Partnerzy portalu

Piontkowski: Szkoła powinna reagować na negatywne zjawiska

Piontkowski: Szkoła powinna reagować na negatywne zjawiska
Szkoła jest jednym z tych środowisk, gdzie należy rozwiązywać problemy młodzieży - powiedział Dariusz Piontkowski (fot. gov.pl)
Szkoła jest jednym z tych środowisk, gdzie należy rozwiązywać problemy młodzieży - powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, odnosząc się do upublicznionych w ostatnim czasie przypadków agresji wśród nastolatków.
 • Ja nie chcę oczywiście bagatelizować liczby tych zachowań agresywnych, bo one rzeczywiście są i niestety są widoczne także publicznie przez to wzbudzają większe zainteresowanie i mówi się o tym na dużą skale - powiedział Dariusz Piontkowski.
 • Szkoła jest jednym z tych środowisk, gdzie te problemy młodzieży należy próbować rozwiązywać. Szkoła powinna reagować na negatywnie zjawiska, w pierwszej kolejności nauczyciel, wychowawca - zaznaczył.
 • Jeżeli sam sobie z tym nie radzi także i pedagog lub psycholog, którzy są w szkole. Jeżeli to nie pomaga - także poradnia pedagogiczno-psychologiczna. Ale tu konieczne jest także współpraca z rodzicami - dodał.

Szkoła jest jednym ze środowisk, gdzie należy rozwiązywać problemy młodzieży

Wiceszef resortu edukacji i nauki Dariusz Piontkowski pytany w Telewizji Republika był o przypadki agresji wśród młodzieży, które opisywane były w ostatnim czasie w mediach oraz o to, czy liczba takich zachowań rośnie.

"Według statystyk policyjnych, z tego co wiemy, nie wzrosła jakoś gwałtownie i drastycznie przestępczość wśród młodzieży, ale w mediach rzeczywiście pokazują się materiały, które pokazują tego typu wypadki. One powodują, że nawet pojedyncze wydarzenia urastają do rozmiarów wielkiego problemu społecznego" - ocenił Piontkowski.

"Ja nie chcę oczywiście bagatelizować liczby tych zachowań agresywnych, bo one rzeczywiście są i niestety są widoczne także publicznie przez to wzbudzają większe zainteresowanie i mówi się o tym na dużą skale" - zaznaczył.

"Szkoła jest jednym z tych środowisk, gdzie te problemy młodzieży należy próbować rozwiązywać. Szkoła powinna reagować na negatywnie zjawiska, w pierwszej kolejności nauczyciel, wychowawca. Jeżeli sam sobie z tym nie radzi także i pedagog lub psycholog, którzy są w szkole. Jeżeli to nie pomaga - także poradnia pedagogiczno-psychologiczna. Ale tu konieczne jest także współpraca z rodzicami" - zaznaczył.

Kluczowa w rozwiązaniu problemu jest współpraca szkół z rodzicami

Wiceszef MEiN rozważał też korzenie zjawiska agresji wśród młodzieży.

"To zjawisko może mieć bardzo wiele przyczyn. Zwróćmy uwagę na to, że otoczenie społeczno-kulturowe jest inne niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Dziś agresja jest czymś naturalnym w mediach, w mediach społecznościowych, w grach, które towarzyszą wielu młodym ludziom, filmach (...) - to na pewno wpływa także w jakiś sposób na postrzeganie świata i granice agresji, która jest dopuszczalna" - zauważył.

Piontkowski powiedział, że również to, co dzieje się w rodzinach i w grupach rówieśniczych może mieć wpływ na zachowanie dzieci i młodzieży. Podkreślił, że kluczowa w rozwiązaniu problemu jest współpraca szkół z rodzicami.

TAGI
KOMENTARZE48

 • erwin 2023-03-20 09:11:53
  Piątkowski wczoraj na wiecu poparcia dla PiS za klakiera robił - Sasin sie produkował na występie a Piątkowski był tam po to by Sasina oklaskiwać ... żenada taka sama jak na wiecach PO - do piekła was wtrącić politycy
 • Naucz. 2023-03-19 22:16:33
  No pewnie, jeszcze w przerwie między bieganiem od szkoły do szkoły, aby podratować nędzny budżet, niech te blisko pięćdziesięcioletnie kobiety uczestniczą w kursie samoobrony, żeby potem rozdzielać agresywnych nastolatków, bo społeczeństwo i policja nie reagują... Nauczyciel zawsze do działań specja...lnych - naucza, wychowuje, wspiera psychicznie, ogarnia obcokrajowców, przystosowuje się do zdalnego nauczania, ciągle się szkoli ..., tylko w budżecie pomijany i oczerniany przez własnego ministra!  rozwiń
 • Janna 2023-03-19 20:53:19
  Pięknie sie mówi, panie ministrze, a rzeczywistość skrzeczy albo wręcz wrzeszczy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!