Nawet 15 tys. zł dofinansowania do szkolnej wycieczki. Jest prosty sposób, by je zdobyć

- O środki ubiegać mogą się zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne; program obejmuje szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także szkoły artystyczne.
- Wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych można składać od 6 marca br. poprzez System Informacji Oświatowej SIO (strefa pracownika), ale tylko do wyczerpania budżet programu (50 mln zł).
- By szkoła mogła otrzymać dofinansowanie do wycieczki, musi wziąć w niej udział przynajmniej 10 uczniów. Zakwaterowanie i wyżywanie uczestnika wycieczki nie może kosztować więcej niż 150 złotych za dobę, a sam wyjazd musi mieć też walor edukacyjny.
Do 80 proc. wycieczki - na takie dofinansowanie mogą liczyć szkoły w ramach programu Poznaj Polskę. Ale wyjazd nie może ograniczać się do rekreacji. Inicjatywa ma umożliwić uczniom poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, zabytków, kultury i tradycji. Walor edukacyjny to warunek uzyskania dotacji.
- To bardzo dobry pomysł, natomiast pytanie, jak on będzie realizowany, bo jego realizacja w dużej mierze będzie zależała od odpowiedniego zaangażowania dyrektora szkoły, nauczycieli i rodziców - mówi Wojciech Starzyński, prezes Fundacji Rodzice Szkole, i dodaje, że program umożliwi wyjazd także tym dzieciom, które z powodów finansowych często były z wycieczek wykluczane.
Wydarzenia dostępne dla każdego ucznia. Pieniądze rodziców nie mogą dzielić dzieci
- Powtarzam, że nie może być jakiegokolwiek wydarzenia na terenie szkoły, w którym uczestnictwo uwarunkowane jest tym, czy rodzice płacą, mają pieniądze, czy nie. Trzeba wszystkim uzmysławiać, że te wszystkie wydarzenia mają być dla każdego dziecka. Jestem nawet przeciwnikiem sytuacji, w której np. Rada Rodziców finansuje wyjazd jednego czy kilku dzieci na wycieczkę - to stygmatyzuje dzieci, bo w szkole nic się nie ukryje - podkreśla Starzyński.

Czytaj więcej
Czarnek: nauka to odkrywanie prawdyByła minister edukacji Krystyna Szumilas uważa, że gdyby nie program, odsetek młodych ludzi, którzy mogliby pozwolić sobie na wyjazd, byłby znikomy.
- W obecnej sytuacji każda pomoc finansowa dla rodziców jest ważna. Myślę, że bez tego programu - przy dzisiejszej drożyźnie i rosnącej inflacji - na wycieczkę mogłaby wyjechać bardzo mała grupa dzieci - mówi Krystyna Szumilas.
Była minister kontrolowała wykonanie programu w poprzednich latach i - jak podkreśla - wszystkie złożone do tej pory uwagi zostały uwzględnione w pracach resortu edukacji. Chodzi m.in. o lepszą dostępność do programu i większą swobodę w wyborze celu wycieczki.
- W tej edycji pierwszeństwo udziału w programie otrzymały placówki, które do tej pory z niego nie skorzystały. Ponadto zależało nam, żeby szkoły miały dużą swobodę w organizowaniu wycieczek, bo to nie powinien być program nastawiony na ideologizację, ale na umożliwienie dzieciom i młodzieży poznawania Polski w zgodzie z podstawą programową - podkreśla Krystyna Szumilas.
Jak złożyć wniosek w ramach programu Poznaj Polskę?
Wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych można składać od 6 marca br. od godz. 10.00, poprzez System Informacji Oświatowej SIO (strefa pracownika), do wyczerpania pieniędzy. Wycieczka może zostać zrealizowana po podpisaniu umowy/porozumienia pomiędzy organem prowadzącym szkołę a Ministerstwem Edukacji i Nauki.
O środki ubiegać mogą się zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne; program obejmuje szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także szkoły artystyczne.
W sumie Ministerstwo Edukacji i Nauki na program Poznaj Polskę przeznaczyło 50 milionów złotych.
Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać dofinansowanie z programu Poznaj Polskę?
By szkoła mogła otrzymać dofinansowanie do wycieczki, musi wziąć w niej udział przynajmniej 10 uczniów. Zakwaterowanie i wyżywanie uczestnika wycieczki nie może kosztować więcej niż 150 złotych za dobę, a sam wyjazd musi mieć też walor edukacyjny.
"Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru, poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki" - informuje ministerstwo.
Warto pamiętać, że pieniądze z dofinansowania wydać można tylko na cele uwzględnione w kalkulacji wycieczki, a więc na bilety wstępów, koszty przejazdu, ubezpieczenie, przewodnika, wyżywienie i nocleg.

Czytaj więcej
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Ważne terminy
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
olo
2023-04-12 19:21:33
Halina - oj głupiutka
-
Halina
2023-03-27 17:06:26
Do Zofia: to nauczyciele nie biorą pensji za swoją pracę? Dziadek chodził z potrzebą za stodołę i pani też tak robi?
-
Bodzio
2023-03-27 07:17:31
Wielka bzdura, w dn.20 marca kiedy nastąpiło logowanie do programu o godzinie 10.00 automatycznie pojawiła się informacja o wyczerpaniu środków.