Partnerzy portalu

Oświatowi związkowcy nie składają broni w walce o wcześniejsze emerytury

Oświatowi związkowcy nie składają broni w walce o wcześniejsze emerytury
Dla nauczycieli prawo do wcześniejszej emerytury to ważna kwestia. Przede wszystkim ze wzdlędu na zbliżająca się redukcję etatów (fot. Shutterstock).
Związek Nauczycielstwa Polskiego nie poddaje się w dążeniu do dyskusji o przywróceniu możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę z art. 88 Karty nauczyciela. Chce, by rozmowa na ten temat odbyła się już 6 kwietnia, a nie dopiero w maju.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przyjął stanowisko, w którym domaga się od ministra edukacji i nauki natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w sprawie przywrócenia art. 88. Pismo w tej sprawie zostanie dziś wysłane ministrowi Przemysławowi Czarnkowi.  

Związkowcy wzywają ministra edukacji do rozmów o wcześniejszych emeryturach

- Pan minister wyznaczył termin spotkania w sprawie emerytur na maj, a wszędzie opowiada o tym, że się już porozumiał ze związkami zawodowymi. Dlatego nasze stanowisko jest bardzo krótkie – wzywa ministra do natychmiastowych rozmów. Jednocześnie wraz z nim idzie pismo, które jest naszą reakcją na zaproszenie do rozmów w ramach Zespołu ds. statusu pracowników oświaty na 6 kwietnia. Wskazujemy w nim, że chcemy rozmawiać głownie o emeryturach, chcemy też, żeby nam przedstawiono dokumentację, która powinna towarzyszyć edukacji włączającej, oraz że podtrzymujemy stanowisko w sprawie wartości punktowej przy ocenie pracy nauczyciela – mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

Wyjaśnia, że rozmowy o przywróceniu możliwości przechodzenia na emeryturę po 30 latach pracy, w tym 20 w oświacie, nie mogą czekać do maja, ponieważ to uprawnienie powinno zostać przywrócone jak najszybciej. 

Według związkowców przywrócenie art. 88 KN jest teraz najważniejsze

- Bardzo poważnie potraktowaliśmy zapowiedzi ministra Przemysława Czarnka, że ten artykuł przywróci.  A to, co nam zostało przedstawione 22 marca, na pewno nim nie jest – argumentuje Krzysztof Baszczyński.

Podkreśla, że mimo iż ZNP podnosiło na ostatnim spotkaniu zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli tę kwestię, nie została ona w ogóle poruszona. Dyskutowano niemal wyłącznie o odchudzaniu biurokracji. I teraz, 6 kwietnia, ma się odbyć druga część tej dyskusji.

- Walka z biurokracją jest ważna, ale może jeszcze trochę poczekać. Dlatego domagamy się uzupełnienia porządku obrad najbliższego spotkania o rozmowy o art. 88 KN bądź ustalenia kolejnego terminu spotkania w tej sprawie jeszcze przed spotkaniem majowym. Bo to jest dzisiaj rzecz najważniejsza dla ludzi – argumentuje wiceprezes Baszczyński.

TAGI
KOMENTARZE17

  • łowcatrolli 2023-03-31 12:22:59
    Nie ma miejsc dla młodych w szkołach bo zajmują je emeryci którzy uczą według zasad pruskiej szkoły. Nie znają zupełnie nowoczesnych metod nauczania.
  • łowcatrolli 2023-03-31 12:21:56
    Nie ma miejsc dla młodych w szkołach bo zajmują je emeryci którzy uczą według zasad pruskiej szkoły.
  • łowcatrolli 2023-03-31 11:48:27
    do: 😁😁😁 trollu z tatarską doopą zamiast twarzy - jesteś na samym końcu listy trolli - został troll zdegradowany nawet na liście trolli - teraz nastał czas na podszywanie się pod łowcę - zaraz pojawią się wpisy podpisane łowcatrolli ośmieszające niniejszy wpis - taka metoda rządowego trolla - gnida o...płacana przez rząd aby dyskredytować nauczycieli: 1300 nie chcieli, 18 godzin , duża pensja jak za 18 godzin, urlopy zdrowotne, mierne podyplomówki, AWF to nie uczelnia, przedszkolanki są głupie ------ trollu - ja rozumiem że molestowanie przez kochającego dzieci nauczyciela w twoim wypadku skończyło się traumą ale jak zgłosisz się do specjalisty to on tobie pomoże - nie będziesz musiał odgrywać się za molestowanie na belfrach.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!