Piontkowski: Nie widzę możliwości, by samorząd nie miał pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli

Piontkowski: Nie widzę możliwości, by samorząd nie miał pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli
Ponad połowa samorządów nie będzie miała środków na wypłatę podwyżek dla nauczycieli od września tego roku (fot. shutterstock)
Na wzrost wynagrodzeń nauczycieli we wrześniu tego roku jest zabezpieczona zwiększona kwota subwencji oświatowej. Jest ona od początku roku wypłacana samorządom w ratach miesięcznych - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Według wyliczeń samorządowców, około 1500 jednostek samorządu terytorialnego, a więc ponad połowa, nie będzie miała środków na wypłatę podwyżek dla nauczycieli od września tego roku. Minister edukacji pytany był, czy w związku z tym zamierza zabiegać o zwiększenie subwencji oświatowej przy nowelizacji budżetu państwa.

"Przypomnę, że subwencja oświatowa co roku bardzo poważnie rośnie. Na 2020 rok jest w wymiarze około 50 mld zł. To jest prawie 3 mld zł więcej niż w poprzednim. Przypomnę również, że samorządy w ostatnich latach miały znacznie zwiększone dochody z większymi wpływami z PIT i CIT. Szacujemy, że w ciągu ostatnich czterech lat ten wzrost wynosił około 30 proc." - powiedział Piontkowski.

Czytaj też: Nauczyciele dostaną podwyżki?

"Dobry gospodarz - wójt, burmistrz, czy prezydent miasta musi brać pod uwagę nie tylko i wyłącznie wydatki związane z infrastrukturą, utrzymaniem urzędu, czy innymi sprawami, ale także wydatki oświatowe. Te wydatki w przytłaczającej większości są zabezpieczone w subwencji oświatowej" - wskazał szef MEN.

"Więc nie widzę możliwości, by jakikolwiek samorząd nie miał pieniędzy akurat na podwyżki wynagrodzeń. Budżet jest pewną całością, a wydatki oświatowe są tylko jego częścią i nie może dojść do sytuacji, żeby nauczyciele nie mieli zagwarantowanych środków na wzrost wynagrodzenia. Przypomnę, że na ten wzrost wynagrodzenia od września 2020 r. jest zabezpieczona zwiększona kwota subwencji. W ratach miesięcznych jest wypłacana od początku roku" - dodał.

Zgodnie z ustawą budżetową na 2020 r. płace nauczycieli mają wzrosnąć o 6 proc. od września tego roku. W tzw. ustawie okołobudżetowej zapisano, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę nie później niż do 30 września 2020 r., z wyrównaniem od 1 września. Związku z zaplanowaną podwyżką zwiększona została subwencja oświatowa - wynosi 49 mld 835 mln 775 tys. zł, jest wyższa od ubiegłorocznej o 6,2 proc.

TAGI
KOMENTARZE2

  • nieuk 2020-06-26 17:57:17
    ten"minister"jest żałosny.......dno.....
  • c23 2020-06-26 14:29:35
    Proponuję wyłożyć karty na stół: jaka jest dokładnie wartość podwyżek dla nauczycieli o 8% i jaka jest dokładnie wartość subwencji przekazanej na ten cel. Porównajmy te dwie kwoty. Bo mówienie o większych wpływach z podatków i odwoływanie się do etosu "dobrego gospodarza" jakoś upewnia mn...ie w przekonaniu, że minister Piontkowski stara się rozdać środki, których nie przyznał.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!