Partnerzy portalu

Nowe wymagania dla dyrektorów szkół. Jest rozporządzenie

 • NR
 • 20 stycznia 2023 - 12:25
Nowe wymagania dla dyrektorów szkół. Jest rozporządzenie
Opublikowano rozporządzenie w sprawie wymagań dla dyrektorów placówek oświatowych. (Fot. Pixabay)
Od teraz stanowisko dyrektora będzie mogła zajmować tylko osoba, która uzyskała co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat. Wykreślono też przepisy umożliwiające ubieganie się o stanowisko kierownika lub wicedyrektora nauczycieli kontraktowych.

Minister edukacji i nauki wydał rozporządzenie zmieniające przepisy w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce.

[Treść rozporządzenia publikujemy w dziale "Multimedia" pod artykułem]

Od teraz osoba ubiegająca się o stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, szkoły lub innej placówki edukacyjnej musi być nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym. To oznacza, że musi posiadać wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny, oraz przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce; musi mieć ukończone studia z zakresu zarządzania albo kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą i posiadać co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela.

Czytaj też: Minister Czarnek rezygnuje z walki o lex Czarnek. Do wyborów

O stanowisko kierownika lub wicedyrektora nie będą się mogli ubiegać nauczyciele kontraktowi (Fot. Pixabay)
O stanowisko kierownika lub wicedyrektora nie będą się mogli ubiegać nauczyciele kontraktowi (Fot. Pixabay)

Zgodnie z nowelizacją z przepisów teraz stanowisko dyrektora będzie mogła zajmować osoba, która uzyskała co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy. Do tej pory zgodnie z przepisami wystarczyło uzyskać pozytywną opinię.

Czytaj też: Solidarność oświatowa spuszcza z tonu. Chce taką podwyżkę, jak budżetówka

Z rozporządzenia wykreślono też przepisy umożliwiające ubieganie się o stanowisko kierownika lub wicedyrektora nauczycieli kontraktowych. Według przepisów przejściowych nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego przed dniem 1 września 2022 r. może zajmować stanowisko dyrektora i wicedyrektora szkoły tylko do 31 sierpnia 2027 r.

DO POBRANIA
Rozporządzenie zmieniające przepisy w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w szkole lub przedszkolu.pdf
351.46 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE114

 • Nauczyciel 2 2023-02-12 08:40:38
  Do Ulka: gdzie i jaka ustawa tego zabrania. Kiedy? Kiedy go nie ma w szkole gdzie pracuje jako wicedyrektor.
 • Ulka 2023-02-02 23:14:19
  Do nauczyciel 2. Oświadczenia majątkowe możesz sobie obejrzeć w BIP gminy/ powiatu, bo są publikowane co roku. Nie pleć bzdur, że wice pracuje na 2 etaty. Po pierwsze ma ustawowo zabronione, po drugie niby kiedy.
 • Nauczyciel 2 2023-01-31 19:21:40
  Do Vdyr : nie każdy chce. Podany przykład mie jest niestety odosobniony. To powinno być ustawowo zakazane. Dyrektor to nie tylko osoba od papierków (administracji) ma zabezpieczać sytuacje kryzysowe i być na posterunku. A co się dziecię gdy jest wice... i wice.... Przecież to zwykle okłady. ...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!