Partnerzy portalu

Opłata za przedszkole to nie czesne

Opłata za przedszkole to nie czesne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Opłaty za przedszkola nie mogą mieć stałego i ogólnego charakteru, tylko powinny być naliczane w zależności od tego jakie świadczenia oferują placówki - orzekł NSA.

Prowadzenie przedszkoli publicznych należy do zadań własnych gminy, przy czym za publiczne może być uznane jedynie takie przedszkole, które realizuje nauczenie z podstawy programowej z wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, określonej w art. 3 pkt 13 ustawy o systemie oświaty i sprecyzowane w rozporządzeniu ministra oświaty.

Edukacja przedszkolna, zgodna z tymi kryteriami jest zawsze bezpłatna, a czas przeznaczony na jej prowadzenie nie może być krótszy niż 5 godzin dziennie. Przedszkola mogą oferować inne ponadprogramowe usługi edukacyjne i opiekuńcze, za które pobierają opłaty.

Jednakże, ze względu na obowiązek prowadzenia przez publiczne placówki edukacji przedszkolnej i ogólnej uchwała rady gminy określająca wysokość opłat dla rodziców musi szczegółowo określić o jakie płatne usługi chodzi.

Nie wszystkie dzieci objęte opieką przedszkolną muszą korzystać z tych ponadprogramowych świadczeń, dlatego niedozwolone jest uchwalenie przez rade gminy "ogólnej" opłaty za przedszkola.

- Taka regulacja uniemożliwia ustalenie, czy opłata ustalona uchwałą nie obejmuje jednocześnie świadczeń bezpłatnych objętych podstawą programową. Uchwała nie określa rodzaju i wymiaru dodatkowych świadczeń, co w konsekwencji oznacza wprowadzenie jednolitej odpłatności wobec rodziców wszystkich dzieci objętych opieką w publicznych przedszkolach, niezależnie od tego, czy dane przedszkole świadczy także usługi wykraczające poza podstawę programową - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny

Ponad to NSA orzekł, że uchwały o opłatach za przedszkola są regułami o charakterze ogólnym i normatywnym, a nie indywidualnym i konkretnym. Oznacza to, że gminy mają obowiązek ogłaszać te uchwały w dziennikach urzędowych województw.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!