Partnerzy portalu

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Białymstoku z udziałem Dariusza Piontkowskiego

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Białymstoku z udziałem Dariusza Piontkowskiego
Dzisiejsza szkoła musi łączyć funkcję wychowawczą, edukacyjną i opiekuńczą – mówił w poniedziałek w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski na obchodach Dnia Edukacji Narodowej.
 • Około 190 nauczycieli odebrało w Auli Magna pałacu Branickich najwyższe odznaczenia państwowe, ministerialne i kuratoryjne.
 • - Takie uroczystości w 2020 r. z powodu pandemii nie odbyły się - przypomniała podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka.
 • Obecny na uroczystości wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski mówił o funkcjach, które musi spełniać dzisiejsza szkoła, a także o konieczności utrzymania nauki stacjonarnej tak długo, jak tylko sytuacji pandemiczna pozwoli. 

Mówiąc o historii edukacji, wiceminister Dariusz Piontkowski zaznaczył, że zawsze odgrywała ona ważną rolę w przetrwaniu narodu.

"Dzisiejsza szkoła musi jednak łączyć tę funkcję wychowawczą, edukacyjną, ale także opiekuńczą. Sama nie jest w stanie oczywiście wychować młodych Polaków. Potrzebna jest tu współpraca z rodziną, ale także z instytucjami państwowymi" - mówił Piontkowski. Dodał, że ministerstwo edukacji stara się o to, aby pomoc państwa była "jak najbardziej efektywna", potrzebny jest także wysiłek ze strony uczniów i pomoc rodziców.

Sprawdź Nauczyciele się starzeją. Zaledwie 7 proc. ma mniej niż 30 lat.

Minister podkreślał, że pandemia pokazała ważną rolę szkoły, bezpośredniego kontaktu uczniów i nauczycieli.

"Nie możemy jednak zapomnieć, że ani komputer, ani żaden najnowocześniejszy program nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela, mistrza, wychowawcy ze swoim podopiecznym, ze swoim uczniem. Mamy nadzieję, że te kontakty będą jak najbardziej efektywne, a państwa praca będzie doceniana" - mówił Piontkowski. "Doceniana, ponieważ mam wrażenie, że na co dzień, większość z nas, widząc funkcjonującą szkołę, nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę ona odgrywa, dopiero czas epidemii chyba tak naprawdę uświadomił nam, jak ogromną rolę odgrywa szkoła i nauczyciele" - kontynuował.

Nauka stacjonarna tak długo jak się da

Minister powtórzył, że resort chce, aby nauka była cały czas kontynuowana w formie stacjonarnej, także wiele innych państw przyjmuje założenie, aby - jeśli byłaby taka konieczność związana z pandemią - szkoły były zamykane w ostatniej kolejności.

"My zakładamy, że będzie to (nauka stacjonarna - PAP) możliwe przez cały rok szkolny i miejmy nadzieję, że przez kolejne lata, o ile nie wydarzy się nic nadzwyczajnego" - dodał Piontkowski.

Zobacz Edukacja stacjonarna koniecznością. Lęku wśród dzieci jest więcej.

W rozmowie z dziennikarzami Piontkowski, pytany o wyzwania dla edukacji na najbliższy czas, wskazał m.in. właśnie utrzymanie stacjonarnego trybu nauki. "Ale to także, o czym mówimy ostatnio, podniesienie wynagrodzeń nauczycieli, modyfikacja czasu pracy, co będzie wiązało się na pewno jeszcze z wielotygodniowymi rozmowami" - dodał.

"Zawód nauczyciela jest zawodem szczególnym"

Odznaczeni nauczyciele odebrali podziękowania za pracę i gratulacje.

"Zawód nauczyciela jest zawodem szczególnym, zawodem społecznego zaufania. Wybierając ten zawód, wiedzieli państwo, że jest to służba publiczna, tym bardziej należą się państwu podziękowania za trud i serce, które wkładacie w swoją pracę" - mówiła podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka. Oceniła, że ostatni rok z zamkniętymi szkołami był trudny, był wyzwaniem dla wszystkich.

"Poradziliśmy sobie z tym, ale - jak wszyscy wiemy - cieszymy się z tego faktu, że nauka w tej chwili odbywa się w szkole i oby tak było jak najdłużej. Nie ma nic lepszego jak ten bezpośredni kontakt nauczyciela z uczniem" - mówiła kurator.

Sprawdź Czarnek: Są pieniądze na podwyżki dla nauczycieli.

W ramach podlaskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele będą odbierać oznaczenia 15 października w Łomży i 18 października w Suwałkach.

TAGI
KOMENTARZE26

 • CD. Wojciecha Fuska 2021-10-12 22:08:58
  cd. komentarza Wojciecha Fuska @(forosiewicz)
 • Wojciech Fusek komentarz 2021-10-12 22:06:51
  Wstrząsający wpis Wojtka Fuska. Wklejamy tu, bo jest zbyt ważny, aby go nie przeczytać. __ Bezradnie zrozpaczony szukam przyczyn utraty resztki sił. Z trudem wstaję, pracuję. Pierwszy raz od 30 lat nie słucham radia, nie oglądam telewizji, próbuje nie otwierać serwisów informacyjnych, z przyzwyc...zajenia kupuje tygodniki ale ich nie czytam. Bo gdy to zrobię dostaję bólu brzucha, dopada mnie niemoc, pocę się, skacze ciśnienie. Świat, który znam od ponad 50 lat, jeszcze nigdy nie był mi tak wstrętny, szczególnie ten od Odry i Nysy po Bug. Urodziłem się w komunizmie. Ale wokoło mnie nie było komunistów. Odcienie szarej codzienności brałem za kolory, a szczęście znajdowałem w miłości, przyjaźniach, sporcie i książkach. Uczono mnie od dziecka, by smutki łagodzić lekiem wiary. Cierpliwie stałem więc w kolejce do tej apteki. Plaster religijnej wspólnoty dawały ukojenie, ale gratiam fidei nie doświadczyłem. Dziś mogę powiedzieć: na szczęście. Wtedy nie widziałem jak złym medykamentem jest to co ofiaruje Kościół Katolicki w Polsce. Nie widziałem podłości i zakłamania, a co najwyżej surowość i konserwatyzm. Jednak instynktownie, niezauważalnie i bezboleśnie zacząłem oddalać się od tej instytucji. Dziś odcinam się radykalnie, ratując duszę. Gdy padł komunizm w pędzie ku karierze, czy tym co brałem za szczęście pogubiłem wiele, ale doceniałem cud w jakim przyszło mi uczestniczyć, cud odzyskiwania wolności. Wierzyłem, że będę tym pokoleniem Polaków,  rozwiń
 • Rodzic 2021-10-12 16:17:35
  Do Nauczyciel 33 lata pracy.: Order komisji edukacji narodowej, czy może jednak medal? 33 lata nauczyciel chyba w szkółce niedzielnej 🤣. Gdzieś napisałam, że za całe 500plus? To by wam pasowało DORADCO METODYCZNY 🤓😎🤓😎🤓

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!