Partnerzy portalu

Nowa matura 2023. W woj. lubelskim przystąpi do niej około 9,5 tys. uczniów

  • PAP
  • 5 grudnia 2022 - 15:53
Nowa matura 2023. W woj. lubelskim przystąpi do niej około 9,5 tys. uczniów
W przyszłym tygodniu w całej Polsce szkoły będą mogły przystąpić do próbnych egzaminów maturalnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (fot. PAP/Marcin Bielecki)
W województwie lubelskim mamy 253 liceów ogólnokształcących, w których obecnie w czwartej klasie jest około 9,5 tys. uczniów – przekazała w poniedziałek Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, odnosząc się do tego, ile osób może przystąpić do matury w nowej formule w 2023 roku.
  • Wiosną 2023 r. maturę zdawać będzie pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej.
  • Na egzaminach z języka polskiego (pisemnym i ustnym) maturzystów obowiązywać będzie dłuższa, niż dotąd, lista lektur, których znajomość będzie wymagana na egzaminie. Wypracowanie będzie dłuższe, niż do tej pory.
  • Na nowej maturze wydłużony będzie czas z egzaminów pisemnych z niektórych przedmiotów.

"Konsekwencją tych działań jest zmiana także - w niewielkim zakresie - w egzaminie matury 2023. To oczywiście ma służyć temu młodemu człowiekowi, żeby jego zasób wiedzy i umiejętności był sprawdzany pod kątem tego, co wynika z podstawy programowej i był adekwatny też do tego, co się zmienia w otaczającym świecie" - mówiła dziś Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk.

Podała, że w województwie lubelskim jest 253 liceów ogólnokształcących, w których obecnie w czwartej klasie uczy się około 9,5 tys. osób. "Czy wszyscy zdecydują się na przystąpienie do egzaminu maturalnego, to będziemy wiedzieli po 15 lutego" - sprecyzowała kurator.

Czytaj też: Kto może podać dziecku leki w szkole?

Odnosząc się do najnowszych zmian w maturze, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Lech Gawryłow jako przykład podał egzamin z języka polskiego. "Najwięcej zmian jest w egzaminie z języka polskiego, przez co może wydawać się, że ten egzamin będzie trudniejszy. To są inne wymagania - egzamin będzie trwać trochę dłużej. W przypadku matury ustnej jest taka nowość, że jedno z dwóch zadań jest jawne - komplet tych zadań został opublikowany, natomiast drugie zadanie zdający pozna w czasie egzaminu" - powiedział Gawryłow.

Kurator oświaty w Lublinie przekazała, że w przyszłym tygodniu w całej Polsce szkoły będą mogły przystąpić do próbnych egzaminów maturalnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. "To jest bardzo istotne, bowiem w trakcie tego testu nie tylko uczniowie czwartej klasy liceum mogą sprawdzić swój poziom wiedzy i umiejętności (…), ale bardzo istotne jest też pewne ćwiczenie techniczno-logistyczne związane z przeprowadzaniem już właściwego egzaminu" - wyjaśniła Misiuk.

Nowe zasady matury od 2023 roku

Na egzaminach z języka polskiego (pisemnym i ustnym) maturzystów obowiązywać będzie dłuższa, niż dotąd, lista lektur, których znajomość będzie wymagana na egzaminie. Wypracowanie będzie dłuższe, niż do tej pory. Dotąd było to minimum to 250 słów. W 2023 i 2024 r. uczniowie będą musieli napisać minimum 300 słów, a od 2025 - 400 słów.

Na nowej maturze na egzaminie ustnym z polskiego zdający będzie losował zestaw zadań egzaminacyjnych. Będą w nim dwa zadania sprawdzające umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym lub jego fragmentem. Do tej pory zdający mieli tylko jedno zadanie na egzaminie ustnym. Jedno z dwóch zadań w zestawie będzie jawne. Na nowej maturze wydłużony będzie czas z egzaminów pisemnych z niektórych przedmiotów.

Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!