Nie ma już stanu pandemii, ale ręce myć trzeba

Nie ma już stanu pandemii, ale ręce myć trzeba
W szkołach o maseczkach już dawno zapomniano, ale konieczność dezynfekcji pomieszczeń i rąk pozostała (fot. Shutterstock).
Dzisiaj, 16 maja, stan epidemii został przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego, co w praktyce oznacza, że wszystkie obostrzenia przestają obowiązywać. W szkołach nie wygląda to jednak tak entuzjastycznie, ponieważ zdecydowana większość obostrzeń już dawno została zniesiona. Jedyne, co tak naprawdę będzie jeszcze obowiązuje to dezynfekowanie.

- To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko - mówiąc symbolicznie - przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, zapowiadając tę zmianę.

Nawiązując do słów ministra można powiedzieć - dla szkół to żadna zmiana. Zwłaszcza po tym, jak po feriach zimowych wróciły do normalnych, stacjonarnych zajęć, a 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Oczywiście z wyjątkiem przychodni zdrowia i aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19.

Brakuje wytycznych

- Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego dla szkół niczego nie zmienia. Szkoła będzie dalej pracowała tak, jak pracuje. Zaraz po feriach zostały przez MEiN wydane wytyczne w związku ze zniesieniem pewnych obostrzeń i w ten sposób funkcjonujemy. W tej chwili nie ma nowych wytycznych, ale jeżeli się pojawią to na pewno się do nich zastosujemy - mówi Wiesław Jagodziński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Oławie.

Nie zmienia to faktu, że obecnie, po zniesieniu obowiązku noszenia maseczek, jedynym śladem, jaki pozostał po ograniczeniach pandemicznych jest dezynfekowanie pomieszczeń i urządzenia do dezynfekcji rąk, które są dostępne w każdej sali lekcyjnej.

- Szkoła funkcjonuje normalnie, pomieszczenia są dezynfekowane, tak jak to było robione w czasie pandemii. Można powiedzieć, że wróciliśmy do normalności, zwłaszcza że w naszej placówce nie było możliwości zrobienia tego, żeby klasy się nie przemieszczały, więc w tym zakresie też się nic nie zmieni - wyjaśnia.

Dyrektor Jagodziński jest przekonany, że kiedy z pandemią pożegnamy się na dobre stosowanie płynów dezynfekujących zostanie w szkole.

- Wydaliśmy pieniądze na zakup podajników, mamy płyn jest w każdej klasie. Więc myślę, że nie zniknie on z użycia nawet jeżeli nie będzie tej pandemii. Bo to jest potrzebne w szkole - mówi.

Jego zdaniem z zakupem płynów samorząd sobie jakoś poradzi, bo to niewielki wydatek budżetowy, który i tak został już zaplanowany.

Decyzja we wrześniu

W Szkole Podstawowej w Bilczy, kierowanej przez Urszulę Wróblewską też nic się nie zmieni. Aczkolwiek tu obostrzenia będą dużo większe. Bo mimo przejścia ze stanu epidemii w stan zagrożenia pandemią, dyrektor Wróblewska nie zamierza rezygnować ze zmian wpływających na bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły.

- Nie funkcjonujemy jeszcze normalnie, bo staramy się przestrzegać tych zaleceń, które nałożone zostały na nas w trakcie pandemii, przede wszystkim mycia rąk i dezynfekcji. Więc nadal dezynfekujemy, nadal staramy się do świetlicy wchodzić klasami, w dalszym ciągu dzieci uczą się w przydzielonych im salach, nie zmieniają ich - mówi dyrektor Wróblewska.

Podkreśla, że szkoła będzie tak pracowała co najmniej do końca roku szkolnego. Dopiero potem zdecyduje, co z tych obostrzeń zostanie, bo zachorowania na COVID-19 jeszcze są. Na pewno będzie to obowiązek częstego mycia i dezynfekcji rąk.

- Na pewno też pracy szkoły będzie towarzyszyć obawa przed tym, że mogą się pojawić nowe zachorowania. Ten lęk będzie powodował, że będziemy się uważnie przyglądać zachorowaniom wśród uczniów i pracowników szkoły - stwierdza.

Jedyne, co wróciło do normy, to spotkania z rodzicami, które właśnie trwają. Nie odbywają się one już online, jak jeszcze do niedawna, tylko w szkole.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!