podpowiadać. A jeśli trzeba, to czas pomyśleć o innych władzach. Wybory już niebawem.

TAGI
KOMENTARZE1

  • q-ku 2022-09-27 07:09:25
    mocno demagogiczne samorządy zaplanowały pieniądze rok temu - np szkoła z planem 15tys na gaz otrzyma jesienią rachunek na 50 tys. Państwo dopłaci interwencyjnie do 40% wzrostu. A gdzie reszta? Autor ma pożyczyć? A jeszcze jest prąd - też drożej. Poza szkołami są szpitale, przychodnie, DPSy, do...my dziecka, latarnie miejskie  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!