Partnerzy portalu

Niespodzianki nie ma: licea i technika najpopularniejsze wśród młodych

 • PAP/TK
 • 31 maja 2022 - 15:02 | Aktualizacja: 31 maja 2022 - 16:03
Niespodzianki nie ma: licea i technika najpopularniejsze wśród młodych
W Łodzi najpopularniejszym kierunkiem wśród młodych ludzi jest technik informatyk (fot. freepik)
Licea i technika były najchętniej wybieranymi szkołami przez ośmioklasistów z Łodzi w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W najpopularniejszych placówkach o jedno miejsce stara się ponad 2,5 kandydata.

- Niespodzianek nie ma, licea oraz w technikach kierunki informatyczne od kilku lat cieszą się największym zainteresowaniem młodych ludzi - ogłosiła na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

W tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych absolwenci podstawówek najczęściej wybierali II, XXI oraz IV Liceum Ogólnokształcące. Kolejne lokaty zajmują: XXV, I oraz XXVI LO. W tych szkołach na jedno miejsce przypada od 2 do 2,6 kandydata.

W technikach prym wiodą - podobnie jak w poprzednich latach - klasy kształcące przyszłych techników programistów, mechatroników oraz informatyków. Popularne wśród absolwentów podstawowej jest technikum weterynaryjne, w którym przypada 2,5 kandydata na jedno miejsce.

Z kolei w szkołach branżowych największym zainteresowaniem cieszy się zawód mechanika pojazdów samochodowych - o jedno miejsce w tego typu szkołach ubiega się 1,5 kandydata.

W sumie w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez łódzki samorząd przygotowano 7539 miejsc w tym: 3930 w liceach, 2880 w technikach oraz 729 w szkołach zawodowych.

Uczniowie klas 8 wybierają w tym roku dowolną liczbę szkół oraz klas uszeregowane według preferencji. O tym czy i do której szkoły kandydaci zostaną zakwalifikowani będą decydować wyniki egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej oraz oceny na świadectwie.

Wyniki sprawdzianu klas 8 będą znane 1 lipca, a w dniach 4-11 lipca kandydaci będą mogli jeszcze zmienić swoje preferencje, lecz nie będą mogli korygować już wyboru szkół. Listy zakwalifikowanych oraz niezakwalifikowanych będą znane 15 lipca.

TAGI
KOMENTARZE4

 • Wojtek 2022-06-04 13:04:35
  Do Ignatius: to co napisałem jest prawdą, a że niektórych to boli - no cóż, widać jesteś z tych, co nie wiedzą nic o pracy w szkole. A może to ty jesteś odpowiedzialny za to, jak ona nie działa?
 • Ignatius 2022-06-04 08:25:17
  Do Wojtek: Nie ma nic gorszego niż człowiek wykształcony ponad własną inteligencję
 • Wojtek 2022-06-03 12:50:13
  Trzebaby dodać: nieważne czy się nadają czy nie. Analfabetów nie brakuje w szkołach średnich

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!