Partnerzy portalu

Piontkowski: Wynagrodzenia nauczycieli powinny być wyższe. Ministerstwo zabiega o środki

Piontkowski: Wynagrodzenia nauczycieli powinny być wyższe. Ministerstwo zabiega o środki
Dokonaliśmy od września wzrostu wynagrodzenia nauczycieli o kilkaset zł - powiedział Dariusz Piontkowski (fot. PAP/Mateusz Marek)
Wynagrodzenia nauczycieli powinny być jeszcze wyższe niż w tej chwili. Ministerstwo Edukacji i Nauki stara się zabiegać o przekazywanie do samorządów jak największych środków na edukację - powiedział wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.
 • Wynagrodzenia nauczycieli powinny być większe niż w tej chwili, ale musimy pamiętać, że budżet to jest całość dochodów i wydatków budżetu państwa, a minister nie ma oddzielnego budżetu, który może spokojnie przeznaczać na kolejne wzrosty wynagrodzeń - powiedział Dariusz Piontkowski.
 • Resort stara się zabiegać o jak największe środki przekazywane do samorządów, które w większości odpowiadają za prowadzenie szkół w Polsce i pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli - zaznaczył.
 • Dokonaliśmy od września wzrostu wynagrodzenia o kilkaset zł, ponieważ to wynagrodzenie jest szczególnie niskie i tu moim zdaniem konieczna była interwencja i należy nadal tę interwencję wykonywać i także w przyszłym roku będą wzrosty wynagrodzenia - dodał.

Ministerstwo stara się zabiegać o jak największe środki na edukację dla samorządów

"Uważam, że te wynagrodzenia (nauczycieli) powinny być jeszcze większe niż w tej chwili, ale musimy pamiętać o tym, że budżet to jest całość dochodów i wydatków budżetu państwa, a minister edukacji i nauki nie ma oddzielnego budżetu, który może spokojnie przeznaczać na kolejne wzrosty wynagrodzeń" - powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Wiceszef MEiN podkreślił, że resort stara się zabiegać o jak największe środki przekazywane do samorządów, które w większości odpowiadają za prowadzenie szkół w Polsce i pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli.

Czytaj też: Czarnek: Chcę przypomnieć, kto jest w szkole najważniejszy - to nauczyciel

"Zwiększamy tzw. subwencje oświatową, w 2015 r. wynosiła nieco ponad 40 mld zł, plan na rok 2023 to ponad 64 mld zł - mamy więc o ponad 50 proc. wyższą subwencję niż 7 lat temu" - zaznaczył. "Te liczby i procenty wskazują jednak na bardzo wyraźny wzrost wydatków z budżetu państwa i taki jest dzisiaj stan możliwości państwa, jeśli chodzi o wydatki oświatowe" - dodał.

Piontkowski przypomniał, że od 1 września wzrosło wynagrodzenie zasadnicze. W przypadku nauczycieli początkujących wynosi 3424 zł brutto. "Dokonaliśmy od września wzrostu tego wynagrodzenia o kilkaset zł, ponieważ to wynagrodzenie jest szczególnie niskie i tu moim zdaniem konieczna była interwencja i należy nadal tę interwencję wykonywać i także w przyszłym roku będą wzrosty wynagrodzenia" - dodał.

W 2023 r. wynagrodzenia wszystkich nauczycieli mają wzrosnąć o 7,8 proc.

Wiceszef MEiN podkreślił, że oprócz wynagrodzenia zasadniczego, nauczyciel ma "co najmniej kilka dodatków". Najbardziej powszechnym z nich jest dodatek stażowy do 20 proc. wynagrodzenia, do tego dochodzą tzw. trzynastki, fundusz świadczeń socjalnych oraz inne dodatki, odprawy "które nie każdy nauczyciel otrzymuje, ale które także składają się na ostateczną sumę wynagrodzenia".

W 2023 r. wynagrodzenia wszystkich nauczycieli mają wzrosnąć o 7,8 proc. (fot. shutterstock)
W 2023 r. wynagrodzenia wszystkich nauczycieli mają wzrosnąć o 7,8 proc. (fot. shutterstock)

Te wszystkie elementy wygrodzenia składają się na tzw. wynagrodzenie średnie, "które samorządy muszą osiągać na swoim terenie". Dla nauczyciela początkującego wynosi ono 4432,15 zł, w przypadku nauczyciela mianowanego jest to 5318,58 zł, a nauczyciela dyplomowanego 6795,97 zł - przypomina Piontkowski.

Zgodnie z projektem budżetu państwa na 2023 r. w 2023 r. wynagrodzenia wszystkich nauczycieli niezależnie od stopnia awansu mają wzrosnąć o 7,8 proc., tak jak całej sfery budżetowej.

ZNP żąda 20-procentowego wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki

Od 8 do 14 października w pobliżu gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki, przy placu na Rozdrożu w Warszawie, działa zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego całodobowe miasteczko edukacyjne. Jego uczestnicy rozmawiają o problemach polskiej edukacji. Główne hasło miasteczka to "Edukacja jest najważniejsza". W każdym dniu debata w miasteczku toczy się wokół głównego tematu.

ZNP żąda 20-procentowego wzrostu wynagrodzeń w roku 2022 dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Kolejnym jest określenie minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta na 150 proc. minimalnego wynagrodzenia zasadniczego za pracę i odpowiedniego podniesienia stawek minimalnych dla pozostałych stanowisk nauczycieli akademickich.

Czytaj też: Uczniowie mają problemy emocjonalne, a nauczyciele są wypaleni

Wnioskuje też o ustawowe powiązanie wynagrodzenia zasadniczego pracowników niebędących nauczycielami akademickimi z wynagrodzeniami zasadniczymi nauczycieli akademickich. Ostatnim z postulatów jest żądanie systemowego, corocznego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę o 0,3 proc. PKB do poziomu 3 proc. PKB.

15 października przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie ZNP wraz z innymi związkami zawodowymi zorganizuje pikietę, podczas której zostaną przedstawione rekomendacje płynące z miasteczka edukacyjnego.

TAGI
KOMENTARZE4

 • Pracownik 2022-10-19 11:17:34
  A kiedy będą podwyżki dla pracowników niepedagogicznych szkół samorządowych? Kiedy my będziemy zauważeni i będzie się o nas mówić? My tu jesteśmy, pracujemy.
 • Stażysta 2022-10-14 16:53:58
  Do Nela: widać to na przykładzie obecnej elity politycznej. Dziękujemy dzisiejszym nauczycielom.
 • Nela 2022-10-14 14:59:55
  "Takie będą Rzeczypospolite jakie ich mlodziezy wychowanie" i o tym wszyscy powinni wiedziec!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!