Partnerzy portalu

Oświata wiejska przestanie istnieć?

  • PAP
  • 25 czerwca 2012 - 11:48 | Aktualizacja: 25 czerwca 2012 - 11:53
Oświata wiejska przestanie istnieć?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Konieczne są zmiany w prawie oświatowym, które pomogą rozwiązywać największe problemy, na jakie napotykają stowarzyszenia chcące ratować szkoły likwidowane przez samorządy.

Dwudniowe XV Forum Inicjatyw Oświatowych zorganizowano się pod hasłem „Współtwórzmy dobre prawo dla edukacji”. W Forum, które obradowało w Sali Kolumnowej w Sejmie, uczestniczyli burmistrzowie, wójtowie, nauczyciele, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń działających na wsi. Organizatorem Forum była Federacja Inicjatyw Oświatowych.

Czytaj też: Krzyż reformowania edukacji trzeba nieść

Podczas Forum podkreślono, że szkoły wiejskie znacznie różnią się od szkól miejskich, a różnice te nie zostały wystarczająco odzwierciedlone w prawie oświatowym, gdyż – zdaniem uczestników obrad – obecny system jest dopasowany do potrzeb szkół miejskich.

Czytaj też: Oświata jest kompletnie rozchwiana

„Dzisiaj już chyba nikt nie ma wątpliwości, że musimy mówić o oświacie wiejskiej i o oświacie miejskiej, nie można do jednego worka wrzucić tych dwóch bytów, ponieważ wiadomo, że jeśli nie będzie standaryzacji i znaczenia pieniędzy, które płyną na wieś, to oświata wiejska za chwilę przestanie istnieć” – mówił podczas otwarcia Forum przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL).

Podczas Forum przedstawiono największe bolączki szkół wiejskich. Prezes Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” Barbara Kułaczek mówiła, w imieniu organizatorów, o koniecznych zmianach w prawie.

Chodzi o zmiany, które pomogą rozwiązać największe problemy na jakie napotykają stowarzyszenia, które chcą uratować szkołę przed likwidacją. Według organizacji, trzeba m.in. uregulować kwestię użyczania budynku szkoły stowarzyszeniom, które chcą przejąć prowadzenie szkoły. Obecnie wójt i radni mogą budynek likwidowanej szkoły sprzedać, w efekcie szkoła prowadzona przez stowarzyszenie nie ma siedziby.

<!-- pagebreak //-->

Organizacje chcą także uregulować kwestie wypłacania dotacji z subwencji oświatowej przejętej od samorządu szkole. Obecnie zdarza się, że szkoła musi pracować bez dotacji przez pierwsze cztery miesiące funkcjonowania (od września do nowego roku budżetowego), pomimo tego, że gmina otrzymuje subwencję na uczniów nowo powstałej szkoły.

Zwrócono też uwagę na to, że organizacje prowadzące małe szkoły nie mogą zachować oszczędności z dotacji na kolejny rok budżetowy. Według organizacji konieczność wydatkowania dotacji w bieżącym roku budżetowym uniemożliwia zgromadzenie środków na większe zakupy pomocy dydaktycznych czy naprawy lub remonty.

Wśród organizatorów XV Forum Inicjatyw Oświatowych obok Federacji Inicjatyw Oświatowych znalazły się: Związek Gmin Wiejskich RP, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego, Stowarzyszenie Rodziców „Tu”, Fundacja „Elementarz”, Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator”.

Federacja Inicjatyw Oświatowych jest związkiem stowarzyszeń i fundacji, których celem jest wspieranie aktywności obywatelskiej i przemian w oświacie. Działa przede wszystkim na rzecz środowisk wiejskich. Powstała w 1999 roku. Wyrosła z ruchu społecznego, na fali niezadowolenia w związku z falą zamykania małych szkół, zwłaszcza na wsi i protestami rodziców. Federacja zaproponowała wówczas, na wzór holenderski, przejmowanie prowadzenia szkół od samorządów przez stowarzyszenia rodziców; od tego czasu pomaga zakładać stowarzyszenia lokalne i przekazywać im prowadzenie szkół.

XV Forum Inicjatyw Oświatowych zostało objęte patronatem przez sejmowe komisje: edukacji oraz samorządu terytorialnego.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!