Opolskie uruchomiło program powszechnej dwujęzyczności dzieci

  • KDS
  • 20 września 2017 - 17:58
Opolskie uruchomiło program powszechnej dwujęzyczności dzieci
Adobe Stock
Do najmłodszych mieszkańców regionu trafi 1700 pakietów do nauki języka angielskiego.

• Pierwsze box-y edukacyjne otrzymały w środę (20.09) przedszkolaki z przedszkola publicznego nr 20 w Opolu. Maluchom wręczył je marszałek Andrzej Buła. 

• Nauka języka musi wiązać się z życiem - przekonywał w trakcie spotkania w przedszkolu. 

• W Polsce program powszechnej dwujęzyczności wdrażany jest w ponad dwustu miastach, a na świecie w ponad 170 krajach.

Uruchomiony w Opolskiem program wykorzystuje pierwszą na świecie, naturalną metodę przyswajania języka angielskiego we wczesnym dzieciństwie, równolegle do języka ojczystego. Jej autorką jest słynna lingwistka Claire Selby. Polega ona na wykorzystywaniu naturalnych dla wieku właściwości i mechanizmów przyswajania wiedzy i rozwijania umiejętności. 

- Jest to bardzo atrakcyjna edukacja. Nauka języka musi wiązać się z życiem. Często doświadczamy tego, że w posługiwaniu się językiem obcym potrzeba również odwagi. Wszystko rozpoczyna się od zabawy. Również nauczyciele będą szkoleni pod kątem współczesnych metod edukacyjnych – mówił podczas spotkania z przedszkolakami marszałek Andrzej Buła.

Najmłodsi mieszkańcy regionu otrzymali specjalne zestawy edukacyjne, z których będą mogli korzystać nie tylko w miejscu, gdzie się uczą, ale też w domu. Przedszkola i szkoły podstawowe zostały dodatkowo wyposażone w zestawy, w skład których wchodzą m.in. teatr kukiełkowy, materiały dla nauczycieli czy specjalne dywany edukacyjne.

źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

- Zestawy te pozwalają wrosnąć w dwujęzyczność. Na ich bazie nauczyciele będą prowadzili działania związane z częstym używaniem języka angielskiego. Im większy kontakt z językiem, tym większe prawdopodobieństwo, że uczniowie nie będą mieli problemów w przyszłości w posługiwaniu się nim – przekonywała Krystyna Dąbek z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji.

Z kolei Krystyna Pamuła, dyrektor przedszkola nr 20 w Opolu zaznaczała, że nauka języka angielskiego w jej placówce odbywa się od kilku lat, a wprowadzany program pomoże w usprawnieniu edukacji.

- Mamy ogromne doświadczenie w nauce języka obcego najmłodszych dzieci. Byliśmy pionierami we wprowadzaniu dwujęzyczności. Te zajęcia od zawsze są u nas bezpłatne, co bardzo pozytywnie jest i było odbierane przez rodziców. Wprowadzany program pomoże jeszcze sprawniej nauczać dzieci – mówi. 

Jolanta Błaszczyk, nauczycielka języka angielskiego przekonana jest, że w własnie w wieku od 0 do około 6-8 lat najlepiej rozpocząć naukę drugiego języka. - To okres szczególnej wrażliwości językowej w życiu dziecka. W tym wieku dzieci mogą, ucząc się drugiego języka, korzystać ze swoich wrodzonych „zdolności uczenia się języka”, które pozwalają im tak skutecznie opanować ich język pierwszy – komentowała. 

W Polsce program powszechnej dwujęzyczności wdrażany jest w ponad dwustu miastach, a na świecie w ponad 170 krajach.

 

TAGI
KOMENTARZE1

  • Aga 2017-09-21 22:33:18
    Mam nadzieję, że ten program dojdzie też niedługo do Małopolski. Ja wdrażam dwujęzyczność w domu na razie, bez jakichś specjalnych box-ów edukacyjnych, ale fajnie by było, jakby moja mała poszła do przedszkola realizującego taki program. My z językiem angielskim zaczęłyśmy od urodzenia: teachyourbab...y.pl/  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!