Ósmoklasiści wracają do szkół już w poniedziałek, chociaż nie wszędzie

Mimo że minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej zapowiedział, że uczniowie klas VIII przed egzaminami nie wrócą już do nauki stacjonarnej, nie można tych słów potraktować dosłownie. Otóż wrócą, chyba że minister wyda nowe rozporządzenie w sprawie organizacji zajęć w szkołach w dniach 17-30 maja. Bo to na jego podstawie nauczanie hybrydowe obowiązuje nie tylko uczniów klas IV-VII szkół ponadpodstawowych, ale i klasy VIII. Zgodnie z nim dyrektorzy zaplanowali naukę w szkołach tak, żeby ósmoklasiści przynajmniej na chwilę wrócili do szkoły przed egzaminami. I jest z tym bardzo różnie.
 • Uczniowie klas VIII w wielu szkołach rozpoczną nauką stacjonarną już w poniedziałek 17 maja, przynajmniej na kilka dni.
 • Powrót do szkół w trybie hybrydowym to prawdziwa łamigłówka nie tylko dla ósmoklasistów i ich rodziców, ale i klas młodszych.
 • Trzeba się wczytywać w informacje płynące od dyrektorów o pracy szkoły, bo jedynym wspólnym mianownikiem jest teraz zasada 50 proc. uczniów w szkole, 50 proc. na zajęciach zdalnych.

- Sytuacja pandemiczna, zdaniem służb medycznych, sanitarnych i epidemiologicznych, pozwala na stopniowy powrót do nauki stacjonarnej także roczników starszych w klasach IV-VII, bo klasy VIII są już tuż przed egzaminem ósmoklasisty i do szkoły przed nim nie wrócą. Natomiast klasy IV-VII w tym systemie hybrydowym od 17 maja i stacjonarnym pełnym od końca maja, jak i szkoły ponadpodstawowe dokładnie tak samo, mają dziś możliwość ze względu na takie, a nie inne warunki pandemiczne powrotu do nauki stacjonarnej, która jest zawsze lepsza od nauki zdalnej - powiedział minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej 11 maja.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego – ot, zwykłe przejęzyczenie, gdyby nie fakt, że konferencja była szeroko transmitowana i wielu rodziców oraz pracowników oświaty to słyszało. Wyjaśnijmy więc od razu – obowiązujące od 3 maja rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 nie wyłącza klas VIII z grona klas, które w dniach 17-30 mają mieć nauczanie hybrydowe.

Oczywiście, nie wskazuje, jak to nauczanie ma wyglądać po 30 maja, ale to będzie uregulowane w kolejnym akcie wykonawczym.

Póki co więc dyrektorzy szkół na podstawie swoich uprawnień (i w porozumieniu z organami prowadzącymi) podejmują decyzje w sprawie organizacji pracy szkoły w dniach wskazanych w rozporządzeniu. I trzeba się dobrze wczytywać, co jest w informacjach przez nich wskazywane, bo jak to się mówi - co kraj, to obyczaj. Nawet jednak z pobieżnego oglądu sytuacji wynika, że pod względem nauki stacjonarnej sytuacja ósmoklasistów będzie różna. Z resztą nie tylko ich.

Hybrydowe wariacje

Na przykład w Szkole Podstawowej nr 11 w Puławach uczniowie klas ósmych wrócą do nauki stacjonarnej już 17 maja, ale tylko na poniedziałek, wtorek i środę. Natomiast w czwartek i w piątek będą się uczyli zdalnie.

- Szkoła w tym czasie będzie pracowała stacjonarnie, w systemie 50 proc. na 50 proc. Kolejny tydzień, w którym są egzaminy ósmoklasisty będzie dla wszystkich dzieci całkowicie wolny - mówi Jacek Rudnik, wicedyrektor SP 11.

- U nas w dniach 17-21 maja przychodzą uczniowie klas IV, V, VI i VIII, oczywiście z zachowaniem limitu 50-proc. Z tym że klasy VIII przychodzą tylko na dwa dni, za to wszystkie, a w kolejnym tygodniu przyjdą tylko na egzaminy. Natomiast w dniach 24-28 maja będą to uczniowie klas V, VI i VII - tłumaczy Tomasz Huk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Katowicach.

Podkreśla, że grono pedagogiczne postanowiło, żeby ściągnąć ósmoklasistów na zajęcia w szkole, aby ich oswoić z egzaminem i ewentualnie przerobić nimi jeszcze jakiś dodatkowy materiał.

Będzie to możliwe, ponieważ oddziały poszczególnych klas będą pracowały w systemie hybrydowym. Zatem nawet jeśli np. klasy V będą się uczyły w szkole, to nie wszystkie. Uczniowie pozostałych oddziałów będą się uczyli zdalnie.

Egzaminy dla ósmoklasistów są zaplanowane na dni 25 do 27 maja (fot. Shutterstock) Egzaminy dla ósmoklasistów są zaplanowane na dni 25 do 27 maja (fot. Shutterstock)

W trakcie egzaminów, a więc od 25 do 27 maja, w szkole będą przebywać tylko ósmoklasiści. Dla pozostałych uczniów dyrektor ogłosił już dni wolne.  

- Nie wyobrażam sobie, żeby uczniowie klas ósmych pisząc egzamin mieli się dekoncentrować, słysząc jakiś ruch na korytarzu. Nawet nauczyciele nie mogą się w tym czasie kręcić po szkole - podkreśla Tomasz Huk.

- W naszej szkole uczniowie klas VIII wracają do nauki stacjonarnej. Więc najpierw klasy VII i VIII będą się uczyły stacjonarnie, a w tym czasie klasy IV, V i VI zdalnie - wylicza Alicja Zalewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Lidzbarku Warmińskim.  

Z tym, że uczniowie klas VIII będą przez wszystkie dni poprzedzające egzamin w szkole, czyli cały przyszły tydzień i jeszcze w poniedziałek - w sumie sześć dni.

Różne rozwiązania

Tych wariantów jest oczywiście dużo więcej, bo zgodnie z rozporządzeniem każdy dyrektor szkoły, placówki lub centrum ustala harmonogram prowadzenia zajęć hybrydowych, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.

W Szkole Podstawowej nr 12 w Warszawie od 17 do 21 maja wszystkie klasy IV-V będą się uczyły stacjonarnie, natomiast online klasy VI, VII i VIII. W kolejnym tygodniu tylko klasy VIII stacjonarnie. W trakcie egzaminu szkoła będzie dla nauki stacjonarnej nieczynna.

Zobacz też: Ósme klasy nie wrócą przed egzaminami, no chyba że MEiN zmieni zdanie

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Chorzowie ustalił harmonogram pracy placówki jeszcze inaczej - w dniach 17 i 18 maja nauczanie stacjonarne będą realizować klasy VIII i VII, natomiast w dniach 19 i 20 maja klasy VIII i VI. W kolejnych dniach nauki, a więc 21,24 i 28 maja nauczanie stacjonarne będą realizowały klasy VIII, IV i V.

Tylko zdalnie

W Radomsku uczniowie klas VIII w ogóle nie wrócą do nauki stacjonarnej przed egzaminami. Dopiero w piątek 28 maja. Tak ustalono na spotkaniu dyrektorów dziesięciu szkół podstawowych, które funkcjonują w mieście.

- Mieliśmy pomysł, żeby te klasy VIII wróciły na wszystkie dni do nauki stacjonarnej, ale w trakcie dyskusji zdaliśmy sobie sprawę z tego, że jeśli na te zajęcia jakieś dziecko przyjdzie z covidem, to wtedy cała klasa nie będzie mogła przystąpić do egzaminu. W naszym mieście to całkiem realne zagrożenie, bo w przedszkolach i szkołach podstawowych mamy obecnie kilka takich przypadków. Dlatego ostatecznie zdecydowaliśmy, że ósme klasy zostaną w domach. W to miejsce będą mieli oczywiście zwiększoną liczbę konsultacji w małych grupach, tak żeby przez cały tydzień mogli jeszcze powtórzyć materiał - wyjaśnia Małgorzata Krupska, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta w Radomsku.

Egzamin ósmoklasisty w Radomsku nie będzie też oznaczał dni wolnych dla pozostałych uczniów we wszystkich szkołach.

- Nie ma powodu, żeby szkołę zamykać w czasie egzaminów, jeśli ósmoklasiści stanowią np. 20-osobową grupkę uczniów, a pobyt innych dzieci w ich pisaniu im nie przeszkadza - tłumaczy Małgorzata Krupska.

W dużych szkołach, gdzie tych ósmoklasistów jest sporo, to prawie standard dzieci, bo dzieci nie są wstanie zmieścić się szkole nie przeszkadzając sobie wzajemnie.

W tym miejscu warto dodać, że klasy I-III w tych dniach będą się uczyły stacjonarnie, jak dotychczas. Wyjątkiem będą tu dni egzaminu, czyli 25-27 maja, podczas których w części szkół będzie realizowana tylko opieka świetlicowa dla najmłodszych. A reszta będzie miała wolne.

Czytaj również: Propozycje zmian w wynagradzaniu nauczycieli pod ostrzałem

TAGI
KOMENTARZE6

 • Kasia 2021-05-15 20:34:58
  Do Belfer: jesteś kłamcą czy tylko ignorantem? CKE ma na takie przypadki odpowiednie procedury.
 • Belfer 2021-05-15 14:39:51
  Uczniowie klas 8 wrócą i jeśli któryś zachoruje i będzie miał ciężki przebieg to może się nie załapać na II termin egzaminu. Wtedy taki uczeń musi powtórzyć znowu klasę 8 bo warunkiem ukończenia szkoły podstawowej jest orzystąpienie do egzaminu po klasie 8. A o takiej sytuacji ministerstwo nawet nie... mówi bo po co?  rozwiń
 • Rodzic 2021-05-14 20:38:47
  Do Doradca metodyczny: ale nie odpowiedziałaś co rekomendujesz nauczycielom 😎🤓😎🤓😎

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!