Partnerzy portalu

Oświata ważnym tematem Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Oświata ważnym tematem Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Problemy oświaty będą jednymi z najważniejszych zagadnień XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (fot. freepik)
System edukacji w Polsce stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Uchodźcy z Ukrainy czy strajki nauczycieli nie mogą przysłonić jednego z najważniejszych zadań edukacji: przygotowania młodych ludzi do rynku pracy.
  • Oświata i szkolnictwo wyższe - czyli kluczowe elementy budowania sprawnej gospodarki w nowoczesnym państwie.
  • Będą one jednymi z wiodących tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24 - 26 kwietnia).
  • Spotkamy się nie tylko z diagnozami polskiej oświaty, ale także pomysłami jak systemowo ją rozwijać.

Współczesny system edukacji stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego zostanie podjęta próba diagnozy najważniejszych z nich. Od 24 do 26 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach specjaliści różnych dziedzin bezpośrednio i pośrednio związanych z edukacją, przedstawią swoje stanowiska i opinie.

Edukacja dla przyszłości, edukacja dla polskiej gospodarki

Problemy edukacji zostaną podniesione już podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Omówione zostaną m.in. takie kwestie, jak pauperyzacja  zawodu nauczyciela oraz problemy kadrowe szkół. Bez echa nie zostanie pozostawiony jeden z stałych obszarów konfliktu wokół oświaty, czyli jej finansowanie.

Debata "Edukacja dla przyszłości" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbędzie się 24 kwietnia o godz. 12.30.

Kolejnego dnia wydarzenia, specjaliści rozważą stan polskiego szkolnictwa średniego i wyższego w kontekście potrzeb rynku pracy. Omówią kwestie dostosowania oferty edukacyjnej do zmieniających się potrzeb gospodarki.

Panel "Edukacja dla gospodarki" odbędzie się 25 kwietnia o godz. 11.30.

Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (fot. PTWP)
Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (fot. PTWP)

Tego samego dnia odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony uchodźcom z Ukrainy w polskim systemie szkolnictwa oraz na rynku pracy. Tutaj trzeba być gotowym na wiele scenariuszy: czy goście wrócą do siebie po wojnie, czy zostaną w kraju? Jak przeprowadzić ich asymilację przy jednoczesnym podtrzymaniu pozytywnych postaw Polaków?

Panel "Ukraińcy w Polsce" odbędzie się 25 kwietnia o godz. 15.

Nauka jako przepustka do nowoczesnego rynku pracy

Podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie może zabraknąć także tematów dotyczących stricte szkolnictwa wyższego. Podczas panelu "Nauka i biznes - klimat dla współpracy" (25 kwietnia godz. 15), poruszone zostaną tematy dialogu pomiędzy światem biznesu i nauki. Specjaliści omówią m.in. sprawdzone modele i konieczne warunki takowego dialogu.

Podczas sesji "Nauka i rozwój" (25 kwietnia godz. 16.30) zaprezentowany m.in. zostanie zaprezentowany raport "Nauka a PKB". Następnie specjaliści omówią kwestie szkolnictwa wyższego, jako czynnika rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego. Rozważą mechanizmy inwestowania w naukę i szkolnictwo wyższe a także potencjał kadr.

Nie zabraknie także tematyki związanej z Branżowymi Centrami Umiejętności, czyli nowej inicjatywie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Podczas sesji, prelegenci zastanowią się wspólnie nad tym, jak dopasować umiejętności i kwalifikacje do wymogów rynku pracy w związku z wdrażaniem nowych technologii. Chodzi tu przede wszystkim o zieloną o cyfrową transformację.

Panel "Branżowe Centra Umiejętności" odbędzie się 26 kwietnia o godz. 11.30. 

Pełną agendę Europejskiego Kongresu Gospodarczego można znaleźć TUTAJ. Trwa rejestracja na wydarzenie. Szczegółowe informacje pod TYM linkiem.

TAGI
KOMENTARZE1

  • XYZ 2023-03-18 12:25:06
    Jak to jest z wypłacaniem godizn nadliczbowych, kiedy nauczyciel wyjeżdża na wycieczkę, podczas której opiekuje się dziećmi nawet 15 godzin, czy nadliczbowe przepadają, w mojej placówce tak jest. Czy to jest w ogóle zgodne z prawem, to że nie pracuje wtedy przy tablicy nie oznacza, że w ogóle nie pr...acuję, chyba, że według niektórych opieka nie jest pracą!!!!!!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!