Partnerzy portalu

Nawet 15 tys. zł dofinansowania do szkolnej wycieczki. Jest prosty sposób, by je zdobyć

Nawet 15 tys. zł dofinansowania do szkolnej wycieczki. Jest prosty sposób, by je zdobyć
Do 80 proc. wycieczki - na takie dofinansowanie mogą liczyć szkoły w ramach programu Poznaj Polskę. (Fot. Pixabay)
Szkolna wycieczka, nawet trzydniowa, może zostać dofinansowana kwotą 5 tysięcy złotych na dzień. Ale jest warunek - wycieczka musi mieć walor edukacyjny i dotyczyć Polski.
 • O środki ubiegać mogą się zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne; program obejmuje szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także szkoły artystyczne.
 • Wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych można składać od 6 marca br.  poprzez System Informacji Oświatowej SIO (strefa pracownika), ale tylko do wyczerpania budżet programu (50 mln zł).
 • By szkoła mogła otrzymać dofinansowanie do wycieczki, musi wziąć w niej udział przynajmniej 10 uczniów. Zakwaterowanie i wyżywanie uczestnika wycieczki nie może kosztować więcej niż 150 złotych za dobę, a sam wyjazd musi mieć też walor edukacyjny.

Do 80 proc. wycieczki - na takie dofinansowanie mogą liczyć szkoły w ramach programu Poznaj Polskę. Ale wyjazd nie może ograniczać się do rekreacji. Inicjatywa ma umożliwić uczniom poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, zabytków, kultury i tradycji. Walor edukacyjny to warunek uzyskania dotacji.

- To bardzo dobry pomysł, natomiast pytanie, jak on będzie realizowany, bo jego realizacja w dużej mierze będzie zależała od odpowiedniego zaangażowania dyrektora szkoły, nauczycieli i rodziców - mówi Wojciech Starzyński, prezes Fundacji Rodzice Szkole, i dodaje, że program umożliwi wyjazd także tym dzieciom, które z powodów finansowych często były z wycieczek wykluczane. 

Wydarzenia dostępne dla każdego ucznia. Pieniądze rodziców nie mogą dzielić dzieci

- Powtarzam, że nie może być jakiegokolwiek wydarzenia na terenie szkoły, w którym uczestnictwo uwarunkowane jest tym, czy rodzice płacą, mają pieniądze, czy nie. Trzeba wszystkim uzmysławiać, że te wszystkie wydarzenia mają być dla każdego dziecka. Jestem nawet przeciwnikiem sytuacji, w której np. Rada Rodziców finansuje wyjazd jednego czy kilku dzieci na wycieczkę - to stygmatyzuje dzieci, bo w szkole nic się nie ukryje - podkreśla Starzyński.

Była minister edukacji Krystyna Szumilas uważa, że gdyby nie program, odsetek młodych ludzi, którzy mogliby pozwolić sobie na wyjazd, byłby znikomy.

- W obecnej sytuacji każda pomoc finansowa dla rodziców jest ważna. Myślę, że bez tego programu - przy dzisiejszej drożyźnie i rosnącej inflacji - na wycieczkę mogłaby wyjechać bardzo mała grupa dzieci - mówi Krystyna Szumilas.

Była minister kontrolowała wykonanie programu w poprzednich latach i - jak podkreśla - wszystkie złożone do tej pory uwagi zostały uwzględnione w pracach resortu edukacji. Chodzi m.in. o lepszą dostępność do programu i większą swobodę w wyborze celu wycieczki.

- W tej edycji pierwszeństwo udziału w programie otrzymały placówki, które do tej pory z niego nie skorzystały. Ponadto zależało nam, żeby szkoły miały dużą swobodę w organizowaniu wycieczek, bo to nie powinien być program nastawiony na ideologizację, ale na umożliwienie dzieciom i młodzieży poznawania Polski w zgodzie z podstawą programową - podkreśla Krystyna Szumilas.

Jak złożyć wniosek w ramach programu Poznaj Polskę?

Wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych można składać od 6 marca br. od godz. 10.00, poprzez System Informacji Oświatowej SIO (strefa pracownika), do wyczerpania pieniędzy. Wycieczka może zostać zrealizowana po podpisaniu umowy/porozumienia pomiędzy organem prowadzącym szkołę a Ministerstwem Edukacji i Nauki.

O środki ubiegać mogą się zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne; program obejmuje szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także szkoły artystyczne.

W sumie Ministerstwo Edukacji i Nauki na program Poznaj Polskę przeznaczyło 50 milionów złotych.

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać dofinansowanie z programu Poznaj Polskę?

By szkoła mogła otrzymać dofinansowanie do wycieczki, musi wziąć w niej udział przynajmniej 10 uczniów. Zakwaterowanie i wyżywanie uczestnika wycieczki nie może kosztować więcej niż 150 złotych za dobę, a sam wyjazd musi mieć też walor edukacyjny.

"Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru, poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki" - informuje ministerstwo.

Warto pamiętać, że pieniądze z dofinansowania wydać można tylko na cele uwzględnione w kalkulacji wycieczki, a więc na bilety wstępów, koszty przejazdu, ubezpieczenie, przewodnika, wyżywienie i nocleg.

TAGI
KOMENTARZE12

 • olo 2023-04-12 19:21:33
  Halina - oj głupiutka
 • Halina 2023-03-27 17:06:26
  Do Zofia: to nauczyciele nie biorą pensji za swoją pracę? Dziadek chodził z potrzebą za stodołę i pani też tak robi?
 • Bodzio 2023-03-27 07:17:31
  Wielka bzdura, w dn.20 marca kiedy nastąpiło logowanie do programu o godzinie 10.00 automatycznie pojawiła się informacja o wyczerpaniu środków.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!