Partnerzy portalu

Pierwsza dama z wizytą u podopiecznych zespołu szkół specjalnych w Ostrówku

 • PAP
 • 10 listopada 2022 - 11:25
Pierwsza dama z wizytą u podopiecznych zespołu szkół specjalnych w Ostrówku
Szkoła prowadzi kształcenie, wychowanie i przygotowanie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną (fot.Grzegorz jakubowski/KPRP)
Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda wspólnie z podopiecznymi Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku, kadrą pedagogiczną i rodzicami wzięła udział w szkolnym świętowaniu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Agata Kornhauser-Duda zwiedziła wystawę prac plastycznych uczniów w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka w Wołominie. Prezentuje ona twórczość inspirowaną postacią Marii Grzegorzewskiej - patronki szkoły, a zgodnie z uchwałą Sejmu także patronki roku 2022.

Wystawa przybliża postać prekursorki pedagogiki specjalnej w Polsce, ale jak podkreślają pedagodzy, ilustruje też sposób, w jaki w szkole urzeczywistniany jest jej przekaz: prace ukazują potencjał młodych ludzi, ich niezwykłą wrażliwość i nietuzinkowe postrzeganie otaczającej rzeczywistości.

W siedzibie zespołu szkół małżonka prezydenta poznała autorów prezentowanych prac. Uczniowie podczas zajęć mówili też o zbliżającym się święcie 11 listopada. Młodzi ludzie rozmawiali z pierwszą damą o symbolach narodowych i patriotyzmie, ale także o swoich pasjach i zainteresowaniach.

"Dziękuję, że byliście tak otwarci wobec mnie, że chętnie odpowiadaliście na pytania i opowiadaliście o sobie" - powiedziała Kornhauser-Duda, dodając, że pozostaje też pod wrażeniem wiedzy, jaką uczniowie wykazali się podczas lekcji.

Małżonka prezydenta obejrzała przygotowaną przez uczniów akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. "Znakomity występ. Dostarczyliście nam wielu wzruszeń, a wasza interpretacja była wspaniała" - przyznała Kornhauser-Duda.

Szkoła prowadzi kształcenie, wychowanie i przygotowanie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną do możliwie najpełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym. Agata Kornhauser-Duda podziękowała pedagogom za ich niezwykłą, pełną pasji pracę.

"Są państwo wspaniałymi ludźmi, oddają państwo swoim uczniom całych siebie, dają im państwo całe serce" - zauważyła.

Jako nauczycielka z kilkunastoletnim stażem zwróciła uwagę na to, że nauczyciele w Ostrówku są "wyczuleni na szczególne potrzeby dzieci, ale też stwarzają im odpowiednie warunki do indywidualnego rozwoju na miarę możliwości każdego z uczniów tak, by mogli oni pokonywać bariery, wykazując się jak największą samodzielnością".

W skład Zespołu Szkół Specjalnych wchodzą: Szkoła Podstawowa Specjalna, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy i Zespoły rewalidacyjno-wychowawcze przy Szkole Podstawowej Specjalnej. W roku szkolnym 2022/2023 do placówki uczęszcza 87 uczniów, w 9 oddziałach szkoły podstawowej, 7 oddziałach szkoły przysposabiającej do pracy i 3 zespołach rewalidacyjno-wychowawczych. Oferta zajęć specjalistycznych obejmuje m.in. logopedię, komunikację alternatywną, integrację sensoryczną, hipoterapię, ogrodoterapię czy zajęcia sportowo - rekreacyjne.

TAGI
KOMENTARZE7

 • Mama niepełnosprawnego dz 2022-11-15 21:06:01
  Nauczyciel jak nauczyciel. Wiadomo, że takiemu to ciągle źle. A w szkołach specjalnych to czasem takie teksty do dzieci lecą, że menel pod monopolowym lepiej wypowiedzieć się potrafi. Tylko dzieci nikomu nic nie powiedzą, bo są po prostu niepełnosprawne nie ze swojej winy. Jedna taka nauczycielka z ...długim stażem pracy to nawet podpowiada, żeby rodzice ubezwlasnowolniali swoje dzieci, czyli żeby nie mogły mieć swojego zdania, bo przecież po co takim ludziom prawa społeczne. Pozdrawiam p. Berny. Oby szybko na emeryturę odeszła i więcej dzieci nie uczyła.  rozwiń
 • Pozdrawiam pacana 2022-11-14 16:44:56
  Do kloklo: nie każdy pacan potrzebuje maturę, żeby zarabiać najniższą krajową. 🤣🤣🤣
 • kloklo 2022-11-13 21:05:41
  nic nie stoi na przeszkodzie! - niestety nie każdy pacan ma maturę itd...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!