Partner portalu

Nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli

Nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli
W roku szkolnym 2022/2023 zrezygnowany z przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego (fot. mat. prasowe)
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało projekt nowych przepisów dotyczącą zasad rekrutacji do szkół i przedszkoli. Zmiany są konieczne ze względu na rezygnacji z przeprowadzania od nadchodzącego roku szkolnego egzaminu ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego.
 •  Ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.
 • Nowela zakłada możliwość uzyskania maksymalnie 18 punktów za osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.
 • W roku szkolnym 2022/2023 zrezygnowany z przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego pośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

Czytaj: Mamy miejsca w szkołach, ale z uchodźcami może być kłopot

Wydanie nowego rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego niezbędne było w związku ze zmianami przewidzianymi w ustawie z dnia 12 maja 2022 r. o systemie oświaty polegającymi na rezygnacji z przeprowadzania od roku szkolnego 2022/2023 egzaminu ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego pośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Minister edukacji określił w rozporządzeniu:

 • sposób przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów rekrutacji;
 • sposób ustalania punktacji w przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty lub do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty;
 • skład i szczegółowe zadania komisji rekrutacyjnej.

Jak tłumaczy MEN nowela ma na celu dokonanie zmian w zakresie sposobu ustalania punktacji w przypadku wyników egzaminu ósmoklasisty oraz osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty lub do danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty.

Nowela zakłada możliwość uzyskania maksymalnie 18 punktów za osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły, przy czym najwyżej punktuje się finalistów zawodów wiedzy, tj. finalistów konkursów przedmiotowych na szczeblu ponadwojewódzkim oraz laureatów i finalistów pozostałych konkursów i turniejów, a także finalistów z przedmiotów artystycznych na szczeblu międzynarodowym i ogólnopolskim.

Jak czytamy w uzasadnieniu ustalenie maksymalnej liczby punktów (tj. 18 punktów) możliwej do uzyskania za osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych ma na celu zachęcanie uczniów do udziału w różnych aktywnościach, w szczególności w zawodach organizowanych dla szerokiej grupy uczestników co najmniej na szczeblu powiatowym, gwarantujących wysoki poziom współzawodnictwa.

 Jednocześnie w projekcie rozporządzenia dookreślono przepis, w którym ustala się zasadę, w której uczeń może otrzymać punkty tylko za jedno osiągnięcie, o najwyższej wartości punktowej, z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu przyporządkowanego przez kuratora oświaty w wykazie.

DO POBRANIA
Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki
70.53 KB format pliku: DOCX
TAGI
KOMENTARZE8

 • Kaska 2022-08-23 07:05:59
  Do Nauczyciel Nie ismieszaj się z tym zarzucaniem kłamstwa.Cala Polska wie, że rekrutacja jest żałosna i uczniowie z b. dobrymi wynikami nie dostali się do tych szkol które wybrali. To powszechne zjawisko. Odczep się od młodego.
 • Nauczyciel 2022-08-20 13:13:09
  Do Uczeń xD: to podaj jaka to szkoła sprawdzimy czy nie kłamiesz. Poza tym wiesz ile jest warte świadectwo z paskiem po nauce online ?
 • Uczeń xD 2022-08-16 09:06:12
  Do Wiem to doskonale: Jestem uczniem 2 klasy technikum i mimo świadectwa z paskiem nie dostałem się do tej szkoły do której chciałem na 24 miejsca było 154 osoby chętne a mieszkam w małym mieście nie jest to żadna Warszawa czy Kraków

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!