Partnerzy portalu

Nowe wymagania dla dyrektorów szkół. Jest rozporządzenie

 • NR
 • 20 stycznia 2023 - 12:25
Nowe wymagania dla dyrektorów szkół. Jest rozporządzenie
Opublikowano rozporządzenie w sprawie wymagań dla dyrektorów placówek oświatowych. (Fot. Pixabay)
Od teraz stanowisko dyrektora będzie mogła zajmować tylko osoba, która uzyskała co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat. Wykreślono też przepisy umożliwiające ubieganie się o stanowisko kierownika lub wicedyrektora nauczycieli kontraktowych.

Minister edukacji i nauki wydał rozporządzenie zmieniające przepisy w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce.

[Treść rozporządzenia publikujemy w dziale "Multimedia" pod artykułem]

Od teraz osoba ubiegająca się o stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, szkoły lub innej placówki edukacyjnej musi być nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym. To oznacza, że musi posiadać wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny, oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce; musi mieć ukończone studia z zakresu zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą i posiadać co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela.

Czytaj też: Minister Czarnek rezygnuje z walki o lex Czarnek. Do wyborów

O stanowisko kierownika lub wicedyrektora nie będą się mogli ubiegać nauczyciele kontraktowi (Fot. Pixabay)
O stanowisko kierownika lub wicedyrektora nie będą się mogli ubiegać nauczyciele kontraktowi (Fot. Pixabay)

Zgodnie z nowelizacją z przepisów teraz stanowisko dyrektora będzie mogła zajmować osoba, która uzyskała co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy. Do tej pory zgodnie z przepisami wystarczyło uzyskać pozytywną opinię.

Czytaj też: Solidarność oświatowa spuszcza z tonu. Chce taką podwyżkę, jak budżetówka

Z rozporządzenia wykreślono też przepisy umożliwiające ubieganie się o stanowisko kierownika lub wicedyrektora nauczycieli kontraktowych. Według przepisów przejściowych nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego przed dniem 1 września 2022 r. może zajmować stanowisko dyrektora i wicedyrektora szkoły tylko do 31 sierpnia 2027 r.

DO POBRANIA
Rozporządzenie zmieniające przepisy w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w szkole lub przedszkolu.pdf
351.46 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE112

 • Nauczyciel 2 2023-01-31 19:21:40
  Do Vdyr : nie każdy chce. Podany przykład mie jest niestety odosobniony. To powinno być ustawowo zakazane. Dyrektor to nie tylko osoba od papierków (administracji) ma zabezpieczać sytuacje kryzysowe i być na posterunku. A co się dziecię gdy jest wice... i wice.... Przecież to zwykle okłady. ...  rozwiń
 • Vdyr 2023-01-31 18:46:50
  Obecnie jestem wicedyrektorką, i niestety nie mam czasu na pracę w innej szkole. Jeśli chcesz dobrze pełnić swoją funkcję to cały czas trzeba być w szkole.
 • Nauczyciel 2 2023-01-30 21:59:17
  Do Nauczyciel: chyba przesadzasz. W szkole w której uczę było kilku kandydatów na zwalniane stanowisko, dostał je ktoś z zewnątrz. Chętnych więc nie brakuje. To raz a dwa - zarówno dyrektor jak i wicedyrektor mają obniżone pensum. Za zgodą dyrektora wicedyrektor może wykonywać dodatkowa pracę z czeg...o chętnie korzysta. I tak, dzięki obniżonemu pensum wicedyr. pracuje dodatkowo w innej szkole na stanowisku nauczyciela (oczywiście w godzinach pracy podstawowej placówki). I takim sposobem oprócz pensji i dodatków wicedyrektorskich przytula kolejne pensje z dodatkowej fuchy. Oczywiście wiem, nienormowany czas pracy tylko jak potrzeba sie czymś zająć to go ciągle nie ma. Druga sprawa, skoro jest niepotrzebny na pełen etat to po co go było zatrudniać na cały? Zapomniałem to znajomy dyrektora. Nie bój sie Nauczycielu krzywda im sie nie dzieje. Widziałeś kiedyś pit dyrektora?  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!