Partnerzy portalu

Niemiecki w polskich szkołach, a polski - w niemieckich

  • JRP
  • 3 września 2018 - 20:50
Niemiecki w polskich szkołach, a polski - w niemieckich
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
W tym roku została podpisana umowa o unijne dofinansowanie projektu „Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji - kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania”, znanym również jako „Szczeciński Standard Językowy”. Głównym celem jest rozwój kompetencji językowych i interkulturowych dzieci i młodzieży.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i premier Meklemburgii-Pomorza-Przedniego Manuela Schwesig mówią otwarcie, że na pograniczu nauka języka polskiego i niemieckiego powinna stać się powszechna, gdyż to jeden z warunków dynamicznego rozwoju gospodarczego i wzbogacenia kultury.

24 szkoły ze Szczecina, 29 z Meklemburgii Pomorza Przedniego, 321 nauczycieli i 3165 uczniów - składa się na projekt „Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji”.

Dzięki rozpoczętym w lutym 2017 r. działaniom kształcenie dwujęzyczne będzie możliwe od przedszkola, aż po liceum. Warty ponad 2,5 mln euro projekt został dofinansowany kwotą 2,1 mln euro ze środków programu Interreg Va i szans na zbliżenie upatrują w nim nie tylko partnerzy projektu, czyli miasto Szczecin oraz niemiecki region, ale i Województwo Zachodniopomorskie.

- Ja nie uczyłem się w szkole języka niemieckiego. Jeśli miałbym cofnąć czas, to na pewno chciałbym mówić po niemiecku. Angielski jest dziś na tyle popularny, że ułatwia wiele rzeczy, ale na pograniczu to język sąsiada przydaje się najbardziej - mówił marszałek Olgierd Geblewicz do uczniów Greifen-Gymnasium w podczas wizyty w Ueckermünde.

Spotkanie z młodymi Niemcami uczącymi się języka polskiego nie było przypadkiem. Wizyta w szkole była bowiem głównym punktem oficjalnej wizyty marszałka i premier Meklemburgii-Pomorza-Przedniego w Ueckermünde, która odbyła się 31 sierpnia br. Po blisko godzinnej rozmowie z uczniami, Olgierd Geblewicz wraz z Manuelą Schwesig podpisali deklarację objęcia patronatem projektu „Nauczanie języka sąsiada”.

- Chcemy umacniać ideę wczesnego i ciągłego nauczania jeżyka sąsiada oraz angażować się w aktywny rozwój polsko-niemieckiej współpracy w Euroregionie Pomerania. Szczecin jako stolica Pomorza Zachodniego coraz silniej oddziałuje na nasz region. By lepiej współpracować i lepiej korzystać ze swoich zasobów, musimy się do siebie zbliżyć, lepiej się poznać. Nauczenie się języka sąsiada to najlepszy początek - deklarowała premier Manuela Schwesig.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!