Partner portalu

Nowa uchwała dotacyjna. Mamy ważne informacje dla przedszkoli

  • bad
  • 24 stycznia 2018 - 21:00
Nowa uchwała dotacyjna. Mamy ważne informacje dla przedszkoli
Adobe Stock
Z początkiem roku weszła w życie nowa ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która nakłada na samorządy obowiązek przyjęcia nowych uchwał regulujących tryb udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.
  • Nowe przepisy są właśnie procedowane w Radzie Miasta Krakowa i wejdą w życie w lutym.
  • W tym czasie obowiązywać będą stawki dotacji wynikające z nowej ustawy, a po przyjęciu uchwały stawki te wyrównane zostaną do wskaźników procentowych ujętych w uchwale Rady Miasta.
  • O tym, jak to będzie wyglądało, można przeczytać poniżej.

 1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa o finansowaniu zadań oświatowych (opublikowana w „Dzienniku Ustaw” 29.11.2017 r.). Nowa ustawa uchyla ustawę z 1991 r. o systemie oświaty w zakresie przepisów dotyczących udzielania i rozliczania dotacji oświatowych. Oznacza to, że 1 stycznia 2018 r. straciła moc uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji oświatowych, podjęta na podstawie przepisów (uchylonej) ustawy o systemie oświaty.

Czytaj też: Anna Zalewska: troszczymy się o zwiększenie nakładów na oświatę

Tym samym od 1 stycznia 2018 r. do czasu wejścia w życie nowych uchwał w zakresie dotowania ma zastosowanie ustawa o finansowaniu zadań oświatowych. Przewiduje ona następujące stawki: 75% dla przedszkoli niepublicznych, 100% dla przedszkoli publicznych, 40% dla niepublicznych punktów przedszkolnych, 50% dla publicznych punktów przedszkolnych, natomiast niepubliczne młodzieżowe domy kultury w styczniu nie otrzymają dotacji.

Prezydent Krakowa w grudniu 2017 r. przygotował 3 projekty uchwał dotyczące:

* trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji, udzielanych szkołom i placówkom publicznym oraz niepublicznym, prowadzonym na terenie Gminy Miejskiej Kraków przez osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż Gmina Miejska Kraków,

* wyrażenia zgody na otrzymywanie przez publiczne i niepubliczne przedszkola, szkoły podstawowe, w których zorganizowano oddział przedszkolny oraz inne formy wychowania przedszkolnego, prowadzone na terenie Gminy Miejskiej Kraków przez osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż Gmina Miejska Kraków, dotacji w wysokości wyższej niż określona w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych,

* ustalenia wysokości oraz zasad otrzymywania dotacji przez młodzieżowe domy kultury prowadzone na terenie Gminy Miejskiej Kraków przez osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż Gmina Miejska Kraków.

Po wejściu w życie wspomnianych uchwał, co nastąpi w lutym, stawki dotacji dla wymienionych wyżej placówek zostaną wyrównane do wskaźników procentowych ujętych w projektach uchwał, tj. przedszkola publiczne – 115%, przedszkola niepubliczne – 80%, punkty przedszkolne publiczne i niepubliczne – 60%, niepubliczne młodzieżowe domy kultury publiczne – 18 zł na uczestnika zajęć. W lutym podmioty prowadzące przedszkola i placówki publiczne otrzymają wyrównanie za styczeń.

Na wysokość dotacji dla przedszkoli niesamorządowych publicznych będzie miała także znaczący wpływ dotacja MEN na wychowanie przedszkolne, jaka ma zostać przekazana miastu w lutym. Po ponownym przeliczeniu wysokości kwoty bazowej dotacji, której efektem w ubiegłych latach było podniesienie kwoty dotacji, podmioty prowadzące przedszkola publiczne w pierwszych dniach lutego otrzymają pełną kwotę dotacji, z wyrównaniem różnicy od stycznia. Ostatnia aktualizacja wysokości kwoty dotacji nastąpi, jak co roku, w październiku.

Jeżeli na tym etapie dojdzie do jej podwyższenia, co w ostatnich latach także miało miejsce, to w listopadzie i grudniu stawka dotacji zostanie podwyższona, tak, aby po podsumowaniu wszystkich stawek otrzymanych za rok 2018 na jedno dziecko suma była równa podstawowej kwocie dotacji pomnożonej przez odpowiedni wskaźnik procentowy.

Podobny mechanizm zaistniał także w 2017 r. – i tak w styczniu 2017 r. miesięczna stawka dotacji na jedno dziecko uczęszczające do niesamorządowego publicznego przedszkola wyniosła 885,49 zł, a w listopadzie 2017 r. (po drugiej aktualizacji) wyniosła 922,83 zł.

Dodatkowo prezydent Krakowa Jacek Majchrowski postanowił przedstawić Radzie Miasta projekt uchwały zwiększającej dotację dla przedszkoli niesamorządowych publicznych do poziomu 120%, dzięki czemu miesięczna kwota dotacji wzrośnie dla nich do ok. 1000 zł. Jeśli Rada Miasta Krakowa wyrazi zgodę na wprowadzenie takiego rozwiązania, zwiększona dotacja mogłaby być przekazywana już od kwietnia 2018 roku.

W projekcie prezydent postanowił także wydłużyć termin przekazywania podwyższonego procentu dotacji dla niesamorządowych przedszkoli, punktów przedszkolnych i młodzieżowych domów kultury do 31 grudnia 2018 r., podczas gdy dotychczasowa uchwała ograniczała to podwyższenie do 31 sierpnia 2018 r.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!