Partnerzy portalu

Nauka zdalna w powiatach sąsiadujących z Białorusią. Kuratorzy dostaną wytyczne

Nauka zdalna w powiatach sąsiadujących z Białorusią. Kuratorzy dostaną wytyczne
W szkole podstawowej w Kuźnicy odwołano lekcje ( fot. ilustracyjne/arch)
W związku z sytuacją na granicy z Białorusią będzie możliwość nauki zdalnej w przygranicznych szkołach - zapowiedział szef MEiN Przemysław Czarnek
  • W powiatach sąsiadujących z Białorusią będzie możliwość przejścia na naukę zdalną  - poinformował Przemysław Czarnek.
  • Jest to podyktowane tymi nadzwyczajnymi sytuacjami, które obserwujemy na granicy, które mogą budzić również niepokój i stan niebezpieczeństwa wśród nauczycieli i uczniów - wyjaśnił.
  • Zapowiedział, że do kuratorów zostaną wysłane odpowiednie pisma w tej sprawie.

"W związku z sytuacją, która ma miejsce na granicy z Białorusią za chwilkę przekażemy kuratorom oświaty i dyrektorom szkół w powiatach, które graniczą z Białorusią wytyczne dotyczące możliwości podejmowania przez dyrektorów szkół o przejściu na naukę zdalną" - poinformował minister edukacji i nauki we wtorek na konferencji prasowej

Przemysław Czarnek (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Przemysław Czarnek (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Jak wyjaśnił "jest to podyktowane tymi nadzwyczajnymi sytuacjami, które obserwujemy na granicy, które mogą budzić również niepokój i stan niebezpieczeństwa wśród nauczycieli i uczniów".

"W związku z tym jeszcze raz powtarzam: za chwilkę przekażemy kuratorom oświaty, a za ich pośrednictwem dyrektorom szkół w powiatach graniczących z Białorusią wytyczne, w których wskażemy na możliwość, powtarzam: możliwość podejmowania przez dyrektorów decyzji o przechodzeniu tymczasowo w tryb nauki zdalnej. Jest to spowodowane nie covidem, ale tą sytuacją, którą obserwujemy od dwóch dni na granicy z Białorusią" - powiedział Czarnek.

Szef MEiN pytany był czy do resortu edukacji i nauki dotarły sygnały z powiatów przygranicznych, że szkoły chciałby tam przejść na naukę zdalną.

"Tak, nad samą granicą - tam, gdzie mamy szkoły zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie tych wydarzeń dramatycznych, które obserwujemy od kilkudziesięciu godzin, jest niepokój wśród rodziców i uczniów. Dlatego chcemy dać możliwość (...), powtarzam: możliwość podejmowania przez dyrektorów szkół decyzji o przejściu na naukę zdalną" - odpowiedział.

"Proszę się wczuć w sytuację rodziców, których szkoły są oddalone kilometr, dwa, czy pięć od tych wydarzeń, które mają tam miejsce. Mogą czuć poczucie zagrożenia, chociażby obserwując to, co jest w telewizji. I dlatego dajemy możliwość, a nie oblig. Jeśli rodzice będą wnioskowali do dyrektora, to dyrektor będzie mógł w tych nadzwyczajnych sytuacjach podjąć taką decyzję" - wskazał szef MEiN.

Jak informowała we wtorek Interia, uczniowie w Kuźnicy Białostockiej zostali dziś w domach - w tamtejszej szkole podstawowej ogłoszono dni dyrektorskie. Tamtejsze przedszkole jest otwarte, ale przyszła dzisiaj garstka dzieci - czytamy w portalu.

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Pilnują ich służby białoruskie.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!