Partnerzy portalu

Nowe technologie w edukacji – jest konkurs, będą nagrody, ale czasu mało

Nowe technologie w edukacji – jest konkurs, będą nagrody, ale czasu mało
Wykorzystanie nowych technologii w edukacji to cel DNTE (fot. Shutterstock/M.Gałkiewicz).
W środę 29 marca w Szkole Podstawowej w Mistowie minister Przemysław Czarnek w towarzystwie Wojewódzkich Koordynatorów ds. Innowacji w Edukacji zainauguruje Dzień Nowych Technologii w Edukacji, który wyznaczono na 31 marca. Ale do konkursu DNTE trzeba się zgłosić 28 marca.
 • 28 marca upływa termin zgłaszania placówki do konkursu na wykorzystanie technologii pracy edukacyjnej.
 • Warunki uczestnictwa w konkursie są rygorystyczne i wieloetapowe.
 • Nagrody mają być, ale MEiN nie podaje jakie one będą i kiedy zostaną wręczone.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca publiczne i niepubliczne przedszkola, szkoły i placówki do organizowania w dniu 31 marca Dnia Nowych Technologii w Edukacji (DNTE).

W tym dniu – w godzinach 8:30 - 16:00 lub – jak określono w regulaminie konkursu - w godzinach określonych przez organizatora mają się odbyć wydarzenia, takie jak zajęcia, warsztaty, prezentacje multimedialne, gry, zabawy, projekcje filmów, spotkania z ciekawymi osobami, a także pokazowe lekcje dla dzieci i dorosłych. Zgodnie z informacją MEiN celem DNTE jest popularyzacja technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji wykorzystywanych w codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą.

Organizatorami konkursu jest minister edukacji i nauki we współpracy z kuratorami oświaty.

Zasady konkursu zostały bardzo szczegółowo określone

Konkurs rozgrywany jest w trzech kategoriach:

 • przedszkola,
 • szkoły podstawowe,
 • szkoły ponadpodstawowe i placówki (w rozumieniu art. 4 pkt 14 ustawy – Prawo oświatowe.

W regulaminie konkursu jasno określono, że jest on dwuetapowy – z czego pierwszy etap to konkurs wojewódzki, drugi – krajowy. Ale żeby móc w nim uczestniczyć, trzeba pamiętać o trzech istotnych datach:

 • 28 marca, a więc już teraz, należy dokonać zgłoszenia wydarzenia DNTE poprzez wypełnienie formularza dostępnego pod linkiem https://ankiety-sio.men.gov.pl/index.php?r=survey/index&sid=121241&lang=pl;
 • 31 marca, a więc w dniu nowych technologii zorganizować wydarzenie i za pomocą edytora dostępnego na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej znajdującej się pod adresem: www.zpe.gov.pl przygotować z niego relację;
 • do 28 kwietnia dokonać zgłoszenia do konkursu, przesyłając na adres e-mailowy wskazany przez właściwego kuratora oświaty na stronie internetowej kuratorium link do relacji wraz z danymi, określony w regulaminie.

Trudno powiedzieć, czy ma to naprawdę znaczenie, ale w regulaminie wyraźnie jest napisane, że tego zgłoszenia ma dokonać wyznaczony przez dyrektora szkoły/placówki nauczyciel.

Ocena prac będzie wnikliwa, a za każde kryterium będzie określona liczba punktów

Na każdym etapie konkursu właściwa wojewódzka komisja konkursowa będzie oceniała przesłane relacje z DNTE, według czterech następujących kryteriów:

 • zgodność z tematyką wydarzenia,
 • ciekawy sposób ujęcia tematu,
 • stopień wykorzystania nowych technologii,
 • atrakcyjność wykonania relacji.

Przy czym za kryterium można uzyskać od 0 do 2 pkt, natomiast za pozostałe 2-6 pkt. W sumie maksymalnie 20 pkt.

W I etapie konkursu każda wojewódzka komisja konkursowa wyłoni po trzech laureatów w każdej z ww. kategorii. I taką informację prześlą do ministra edukacji i nauki w terminie do 16 czerwca 2023 r.

II etap konkursu bez terminu rozstrzygnięcia – trzeba pilnować informacji MEiN

Etap II konkursu przeprowadzi komisja powołana przez ministra edukacji i nauki, który wybierze jej członków spośród pracowników Departamentu Programów Nauczania i Podręczników MEiN.

Komisja wyłoni po trzech laureatów w każdej z kategorii, a więc wspomnianych już przedszkoli, szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz placówek. Relacje z wydarzenia DNTE z najwyższą liczbą punktów zostaną nagrodzone a laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe.

Niestety, w regulaminie nie wskazano, kiedy konkurs na poziomie ogólnopolskim zostanie rozstrzygnięty. Nie podano też, jakie te nagrody będą. Natomiast w par. 5 ust. 15 wskazano, że organizatorzy konkursu, a więc MEiN i kuratorzy, zastrzegają sobie prawo do odwołania konkursu bez wcześniejszego uprzedzenia.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!