Partnerzy portalu

Niepubliczne żłobki, przedszkola i szkoły w Tychach otrzymają pełną dotację

Niepubliczne żłobki, przedszkola i szkoły w Tychach otrzymają pełną dotację
Miasto miesięcznie przeznacza na ten cel 4,6 mln zł (fot. shutterstock)
Chociaż z powodu epidemii wywołanej koronawirusem placówki oświatowe nie opiekują się dziećmi, to w Tychach niepubliczne żłobki, przedszkola i szkoły otrzymają dotację w dotychczasowej wysokości - poinformował w środę tamtejszy samorząd.

Miasto miesięcznie przeznacza na ten cel 4,6 mln zł. Jednym z elementów branych pod uwagę przy wyliczeniu dotacji jest frekwencja. W związku z pandemią koronawirusa trudno ją utrzymać; prezydent Tychów Andrzej Dziuba podjął jednak decyzję, że niepubliczne placówki otrzymają dotację w dotychczasowej wysokości.

"Ze względu na coraz trudniejszą sytuację ekonomiczną wielu rodzin zdecydowałem, że podmioty prowadzące niepubliczne szkoły, przedszkola i żłobki na terenie miasta otrzymają dotację celową z budżetu miasta w pełnej wysokości za okres, w którym placówki te pozostają zamknięte z powodu ogłoszonego stanu epidemii. Mam nadzieję, że dzięki temu wsparciu placówki te będą mogły obniżyć do niezbędnego minimum opłaty stałe pobierane od rodziców" - powiedział prezydent Dziuba.

Zgodnie z przepisami, wszyscy uczący się zdalnie nadal są uczniami tych placówek, choć fizycznie do nich nie uczęszczają, a dotacja jest udzielana na podstawie liczby uczniów przyjętych do szkoły czy przedszkola. Ale nie tylko to jest brane pod uwagę.

"W przypadku szkół niepublicznych, dodatkowym elementem przy wyliczeniu dotacji jest minimum 50-procentowa frekwencja słuchaczy na zajęciach. Z uwagi na wyjątkowe okoliczności będzie brany pod uwagę wskaźnik z ostatniego pełnego miesiąca trwania zajęć, czyli z lutego" - wyjaśniła dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach Dorota Gnacik.

TAGI
KOMENTARZE2

  • oli 2020-05-03 18:22:53
    O ile Wasze przedszkola zmniejszyły czesne? Nasze o 25%. Zajęcia zdalne są prowadzone 30 minut dziennie.
  • Eska 2020-04-09 08:10:40
    A n a jakiej podstawie prawnej miałaby być zmniejszona? Ministerstwo Edukacji Narodowej doprecyzowało przepisy w tym obszarze. Nie ma podstaw prawnych do jakiegokolwiek uznaniowego pomniejszenia dotacji. Jest to dotacja podmiotowa i jest naliczana zgodnie z nową normą prawną na dzieci, uczniów i słu...chaczy wg stanu na luty br. Tyle i aż tyle.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!