- Projekt ma na celu uwzględnienie specyficznych, ze względu na pandemię, uwarunkowań realizacji programu dla szkół w roku szkolnym 2020/2021.
- Proponowane zmiany dotyczą sytuacji związanych z ewentualnymi ograniczeniami funkcjonowania placówek oświatowych.
- Projekt ma uelastycznić przepisy zarówno po stronie szkół, jak i dostawców.
Przygotowane przez resort rolnictwa regulacje określają zasady dostarczania i udostępniania dzieciom owoców i warzyw oraz mleka w ramach programu dla szkół oraz składania wniosków o pomoc z tytułu udostępniania dzieciom tych produktów.
Proponowane zmiany uwzględniają sytuację, w których dyrektorzy szkół podstawowych, ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz ogólnokształcących szkół baletowych, biorących udział w programie dla szkół w roku szkolnym 2020/2021, zawieszą zajęcia w związku z wystąpieniem zagrożenia zdrowia uczniów, ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną.
W przedmiotowym projekcie rozporządzenia przewidziano przepisy wprowadzające możliwość złożenia wniosku o pomoc z tytułu dostarczenia porcji produktów w ramach programu dla szkół, już po dwóch tygodniach udostępniania tych porcji (aktualnie obowiązujące przepisy przewidują minimum sześć tygodni, po których może być złożony taki wniosek).
Czytaj też: MEN: liczba placówek z nauczaniem zdalnym i mieszanym odzwierciedla skalę zakażeń
Projektowane zmiany wprowadzają też możliwość udostępnienia wszystkich porcji objętych programem dla szkół w danym semestrze w ciągu 9, 10, 11 lub 12 tygodni (aktualnie obowiązujące przepisy przewidywały możliwość udostępniania wyłącznie w okresie obejmującym 12 tygodni) oraz znoszące obowiązek udostępniania produktów takich jak gruszki, rzodkiewki oraz pomidory, w tym samym dniu, w którym zrealizowana została ich dostawa.
Przepisy, które znalazły się w projekcie rozporządzenia, wprowadzają też tryb powiadamiania dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przez dyrektorów szkół podstawowych o zawieszeniu zajęć oraz wprowadzaj możliwość odstąpienia przez dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa od zastosowania pomniejszeń, w przypadku, w którym dana szkoła podstawowa w związku z zawieszeniem zajęć nie mogła wywiązać się ze zobowiązań dotyczących udostepnienia porcji uczniom objętym grupą docelową w ramach programu dla szkół.
Czytaj też: Rośnie liczba szkół pracujących w trybie mieszanym i zdalnym. MEN podało dane
Nowelizacja wprowadza też możliwość udostępnienia uczniom nieobjętym grupą docelową produktów, które zostały dostarczone do szkoły podstawowej zgodnie z umową.
Porcje, które dostarczone zostały do szkół podstawowych będą mogły trafić także do uczniów klas VI-VIII w przypadku szkół podstawowych czy oddziałów przedszkolnych w przypadku szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.