Nowy ład i "fundusz Czarnka". Czy obawy samorządów są uzasadnione?

Już we wrześniu może ruszyć nowy fundusz na wsparcie edukacji, przez opozycję określany "funduszem Czarnka" (gdyż to minister edukacji i nauki będzie decydował o przyznaniu środków na dany cel) - Zapewniam, że rząd Zjednoczonej Prawicy jest transparentny w każdej dziedzinie - broni funduszu Lidia Burzyńska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodaje, w tym roku na fundusz ma trafić 10 mln zł.
 • - Samorządy nie powinny nikogo "straszyć" tym, że stracą dochody przez wdrożenie założeń Nowego Polskiego Ładu. Kiedy wprowadzaliśmy zerowy PIT dla osób do 26. roku życia czy obniżaliśmy stawki tego podatku z 18 do 17 proc. podnoszono podobne zarzuty. Tymczasem dochody samorządów stale rosną - mówi Lidia Burzyńska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
 • Jak dodaje, zmiany w podatkach zaproponowane w Polskim Ładzie, są podyktowane "sprawiedliwością społeczną", której do tej pory nie było.
 • Lidia Burzyńska przybliża także szczegóły nowego funduszu na rozwój edukacji. Zapowiada, że już we wrześniu 2021 r. polskie szkoły zasilić 10 mln zł.

- Opozycja już nazywa nowy fundusz mianem "funduszu Czarnka". Sam minister odpowiedział żartem, że ucieszył się z funduszu swojego imienia - mówi Lidia Burzyńska - Wszystkie przedsięwzięcia, które będą mogły być finansowane z funduszu, zostaną ogłaszane z Biuletynie Informacji Publicznej. Szkoły będą mogły wnioskować o pieniądze na wycieczki czy wychowanie patriotyczne, bo musimy wiedzieć jak ważne są takie wartości jak pamięć o historii.

W maju Sejm przegłosował nowelizację ustaw o systemie oświaty oraz o finansowaniu zadań oświatowych. Główne założenia to właśnie stworzenie dodatkowego funduszu na cele edukacyjne, o których decydował będzie szef resortu. Obawy części opozycji dotyczą transparentności wydawania decyzji o przyznaniu bądź nieprzyznaniu środków.

- Ci, którzy mają najwięcej na uszami, najgłośniej krzyczą o transparentności i sprawiedliwości. Zapisy z tej ustawy przypominają jednak uprawnienia ministra wynikające z tzw. Konstytucji dla Nauki. Tam również minister odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe może kierować dodatkowe środki do uczelni - mówi Lidia Burzyńska - Zapewniam, że rząd Zjednoczonej Prawicy jest transparentny w każdej dziedzinie. Wierzę, że już we wrześniu 2021 r. pierwsze 10 mln zł trafi do polskich szkół i do polskich uczniów.

Samorządy nie powinny się bać Polskiego Ładu

Kiedy w maju Zjednoczona Prawica ogłosiła założenia reform, nazwanych Polskim Ładem, wiele samorządów wyraziło zaniepokojenie. Przede wszystkim z tego powodu, że tzw. nowy ład zakłada m.in. zmiany w systemie podatkowym. Związek Miast Polskich już nawet oszacował, że jeżeli zmiany wejdą w życie, samorządy zostaną pozbawione znacznej części dochodów z podatku PIT. Według ZMP, nawet co trzecia polska gmina może przez to stracić płynność finansową.

- Nie można nikogo straszyć ani mówić półprawd. Kiedy rząd PiS obiecywał zerowy PIT dla młodych czy zmniejszenie jego wysokości z 18 do 17 proc. samorządy nieprzychylne zrównoważonemu rozwojowi także podnosiły, że stracą dochody. Tymczasem, jak wskazują dane Ministerstwa Finansów, dochody samorządów z PIT w latach 2015-2019 wzrosły - i to bardzo - odpowiada Lidia Burzyńska.

Jak dodaje, zmiany w podatkach zaproponowane w nowym Polskim Ładzie, są podyktowane "sprawiedliwością społeczną". 

- Do tej pory takiej sprawiedliwości nie było. Rozumiem, że to, co jest nowe, może nieść z sobą obawy. Jednak zarówno odpowiedzialni samorządowcy, jak i odpowiedzialny rząd, powinni mieć na uwadze przede wszystkim dobro mieszkańców - komentuje posłanka PiS.

Częstochowa bez województwa to niesprawiedliwość

Pochodząca z okręgu częstochowskiego Lidia Burzyńska odnosi się także do pojawiającego się co jakiś czas postulatu, aby Częstochowie przywrócić statut miasta wojewódzkiego. Jak ocenia, reforma administracyjna z lat 90. była niesprawiedliwa.

Czytaj także: Województwo częstochowskie bliżej powrotu?

- Ziemia częstochowska jest i była bardziej związana z regionem świętokrzyskim niż ze Śląskiem. Jeżeli pojawi się taka wola, i będą możliwości, osobiście byłabym zadowolona, gdyby na mapie pojawiło się nowe województwo - mówi Lidia Burzyńska.

TAGI
KOMENTARZE3

 • JoTa 2021-06-04 19:45:40
  Do respirator: nie pij więcej.
 • respirator 2021-06-04 16:29:07
  Zapewniam, że rząd Zjednoczonej Prawicy jest transparentny w każdej dziedzinie.Spadłem z krzesła...ale z tej Pani żartowniś.....
 • zainteresowany 2021-06-04 07:54:18
  Rząd jest transparentny :) To może Pani Poseł przedstawi na jakich zasadach w oparci u jakie kryteria podzielono Fundusze na inwestycje dla samorządów i załączy listę rankingową, której rząd nie chce przedstawić.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!