Nowy pomysł ministra. Gry "This War of Mine" i "Gra szyfrów" trafią do podstawy programowej

Nowy pomysł ministra. Gry "This War of Mine" i "Gra szyfrów" trafią do podstawy programowej
"Gry w edukacji" to nowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki (fot. pixabay/tomasz_mikolajczyk)
Gry "This War of Mine" 11 Bit Studios i "Gra szyfrów" stworzona przez IPN jeszcze w tym roku zostaną wpisane do podstawy programowej jako treści rekomendowane – zapowiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W czwartek Ministerstwo Edukacji i Nauki zainaugurowało nowy projekt "Gry w edukacji".

"To kolejny etap unowocześniania polskiej szkoły. Ostatnie dwa, trzy lata to potężne inwestycje w informatyzację, w sprzęt komputerowy, przyłączenie wszystkich szkół bez wyjątku do szybkiego internetu, to Laboratoria Przyszłości za miliard złotych, to sprzęt komputerowy w okresie pandemii" - mówił minister edukacji i nauki na konferencji poświęconej nowemu projektowi.

"Polska szkoła pod tym względem jest już nowoczesna i unowocześnia się" - dodał.

Czytaj też: Łacina na maturze. MEiN przygotowało podstawę programową

Czarnek zapowiedział, że gra "This War of Mine" 11 Bit Studios, podobnie jak gra "Gra szyfrów" stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej, "będzie częścią podstawy programowej".

"Ten proces się rozpoczął, jeszcze w tym roku będzie wpisana do podstawy programowej jako treści rekomendowane". "W ten sposób stanie się częścią procesu nauczania w polskich szkołach" - powiedział.

Wskazał, że gra "This War of Mine" jest grą dla osób pełnoletnich, stąd będzie częścią podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych, w ostatnich klasach. Zaznaczył, że "Gra szyfrów" będzie dostępna również dla młodszych uczniów.

Edukacja wspiera sektor gier video

Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska powiedziała, że 80 proc. dorosłych Polaków gra w gry, a na świecie jest to 3 mld osób.

"Dlatego kolejnym krokiem, który może być elementem wspierającym rozwój sektora gier wideo w Polsce może być właśnie także edukacja" - zaznaczyła. Orłowska zaprosiła polskich producentów gier komputerowych, mających w swoim portfolio gry o walorach edukacyjnych, do zgłaszana się do programu i włączenia ich do podstaw programowych.

"Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, jest to, aby oddać tę grę na rzecz edukacji nieodpłatnie" - zaznaczyła. Podkreśliła, że powinny one "wnosić wysoką wartość edukacyjną."

Rzecznik prasowy MEiN Adrianna Całus przekazała, że rozważane jest wpisanie gry "This War of Mine" w pierwszej kolejności jako treści rekomendowane do podstawy programowej dla języka polskiego lub do podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość.

Polscy uczniowie i nauczyciele mają już możliwość bezpłatnego pobrania "This War of Mine" z portalu "Gry w edukacji"( https://www.gov.pl/web/grywedukacji). Z kolei "Gra szyfrów" jest dostępna bezpłatnie na platformie Steam.

TAGI
KOMENTARZE5

  • Sławomir 2022-07-03 14:28:44
    Do czechu: cesiu wiele instytucji było pozamykanych w czasie pandemii i też ludzie byli niezadowoleni. Nie ma obowiązku bycia nauczycielem i pracy w szkole państwowej. Zawsze można zatrudnić się w prywatnej na podstawie kodeksu pracy. Można się dokształcić i zostać prawnikiem lub lekarzem. Nie ...musisz być całe życie gamoniem buhahach  rozwiń
  • czechu 2022-07-02 11:46:38
    większość rzeczy człowiek uczy się poza szkołą ... ? filozof - w Polsce nie ma obowiązku nauki szkolnej - możesz sam uczyć własne dzieci .... raz na pół roku jest jakiś tam egzamin zaliczeniowy i tyle ... sama radość z domowego nauczania - większość rodziców była zadowolona bo w pandemii uczyli wła...sne dzieci. 😡 Ale czemu ci rodzice byli tacy szczęśliwi jak małe bombelki znowu poszły do szkół? 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣  rozwiń
  • Filozof 2022-07-01 05:48:02
    Do ff: ludzie przez tysiące lat uczyli się od siebie wzajemnie. Świat się rozwijał mimo braku instytucji nauczyciela. Dziś również większość rzeczy człowiek uczy się poza szkołą.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!