Ósmoklasiści już myślą o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

- Kiedy się zaczyna i będzie wyglądać rekrutacja do szkół średnich na rok szkolny 2023/2024?
- Jakie są terminy na złożenie wniosku o przyjęcie do wybranej szkoły?
- Czy w szkołach średnich zabraknie miejsc dla chętnych?
Od środy, 22 marca, w wielu polskich szkołach rozpoczęły się egzaminy próbne dla ósmoklasistów (w tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zdecydowała się na zorganizowanie jednego centralnego egzaminu dla wszystkich szkół podstawowych). Potrwają trzy dni i formułą będą przypominały egzamin, z którym absolwenci podstawówek zmierzą się już w maju.
Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym zostanie przeprowadzony w okresie od 23 do 25 maja. To pierwszy ważny egzamin, do którego przystępują uczniowie podczas swojej ścieżki edukacyjnej, a w połowie maja rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w której wyniki egzaminu ósmoklasisty mają decydujące znaczenie.
Rekrutacja do szkół średnich na rok 2023/2024
Rekrutacja do szkół średnich w tym roku zaczyna się w poniedziałek, 15 maja. Od tego dnia do 20 czerwca absolwenci podstawówek mają czas na złożenie wniosku, (w tym jego ew. zmiana) wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły średniej.
W dniach 23 czerwca - 12 lipca będzie czas na uzupełnienie złożonego wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W tym okresie można też zmienić wniosek oraz złożyć go na nowo do innej szkoły.
Do 18 lipca nastąpi weryfikacja wniosków przez komisję rekrutacyjną, a 19 lipca oficjalne ogłoszenie listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do szkół.
Od 20 do 26 lipca będzie czas na potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły średniej przez złożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (o ile nie złożono tych dokumentów już wcześniej).
27 lipca nastą oficjalne ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a dzień później (28 lipca) ogłoszenie liczby wolnych miejsc w szkołach średnich.
Dodajmy, że w przypadku naborów do szkół dwujęzycznych, sportowych czy branżowych obowiązują dodatkowe etapy rekrutacji.
Wnioski składane są w okresie 15 - 30 maja, a do 12 maja ogłoszone zostaną terminy sprawdzianów kompetencji lub prób sprawności (mają się one odbyć między 31 maja a 12 czerwca).
W szkołach średnich nie zabraknie miejsc dla chętnych?
W tym roku maturę zdawać będzie pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, z kolei do liceów i techników we wrześniu 2023 znów przyjdzie większa grupa uczniów - 1,5 rocznika. To może oznacza, że czeka ich kolejna trudna rekrutacja. Dlatego w niektórych miasta przygotowywane są dodatkowe miejsca. Przykładowo Gdańsk zapowiedział, że utworzony 500 miejsc więcej niż w roku ubiegłym.
„Kumulacja” w szkołach średnich wynika z tego, że będą teraz do nich zdawali uczniowie z rocznika 2009, którzy rozpoczęli naukę w wieku sześciu lat. Dojdzie także pół rocznika 2008 , czyli dzieci, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki.
Taka „zbitka” sprawia, że trudniej dostać się do wymarzonej szkoły, co obserwowaliśmy już w latach ubiegłych, gdy mimo utworzenie dodatkowych miejsc część uczniów nie została przyjęta do żadnej z wybranych przez siebie szkół.
Biorąc pod uwagę „kumulację” roczników, część miast aby ograniczyć liczbę kandydatów, którzy o miejsce w szkole ponadpodstawowej będą musieli ubiegać się w rekrutacji uzupełniającej, podjęła decyzje o zniesieniu limitu szkół do których uczeń może złożyć dokumenty w rekrutacji wstępnej.
Przykładowo, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska, absolwenci szkół podstawowych będą mogli składać podania o przyjęcie do nieograniczonej liczby szkół.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Nauczyciel
2023-03-23 19:32:29
Do Mgr: a ty znów się niby rozchorujesz i będziesz z domku bezpiecznie obserwował . Znamy takich z poprzedniego strajku. Ci co najgłośniej krzyczeli najmniej strajkowali.
-
Mgr
2023-03-23 13:36:32
Najwyższy czas na strajk, w tych pisowskich szkołach jyz nie da się uczyć!! Broniarz, Proksa - oderwać się od koryta i brać tyłki do roboty
-
Katechetka z Tychow
2023-03-23 13:29:56
Klasy w szkołach średnich będą liczyły po 50 uczniów, z tego 15 nie mówiących po polsku. Nauczyciele masowo dezerteruja, bo kto będzie uczył tak liczna holote za 2700 zł netto, a tyle obecnie zarabia nauczyciel początkujący. Oto szkoła w dobie pisu.