Nowe miejsca w przedszkolach dzięki pieniądzom z RPO

Nowe miejsca w przedszkolach dzięki pieniądzom z RPO
Adobe Stock
Na Podkarpaciu odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w ostatnich 5 latach zwiększył się z ponad 56 proc. do niemal 76 proc. Było to możliwe m.in. dzięki pieniądzom z regionalnego programu operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020.

Jak poinformował dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, w ostatnim czasie łączna liczba nowych miejsc przedszkolnych w regionie, dzięki wsparciu z RPO zwiększyła się do poziomu ponad 5 tys.

"Nowe miejsca w przedszkolach oznaczają również pracę dla kilkuset nauczycieli i osób wspomagających nauczanie, w tym m.in. logopedów, pedagogów i psychologów" - dodał.

Z danych WUP wynika, że w ramach RPO zrealizowanych zostało już ponad 150 projektów o łącznej wartości ponad 100 mln zł. Jak zaznaczył Czop, dzięki temu odsetek dzieci w wieku 3-4 lata, objętych wychowaniem przedszkolnym na Podkarpaciu, zwiększył się z poziomu ponad 56 proc. w 2013 r. do obecnego poziomu niemal 76 proc.

"Taki wzrost oznacza, że kilka tysięcy dzieci, w szczególności z terenów wiejskich, mogło wcześniej rozpocząć proces edukacji, co znacząco sprzyja wyrównywaniu szans edukacyjnych. Wielu rodziców, szczególnie matki, mogło powrócić na rynek pracy dzięki możliwości pozostawienia dzieci pod fachową opieką" - podkreślił dyrektor WUP.

Z RPO dotacje przeznaczone były nie tylko na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach. Jak powiedział Czop, dofinansowywane były również zajęcia dodatkowe, które rozwijały kluczowe kompetencje dzieci.

"Na wsparcie mogły liczyć projekty, których celem było także wyrównywanie szans dzieci, które mają tzw. deficyty rozwojowe. Z pieniędzy unijnych wspieraliśmy również przedszkola specjalne i integracyjne oraz dzieci z niepełnosprawnościami, które niejednokrotnie wymagają bardzo specjalistycznego i drogiego wsparcia, na które rodziców nie stać" - mówił Czop.

Regionalny program operacyjny woj. podkarpackiego na lata 2014-2020 składa się z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach całego programu Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro.

Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie. 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!