Partnerzy portalu

Pieniądze z Funduszu Pomocy ważne przy analizowaniu wynagrodzeń nauczycieli

 • pt
 • 12 grudnia 2022 - 19:00
Pieniądze z Funduszu Pomocy ważne przy analizowaniu wynagrodzeń nauczycieli
Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało opinię sprawie uwzględnienia środków pochodzących z Funduszu Pomocy (fot. shutterstock)
Ministerstwo Edukacji i Nauki uznało, że środki wypłacone nauczycielom w ramach Funduszu Pomocy należy uwzględniać w procesie analizy średnich wynagrodzeń pedagogów.
 • W 2022 r. każda jednostka samorządu terytorialnego, na terenie której przebywali obywatele Ukrainy, otrzymała dodatkowe środki finansowe z Funduszu Pomocy.
 • Wysokość należnych środków była ustalana, podobnie jak przy części oświatowej subwencji ogólnej, na podstawie danych wprowadzonych do Systemu Informacji Oświatowej.
 • Organ prowadzący ustala kwotę różnicy między wydatkami poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku i średniorocznej liczby etatów nauczycieli według stopni awansu zawodowego.

Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało opinię sprawie uwzględnienia środków pochodzących z Funduszu Pomocy w procesie analizy średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30a Karty Nauczyciela.

 Czytaj: MEiN: nowa formuła matury to lekka modyfikacja

Dodatkowe środki dla samorządów, gdzie przebywają Ukraińcy

W związku z pytaniami kierowanymi do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu przez jednostki samorządu terytorialnego, Izba zwróciła się z prośbą do Ministerstwa Edukacji i Nauki o zajęcie stanowiska z pytaniem, czy w procesie analizy średnich wynagrodzeń nauczycieli należy uwzględnić środki pochodzące z Funduszu Pomocy w części, w jakiej są one przeznaczone na wynagrodzenia za realizację dodatkowych godzin z języka polskiego dla uczniów - obywateli Ukrainy?

RIO przypomina, że w 2022 r. każda jednostka samorządu terytorialnego, na terenie której przebywali obywatele Ukrainy, otrzymała dodatkowe środki finansowe z Funduszu Pomocy.

Wysokość należnych środków była ustalana, podobnie jak przy części oświatowej subwencji ogólnej, na podstawie danych wprowadzonych do Systemu Informacji Oświatowej.

Jak dodaje Izba, zgodnie z art. 30 ustawy Karta Nauczyciela wynagrodzenie nauczyciela składa się z kilku elementów, które brane pod uwagę w analizie wysokości średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust 3 ustawy Karta Nauczyciela i na tej podstawie organ prowadzący ustala kwotę różnicy między wydatkami poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku i średniorocznej liczby etatów nauczycieli według stopni awansu zawodowego.

W ocenie Izby wydaje się zasadnym włączenie wynagrodzeń wypłacanych nauczycielom z tego tytułu do analizy faktycznie poniesionych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli według ich stopni awansu zawodowego.

Z  tym stanowiskiem zgodził się resort edukacji. MEiN wskazało, że środki z Funduszu Pomocy przeznaczone przez jednostki samorządu terytorialnego m.in. na wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych zgodnie z przepisami ustawy – Karta Nauczyciela, w związku ze zwiększonymi potrzebami kadrowymi w celu zapewnienia kształcenia, wychowania i opieki dzieciom i uczniom będącym obywatelami Ukrainy, powinny być wypłacane w składnikach wynagrodzenia zgodnie z art. 30 ust. 1 tej ustawy.

„Zgodnie z powyższym, dokonując analizy średnich wynagrodzeń, o której mowa w art. 30a ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela, wynagrodzenie nauczycieli zatrudnionych na podstawie ustawy – Karta Nauczyciela wypłacone w ramach środków Funduszu Pomocy, o którym mowa w art. 14 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, powinno być wliczane do wydatków poniesionych na wynagrodzenia nauczycieli. Ponadto etaty tych nauczycieli należy wykazać w strukturze zatrudnienia” – wyjaśnił MEN w odpowiedzi.

DO POBRANIA
Wyjaśnienia Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczące analizy średnich wynagrodzeń
120.28 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE3

 • Pomoc nauczyciela 2022-12-19 15:29:45
  Do Tosia: pomoc nauczycieli dostali?
 • Tosia 2022-12-18 21:31:50
  Nauczyciele przedszkoli nie dostali nawet złotówki a dzieci z z Ukrainy zostały przyjęte do każdej z grup
 • Katarzyna 2022-12-17 16:40:01
  Mam nadzieję, że skoro pieniądze na pomoc Ukrainie będą wliczane do średniej wynagrodzeń nauczycieli , to te dodane środki będą podzielone przez dodatkową liczbę zatrudnionych nauczycieli - tak żeby dodane pieniądze nie zakłamały wyliczeń o rzekomym "wzroście" nauczycieli......  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!