Partnerzy portalu

Piontkowski: Matury odbywają się spokojnie

  • PAP
  • 9 czerwca 2020 - 11:59
Piontkowski: Matury odbywają się spokojnie
Dziś maturzyści zdają egzamin z matematyki (fot.shutterstock)
Matury odbywają się spokojnie, reżim sanitarny jest w przestrzegany - powiedział we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Podał, że w kilku szkołach pojawią się dodatkowi obserwatorzy, by sprawdzić czy nie zostały naruszone koperty z tematami egzaminacyjnymi.
  • W poniedziałek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym, obowiązkowym dla wszystkich abiturientów, rozpoczęły się matury.
  • We wtorek rano rozpoczął się egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym, również obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.
  • Jak zapewnia Dariusz Piontkowski, przebieg matur nie budzi zastrzeżeń. 

Szef MEN pytany był we wtorek w programie Tłit na Wp.pl o przebieg egzaminów.

- Cieszę się, że matury odbywają się spokojnie. Przytłaczająca większość maturzystów przystąpiła do egzaminów - wczoraj z języka polskiego, dzisiaj z matematyki, jutro z języka angielskiego (...). Przytłaczająca większość maturzystów mogła spokojnie wziąć udział w egzaminie. Pandemia w tym nie przeszkadzała - odpowiedział Piontkowski.

Podał, że na Śląsku, gdzie jest jedno z ognisk koronawirusa, w poniedziałek było "zaledwie kilkadziesiąt osób, które nie mogły wziąć udziału w egzaminie". Dodał, że łącznie w skali całego kraju było mniej - niespełna 200, w tym 43 na Śląsku - zgłoszeń niż w ubiegłym roku od osób, które nie mogły przystąpić do egzaminu.

Minister edukacji przypomniał, że każdy uczeń, który nie może z różnych powodów, m.in. losowych lub zdrowotnych, wziąć udziału egzaminie w głównej sesji maturalnej, tak samo jak w poprzednich latach może to zrobić w sesji w dodatkowym terminie. Przypomniał też, że jej termin jest mniej więcej miesiąc po terminie głównym, w tym roku w lipcu.

Czytaj też: Matury w cieniu koronawirusa. Mamy najnowsze dane

Piontkowski odniósł się też do poniedziałkowych doniesień medialnych o ewentualnym przecieku tematów maturalnych z polskiego.

O możliwym wycieku tematów poinformował na Twitterze profil "Emocje w sieci", analizujący nastroje internautów. Jak podał, z danych Google Trends wynika, że ok. godz. 6.30 w sieci zaczęto wyszukiwać frazy "wesele elementy fantastyczne" i "wesele fantastyka", a ok. godz. 7.00 - dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela". Zauważono, że działo się tak tylko w woj. podlaskim.

Szef MEN powtórzył, że o zostało złożone zawiadomienie do policji. "Zobaczymy, co śledztwo policyjne pokaże" - zaznaczył. Dopytywany, jakie będą konsekwencje, gdy zostanie potwierdzone, że do przecieku faktycznie doszło, minister powiedział, że w stosunku do osób, które go dokonały, zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne. "I być może unieważnienie matury w jakiejś jednej czy drugiej szkole. Na pewno nie będzie unieważnienia matury w skali całego kraju, czy regionu" - powiedział.

- Trzeba sprawdzić skale tego zjawiska. To będzie zadanie policji. Z tych informacji medialnych, które się pojawiły, wynika, że może 200 czy 300 osób, a może kilkadziesiąt, szukało jakieś frazy w internecie. To pokazuje ewentualną skalę przecieku, jeżeli w ogóle miał miejsce - zaznaczył Piontkowski. "Dopiero po udowodnieniu, że taka sytuacja miała miejsce, dopiero wtedy możemy unieważnić egzamin. Dziś maturzyści mogą spokojnie przystępować do kolejnych egzaminów" - powiedział minister.

Czytaj też: 196 wniosków o przystąpieniu do egzaminu maturalnego w dodatkowym terminie

Pytany, czy były inne nieprawidłowości, incydenty, odpowiedział: "Nie, nie widzieliśmy żadnych nieprawidłowości. Reżim sanitarny, który zgodnie z wytycznymi CKE i GIS wprowadziliśmy, był w szkołach przestrzegany. Uczniowie zdyscyplinowanie przestrzegali go. Była dezynfekcja rąk, spokojne zajmowanie miejsc w salach egzaminacyjnych. Nie było żadnych incydentów podczas egzaminów. Maturzyści mogli się spokojnie skupić na rozwiązywaniu zadań egzaminacyjnych. Mamy nadzieję, że im dobrze poszło".

Dopytywany, czy będzie wzmocnione bezpieczeństwo jeśli chodzi o tematy egzaminacyjne, Piontkowski odpowiedział: "Tak, w kilku przynajmniej szkołach pojawią się dodatkowi obserwatorzy, by sprawdzić czy nie zostały naruszone koperty z tematami egzaminacyjnymi. Także my na bieżąco będziemy kontrolowali, co się dzieje w szkołach, także w tych szkołach na Podlasiu".

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!