Partnerzy portalu

Nie ma rozwoju danego obszaru bez nauki. A polskie miasta mają się czym pochwalić

Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Do tego wyróżnienia doprowadził m.in. szereg działań na polu współpracy pomiędzy samorządami a uczelniami wyższymi. Jednak nie będzie to jedyne w najbliższych latach duże, europejskie wydarzenie związane z nauką, którego stolicą będzie polskie miasto. - Stajemy się coraz ciekawszym krajem do przyjeżdżania i studiowania - mówią specjaliści. Zapraszamy na debatę "Nauka, współpraca z uczelniami, inwestycja w naukę".
  • - O przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zdecydował potencjał całej metropolii - mówi Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii.
  • Tytuł może także dać uczelniom szansę nawiązać ścisłą współpracę z biznesem. Jednak to nie jedyne korzyści.
  • - Rok 2024 będzie owocował w wiele imprez dla środowiska nie tylko naukowego, ale także biznesowego i kulturowego. Dla nas to także szansa na pozyskiwanie środków zewnętrznych i wyjście do społeczeństwa. Niestety wielu mieszkańców nie wie, co robimy na co dzień - komentuje prof. Robert Wolny, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

- Władze samorządowe dobrze zdają sobie sprawę z tego, że nie ma rozwoju danego obszaru bez współudziału nauki, bez współpracy z uczelniami i jednostkami badawczo-rozwojowymi - mówi Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jak dodaje, uzyskanie przez Katowice tytułu Europejskiego Miasta Nauki w 2024 r. to efekt szeregu działań na styku działalności uczelni wyższych i samorządu. Wylicza, że było to m.in. powstanie szeregu obiektów, jak CINIBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka) czy Rondo Sztuki, przekazane do zarządzania Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca GZM (fot. PTWP)
Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca GZM (fot. PTWP)

- O przyznaniu tytułu Europejskiego Miasta Nauki świadczy potencjał całej metropolii. Tylko na terenie GZM mamy ponad 100 tys. studentów, co stawia nas na 5. miejscu w Polsce, za Warszawą, Krakowem, Poznaniem i Wrocławiem. Jednak w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jesteśmy już na 2. miejscu - za Poznaniem. W GZM już dawno uznaliśmy, że chcemy się rozwijać poprzez naukę - stwierdziła Danuta Kamińska.

Jesteśmy coraz atrakcyjniejsi

Zdaniem środowisk naukowych rok 2024 będzie bardzo ważny z punktu widzenia promocji tego, co miejscowe uczelnie robią na co dzień. Tytuł Europejskiej Stolicy Nauki może także dać uczelniom szansę nawiązać ścisłą współpracę z biznesem. Jednak to nie jedyne korzyści.

Prof. Robert Wolny, prorektor UE (fot. PTWP)
Prof. Robert Wolny, prorektor UE (fot. PTWP)

- Rok 2024 będzie owocował w wiele imprez dla środowiska nie tylko naukowego, ale także biznesowego i kulturowego. Mam nadzieję, że zostaniemy razem: naszych 7 uczelni wyższych, które po przyznaniu Katowicom wspomnianego tytułu stworzyły konsorcjum - mówi prof. Robert Wolny, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Dla nas właśnie taka konsolidacja jest szansą np. na pozyskiwanie środków zewnętrznych i wyjście do społeczeństwa. Niestety wielu mieszkańców nie wie, co robimy na co dzień. To także szansa, żeby przyciągnąć biznes - dodaje.

Czytaj też: Wydarzenie dostępne dla wszystkich. Publikacja pokłosiem Forum Miejskiego w Katowicach

Europejska Stolica Nauki 2024 to nie jedyne wyróżnienie dla polskiego miasta związane z nauką i edukacją. Już w 2023 r. w Gdańsku odbędzie się EuroSkills, czyli międzynarodowe zawody branż. Nad morze przyjedzie około 100 tys. gości z całej Europy, reprezentujących takie branże, jak gotowanie czy stolarka, ale także cyberbezpieczeństwo, czy szeroko rozumiany sektor IT. 

Dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor Erasmus+(fot. PTWP)
Dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor Erasmus+(fot. PTWP)

- Tych 100 tys. gości właśnie w Gdańsku będzie pokazywało swoje umiejętności. My z drugiej strony pokazujemy przedsiębiorcom polskie szkoły, polskie uczelnie. Wysyłamy jasny sygnał, że mamy coś do powiedzenia. Zresztą samo przyznanie organizacji tej imprezy pokazuje, że mamy coś do zaoferowania - komentuje dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Współorganizatorem debaty była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!