Partnerzy portalu

Opolskie: Samorząd podaruje laptopy blisko 2 tys. nauczycieli

  • PAP
  • 28 czerwca 2020 - 10:16
Opolskie: Samorząd podaruje laptopy blisko 2 tys. nauczycieli
Nowy sprzęt pozwoli nauczycielom lepiej wykorzystać istniejące już możliwości nauczania (fot. um.jaslo.pl/zdjęcie ilustracyjne)
W ramach projektu "Opolskie dla liceów - zdalne nauczanie zbliża" samorząd województwa przekaże laptopy z oprogramowaniem 1680 nauczycielom z 44 szkół w regionie. Koszt projektu to 8,1 mln zł. To pierwszy taki projekt w kraju.

Biuro prasowe opolskiego urzędu marszałkowskiego poinformowało, że w ramach programu "Opolskie dla liceów - zdalne nauczanie zbliża" do 1680 nauczycieli z publicznych i prywatnych liceów w regionie trafią laptopy z odpowiednim oprogramowaniem, umożliwiające prowadzenie zdalnego nauczania. Do projektu zostaną włączeni również uczniowie, którzy będą mogli korzystać z przygotowanych przez nauczycieli e-zajęć.

Zgodnie z założeniami programu, każda z 44 szkół uczestniczących w projekcie otrzyma również kamery i niezbędny sprzęt do przygotowania wirtualnych lekcji. Projekt wart 8,1 mln zł jest jedynym w Polsce. Pieniądze na jego realizację pochodzą z funduszy unijnych w ramach przeciwdziałania COVID-19.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła wyjaśnił, że jest to odpowiedź na sytuację szkół w ostatnich miesiącach, kiedy to zmuszone zostały do prowadzenie wirtualnych zajęć.

"Robimy coś niekonwencjonalnego, nauczyciele zostają wyposażeni w nowe kompetencje, wiedzę i sprzęt. Edukacja musi być atrakcyjna. Integrujemy się wokół nowego sposobu nauczania. To również odpowiedź na oczekiwania Unii Europejskiej. Jeżeli sprawdzimy się w tym projekcie, to jednocześnie odpowiemy na założenia nowej perspektywy w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego" - uważa marszałek Buła.

W ocenie nauczycieli opolskich szkół nowy sprzęt pozwoli im lepiej wykorzystać istniejące już możliwości nauczania, wymagające zastosowania odpowiedniego sprzętu o odpowiednich możliwościach obliczeniowych, także po zakończeniu pandemii.

"Nauczyciele pracują na starym sprzęcie, który nie jest kompatybilny z urządzeniami, które są już w szkole. Nauczyciele często nie są w stanie np. korzystać z programów 3D, dlatego zmieni się diametralnie jakość nauczania i przygotowanych lekcji" - powiedziała dyrektor liceum w Krapkowicach Iwona Medwid.

Na potrzeby opolskich szkół zostanie stworzona sieć uwzględniająca m.in. integrację systemów używanych w szkołach. Zadanie to powierzono Regionalnemu Zespołowi Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!