Nowe wymagania dla dyrektorów szkół. Jest rozporządzenie

Minister edukacji i nauki wydał rozporządzenie zmieniające przepisy w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce.
[Treść rozporządzenia publikujemy w dziale "Multimedia" pod artykułem]
Od teraz osoba ubiegająca się o stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, szkoły lub innej placówki edukacyjnej musi być nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym. To oznacza, że musi posiadać wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny, oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce; musi mieć ukończone studia z zakresu zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą i posiadać co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela.
Czytaj też: Minister Czarnek rezygnuje z walki o lex Czarnek. Do wyborów

Zgodnie z nowelizacją z przepisów teraz stanowisko dyrektora będzie mogła zajmować osoba, która uzyskała co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy. Do tej pory zgodnie z przepisami wystarczyło uzyskać pozytywną opinię.
Czytaj też: Solidarność oświatowa spuszcza z tonu. Chce taką podwyżkę, jak budżetówka
Z rozporządzenia wykreślono też przepisy umożliwiające ubieganie się o stanowisko kierownika lub wicedyrektora nauczycieli kontraktowych. Według przepisów przejściowych nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego przed dniem 1 września 2022 r. może zajmować stanowisko dyrektora i wicedyrektora szkoły tylko do 31 sierpnia 2027 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Nauczyciel 2
2023-01-31 19:21:40
Do Vdyr : nie każdy chce. Podany przykład mie jest niestety odosobniony. To powinno być ustawowo zakazane. Dyrektor to nie tylko osoba od papierków (administracji) ma zabezpieczać sytuacje kryzysowe i być na posterunku. A co się dziecię gdy jest wice... i wice.... Przecież to zwykle okłady. ... rozwiń
-
Vdyr
2023-01-31 18:46:50
Obecnie jestem wicedyrektorką, i niestety nie mam czasu na pracę w innej szkole. Jeśli chcesz dobrze pełnić swoją funkcję to cały czas trzeba być w szkole.
-
Nauczyciel 2
2023-01-30 21:59:17
Do Nauczyciel: chyba przesadzasz. W szkole w której uczę było kilku kandydatów na zwalniane stanowisko, dostał je ktoś z zewnątrz. Chętnych więc nie brakuje. To raz a dwa - zarówno dyrektor jak i wicedyrektor mają obniżone pensum. Za zgodą dyrektora wicedyrektor może wykonywać dodatkowa pracę z czeg... rozwiń