Partnerzy portalu

Plan działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego do 2025 r.

Plan działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego do 2025 r.
Najważniejsze rozwiązania, jakie zapisano w planie, to rozwój umiejętności zawodowych, w tym związanych z zieloną i cyfrową transformacją (fot. shutterstock)
Zwiększenie udziału samorządów wojewódzkich w działaniach mających na celu rozwój kształcenia zawodowego i wdrażaniu Zintegrowanej Strategii Umiejętności na poziomie regionalnym zakłada „Plan działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2022-2025”.
 • Celem działań ujętych w planie jest przygotowanie przyszłych pracowników na potrzeby nowoczesnej gospodarki.
 • Najważniejsze rozwiązania, jakie zapisano w planie, to rozwój umiejętności zawodowych, w tym związanych z zieloną i cyfrową transformacją.  
 • Oferta kształcenia zawodowego będzie na bieżąco monitorowana we współpracy z pracodawcami i poszerzana o kolejne zawody.

Plan działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2022-2025 to - jak zaznaczył resort edukacji - kontynuacja reformy kształcenia zawodowego, która rozpoczęła się w 2019 r.

"Plan działań uwzględnia wyzwania stojące przed kształceniem zawodowym, wynikające z przemian gospodarczych, rozwoju nowych technologii i postępującej cyfryzacji” - wskazuje MEiN. 

Jak wyjaśniono, celem działań ujętych w Planie jest przygotowanie przyszłych pracowników na potrzeby nowoczesnej gospodarki.

„Chodzi m.in. o poszerzenie oferty kształcenia o kolejne zawody potrzebne na rynku pracy – w tym związane z wykorzystaniem umiejętności ekologicznych i cyfrowych oraz nowych rozwiązań technologicznych” - dodaje MEiN.

Najważniejsze rozwiązania: rozwój umiejętności zawodowych

Najważniejsze rozwiązania, jakie zapisano w planie, to rozwój umiejętności zawodowych, w tym związanych z zieloną i cyfrową transformacją.  

Jak zapowiada ministerstwo, oferta kształcenia zawodowego będzie na bieżąco monitorowana we współpracy z pracodawcami i poszerzana o kolejne zawody oraz kwalifikacje potrzebne na rynku pracy, w tym związane z wykorzystaniem umiejętności ekologicznych, cyfrowych, a także nowych rozwiązań technologicznych.

Plan działań zakłada wzmocnienie doradztwa zawodowego i wsparcie uczniów w trafnym wyborze zawodu/ścieżki kształcenia (fot. nauka.gov.pl)
Plan działań zakłada wzmocnienie doradztwa zawodowego i wsparcie uczniów w trafnym wyborze zawodu/ścieżki kształcenia (fot. nauka.gov.pl)

Wspólnie z pracodawcami ma zostać przygotowana oferta nowych zawodów dla uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

W myśl założeń MEiN do 2025 r. zostaną opracowane oraz udostępnione na domenie publicznej kolejne e-materiały dla kształcenia zawodowego „sprzyjające nabywaniu umiejętności cyfrowych oraz wykorzystujące najnowsze technologie, w tym rozszerzoną rzeczywistość”.

Ma także nastąpić „zwiększenie wykorzystania nowych technologii podczas egzaminów zawodowych”.

Promocja kształcenia zawodowego i wsparcie młodych ludzi 

Plan działań zakłada wzmocnienie doradztwa zawodowego i wsparcie uczniów w trafnym wyborze zawodu/ścieżki kształcenia.

Od września uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracodawcy będą mogli korzystać z nowego portalu internetowego prezentującego dostępne zawody oraz ułatwiającego współpracę szkół z pracodawcami. W myśl założeń MEiN, portal ten będzie następnie rozwijany o nowe funkcjonalności prezentujące możliwości uczenia się w systemie oświaty i szkolnictwa wyższego oraz w systemie pozaszkolnym (np. na kursach), a także ułatwiające dotarcie do interesującej oferty kształcenia.

Rozwój kształcenia zawodowego w regionach "przez całe życie"

Plan zakłada także rozwój kształcenia zawodowego i uczenia się przez całe życie w regionach.

Samorządy województw mają zostać w większym stopniu włączone w działania służące rozwojowi kształcenia zawodowego i uczenia się przez całe życie. We współpracy z partnerami lokalnymi będą opracowywały skonkretyzowane programy wdrażania Zintegrowanej Strategii Umiejętności w poszczególnych regionach. Będą również ustalały priorytetowe kierunki kształcenia w regionie. Na tej podstawie będą ustalane priorytety wydatkowania środków europejskich w regionie przeznaczonych na edukację i szkolenia.

MEiN zapowiada, że kontynuowane będzie wsparcie z projektów regionalnych dla szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe w poszczególnych województwach. „Kształcenie zawodowe będzie jednym z priorytetów wydatkowania środków europejskich w obszarze edukacji w nowej perspektywie finansowej 2021-2027” - informuje także ministerstwo.

TAGI
KOMENTARZE23

 • Słabe 2023-03-05 18:22:14
  Do Pracownik oswiaty: stary suchar.
 • :) 2023-03-04 22:10:54
  Do Pracownik oswiaty: mają alternatywę w przeciwieństwie do nauczyciela plastyki czy świetliczanki.
 • Pracownik oswiaty 2023-03-03 23:15:38
  Ja poszukuje mechatronika🤣 ostatni jak zobaczył pensje to zadał pytanie czy to za tydzień, a tokarz to prawie umarł ze smiechu

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!