Opinia Związku Nauczycielstwa Polskiego ws. wynagrodzeń nauczycieli

Opinia Związku Nauczycielstwa Polskiego ws. wynagrodzeń nauczycieli
Adobe Stock
Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej z postulatem przywrócenia obowiązku corocznego uchwalania i uzgadniania z branżowymi związkami treści regulaminów wynagradzania nauczycieli przez organy prowadzące szkoły.
  • ZNP jest zwolennikiem utrzymania systemu średniego wynagrodzenia opartego o kwotę bazową określaną corocznie w ustawie budżetowej i o wskaźniki procentowe dla każdego stopnia awansu zawodowego nauczycieli.
  • Zdaniem Związku z katalogu składników wchodzących w skład średniego wynagrodzenia powinny zostać wyłączone godziny ponadwymiarowe, odprawy emerytalno – rentowe, odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy, nagrody jubileuszowe i dodatki za warunki pracy.
  • ZNP argumentuje, że wynagrodzenie średnie powinno zawierać tylko te składniki, do których nauczyciel może faktycznie nabyć prawo w trakcie zatrudnienia.

Swój apel ZNP wystosował w nawiązaniu do propozycji Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącej zmian w systemie wynagradzania nauczycieli. Jak można przeczytać w piśmie ZNP, odnośnie propozycji przeformułowania zasad obliczania części oświatowej subwencji ogólnej z ucznia na oddział, Związek na razie nie przedstawi stanowiska ze względu na „ogólnikowy charakter propozycji resortu edukacji”.

Jednocześnie ZNP wystąpił z postulatem przywrócenia obowiązku corocznego uchwalania i uzgadniania treści regulaminów wynagradzania nauczycieli przez organy prowadzące szkoły ze związkami zrzeszającymi nauczycieli.

Czytaj: Praca nauczycieli w okresie świątecznym. MEN przypomina zasady

ZNP podkreśla ponadto, że jest zwolennikiem utrzymania systemu średniego wynagrodzenia opartego o kwotę bazową określaną corocznie w ustawie budżetowej i o wskaźniki procentowe dla każdego stopnia awansu zawodowego nauczycieli. Przekonuje jednak, że z katalogu składników wchodzących w skład średniego wynagrodzenia powinny zostać wyłączone godziny ponadwymiarowe, odprawy emerytalno – rentowe, odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy, nagrody jubileuszowe i dodatki za warunki pracy. Zdaniem ZNP taki krok spowoduje zwiększenie udziału procentowego wynagrodzenia zasadniczego w średnim wynagrodzeniu.

- Jest to postulat Związku Nauczycielstwa Polskiego od wielu lat. W związku z tym istnieje także potrzeba wprowadzenia ustawowych zapisów dotyczących ustalenia procentowego wskaźnika udziału wynagrodzenia zasadniczego w średnich wartościach wynagrodzenia – czytamy w stanowisku ZNP.

Jak argumentuje Związek uzasadnieniem dla wyłączenia godzin ponadwymiarowych z kategorii średniego wynagrodzenia jest „łatwość manipulowania tym składnikiem przez organy prowadzące w celu zmniejszenia kosztów wynagrodzenia nauczycieli przy jednoczesnym faktycznym zwiększeniu obowiązkowego pensum”. ZNP stwierdza, że obecnie godziny ponadwymiarowe nie pełnią roli uzupełniającej w organizacji szkoły, lecz rolę obowiązkową, co „jest sprzeczne z ich istotą”. Argumentuje, że za pomocą godzin ponadwymiarowych samorząd może osiągać średnie wynagrodzenie w sytuacji, w której „sztucznie organizacyjnie zawyżana jest liczba godzin ponadwymiarowych na etat”.

- Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, które z mocy prawa jest składnikiem wynagrodzenia ujmowanym do średniego wynagrodzenia na poziomie stopni awansu zawodowego, powoduje systemowe zaniżenie realnego wynagrodzenia nauczycieli za godzinę pracy z dzieckiem – czytamy w stanowisku ZNP.

Czytaj: Minister Zalewska: Wrócimy do zasad oceniania nauczycieli, które były wcześniej

W dalszej części swego pisma ZNP argumentuje, że wynagrodzenie średnie powinno zawierać tylko te składniki, do których nauczyciel może faktycznie nabyć prawo w trakcie zatrudnienia. Do tego grona nie zaliczają się zaś odprawy i nagroda jubileuszowa. Zdaniem Związku uznanie tych składników za elementy średniego wynagrodzenia jest „rozwiązaniem systemowo niezrozumiałym”.

- Funkcjonalnie rozwiązanie to służy tej samej manipulacji finansowej, jaka występuje w przypadku godzin ponadwymiarowych. Jeśli samorząd w wyniku przeprowadzonej przez siebie likwidacji szkoły zwolni nauczycieli i wypłaci im odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy, automatycznie kwota odprawy będzie liczyła się do średniego wynagrodzenia. Ten mechanizm występować będzie w przypadku przechodzenia przez nauczycieli na emerytury, renty i świadczenia kompensacyjne, a także otrzymywania nagród jubileuszowych – uzasadnia swoją tezę ZNP.

- W takiej sytuacji pozostali nauczyciele szkół prowadzonych przez tenże organ mogą z tego powodu osiągać niższe wynagrodzenia ze względu na zawyżenie wysokości średniego wynagrodzenia na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego, a także zmniejszeniu ulega wysokość dodatku uzupełniającego – kończy swój wywód ZNP.

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!