Nauka zdalna z powodu wzrostu cen energii i braku opału? MEiN wydało komunikat

Nauka zdalna z powodu wzrostu cen energii i braku opału? MEiN wydało komunikat
Nie ma przesłanek, by rezygnować ze stacjonarnego funkcjonowania placówek i wprowadzać naukę zdalną - podało MEiN (fot. freepik)
Zapowiedzi wprowadzenia zdalnego nauczania z powodu wzrostu cen energii, braku opału są bezzasadne. Nie ma przesłanek do tego, aby organy prowadzące rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału - podkreśliło Ministerstwo Edukacji i Nauki.
 • Nie widzimy przesłanek do tego, aby organy prowadzące rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału - podkreśliło Ministerstwo Edukacji i Nauki.
 • Dzięki rozwiązaniom przyjętym w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, do końca 2023 r. m. in. szkoły i przedszkola będą korzystać z zamrożonych cen gazu - wskazało.
 • Jednostki systemu oświaty otrzymają dodatek na pokrycie 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania za sezon za zakupiony: węgiel kamienny, brykiet, pelet, inny rodzaj biomasy, gaz skroplony LPG, olej opałowy, wykorzystywany do ogrzewania - zaznaczyło.

MEiN: Zapowiedzi wprowadzenia zdalnego nauczania z powodu wzrostu cen energii, braku opału są bezzasadne

Zapowiedzi wprowadzenia zdalnego nauczania z powodu wzrostu cen energii, braku opału są bezzasadne; nie ma przesłanek do tego, aby organy prowadzące rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału - podkreślił resort edukacji i nauki.

MEiN dodał, że przepisy umożliwiające przejście na naukę zdalną w sytuacji zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa uczniów z powodów nadzwyczajnych nie mogą być pretekstem dla organu prowadzącego do rezygnacji z obowiązków określonych w przepisach prawa.

Czytaj też: Nauka zdalna wisi w powietrzu. Jest zupełnie nowy powód

Jak podkreślono, wprowadzenie od 1 września 2022 r. przepisów umożliwiających przejście na naukę zdalną w sytuacji zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa uczniów z powodów nadzwyczajnych np. wichury, zalania szkoły, nie stanowi podstaw do rezygnacji z realizacji zadań własnych gminy, w szczególności z organizacji zaopatrzenia w ciepło jakiejkolwiek placówki edukacyjnej na obszarze gminy.

Nie ma przesłanek by rezygnować ze stacjonarnego funkcjonowania placówek

W komunikacje dodano, że "przepisy o możliwości zawieszenia zajęć na czas oznaczony odnoszące się do niskich temperatur lub zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów funkcjonują od 2003 r., regulują sytuacje nieprzewidziane, o charakterze losowym, natomiast nie zwalniają i nie mogą być pretekstem dla organu prowadzącego do rezygnacji z obowiązków określonych w przepisach prawa".

Resort w komunikacie poinformował, że w sytuacji problemów związanych z realizacją zadań własnych gminy dyrektorzy szkół i innych placówek edukacyjnych powinni nawiązać kontakt z kuratorami oświaty i poinformować ich o zaistniałych problemach.

Wskazano też, że rząd RP przygotował szereg rozwiązań osłonowych m.in. dla jednostek systemu oświaty. Przewidziane są rekompensaty, dodatki, zamrożenie cen gazu, a także środki dla jednostek samorządu terytorialnego na pokrycie wzrostu cen energii i zakupu opału.

"Nie widzimy przesłanek do tego, aby organy prowadzące rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału" - podkreślono.

Szkoły i przedszkola będą korzystać z zamrożonych cen gazu i dostaną dodatek do ogrzewania

Wskazano, że dzięki rozwiązaniom przyjętym w ustawie z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, do końca 2023 r. m. in. szkoły i przedszkola będą korzystać z zamrożonych cen gazu.

Czytaj też: Tak ma wyglądać nauczanie zdalne w tym roku szkolnym. Jest rozporządzenie

Poinformowano też, że jednostki systemu oświaty otrzymają jednorazowy dodatek na pokrycie 40 proc. wzrostu kosztów ogrzewania za sezon za zakupiony: węgiel kamienny, brykiet, pelet zawierający co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, pelet drzewny, inny rodzaj biomasy, gaz skroplony LPG, olej opałowy, wykorzystywany do ogrzewania, w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich działalności statutowej.

Wniosek o dodatek będzie można złożyć do 30 listopada 2022 r. Gmina na rozpatrzenie i wypłatę będzie miała maksymalnie miesiąc. Ta rekompensata jest możliwa dzięki przyjętej nowelizacji ustawy z 2 września br. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła.

TAGI
KOMENTARZE9

 • JOTKA 2022-09-27 09:21:21
  Opału w Polsce mamy pod dostatkiem, w przeciwieństwie do POLITYKÓW. A ci, którzy za takich się uważają - sterowani palcem nad-prezesów, niczym komiwojażerowie/sprzedawcy garnków "Zepter", wcisną każdy polit-chłam "temu ludowi", który przez dekady tresowany, niczym tzw. Wyborczy T...łum Specjalnej Troski, kupi cokolwiek. Idą WY kolejne WYBORY, szukajmy sprawdzonych Polaków BEZPARTYJNYCH - także GENEALOD GICZNIE(!), aby nie mieć problemów, choćby energetycznych i wielu, wielu innych.  rozwiń
 • 96296 2022-09-23 08:57:03
  W. Domu jest prąd i ogrzewanie za darmo barany
 • Dalej 2022-09-22 16:12:41
  W końcu pogońcie, zanim będzie po obiedzie

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!