Partnerzy portalu

Pobieranie opłat za matury próbne - czy to legalne?

Pobieranie opłat za matury próbne - czy to legalne?
Szkoła nie może pobierać opłat za przeprowadzenie próbnych egzaminów maturalnych (fot. Shutterstock)
Od 30 do nawet 50 zł - tyle mieli płacić rodzice uczniów niektórych szkół za wydrukowanie arkuszy matur próbnych. Tak wynika z interpelacji posłanki Pauliny Matysiak do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Parlamentarzystka pyta resort, czy takie działanie jest legalne.
 • Nawet 50 zł za udział w maturze próbnej - tyle mieli płacić niektórzy uczniowie, których rodzice zgłosili się do posłanki Pauliny Matysiak.
 • Ministerstwo Edukacji i Nauki zapewnia, że przepisy prawa nie zezwalają na pobieranie takich opłat.
 • Zaznacza, że rozwiązania podobnych problemów należy szukać na poziomie szkół.

- Do mojego biura poselskiego docierały kontrowersyjne informacje, z których wynika, że uczniowie wraz z rodzicami są obligowani do partycypacji w kosztach wydruku arkuszy egzaminacyjnych. I nie są to małe kwoty, ponieważ wynoszą od 30 do 50 zł od osoby - czytamy w interpelacji posłanki Pauliny Matysiak do resortu edukacji.

Jak informuje parlamentarzystka, o sprawę pytała m.in. łódzkiego kuratora oświaty, który miał odpowiedzieć, że przepisy nie precyzują, czy szkoła ma obowiązek pokrywania kosztów wydruku arkuszy do próbnej matury. Kurator miał jednak wyrazić opinię, że organ prowadzący powinien zapewnić wszystkim uczniom udział w teście, niezależnie od wniesienia opłaty.

Jeżeli szkoła zgłosi się do matury próbnej, musi zapewnić arkusze egzaminacyjne

Odpowiedzi na interpelację udzielił Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Z jego pisma wynika jasno, że szkoły nie mogą pobierać jakiejkolwiek opłaty za przeprowadzenie zorganizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną testu diagnostycznego (matury próbnej).

Zaznaczył także, że jeżeli dana szkoła zgłosi się do przeprowadzenia matur próbnych, taki test staje się dla uczniów tej szkoły obowiązkowy.

Niektóre szkoły obligowały rodziców uczniów do płacenia kwot od 30 do 50 zł na osobę, za wydruk arkuszy egzaminacyjnych do matur próbnych (fot. mat. prasowe)
Niektóre szkoły obligowały rodziców uczniów do płacenia kwot od 30 do 50 zł na osobę, za wydruk arkuszy egzaminacyjnych do matur próbnych (fot. mat. prasowe)

- Warto też pamiętać, że system oświaty zapewnia (ustawowo) m.in. realizację prawa każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju oraz upowszechnianie dostępu do szkół - pisze Dariusz Piontkowski.

Jak wyjaśnia dalej, nadzór pedagogiczny w szkole sprawuje jej dyrektor oraz inni nauczyciele zajmujący stanowiska kierownicze. W ramach tego nadzoru dyrektor odpowiada za przestrzeganie przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły.

Oznacza to, że ewentualnych rozwiązań organizacyjnych dotyczących opłat za próbne matury należy szukać - jak tłumaczy Dariusz Piontkowski - na poziomie szkoły, a także regulować te kwestie w przepisach wewnątrzszkolnych.

 

TAGI
KOMENTARZE12

 • Edward 2023-01-26 12:05:22
  Do Zbędna: dwa wpisy o tej samej treści podpisane "zbędna", "nauczycielka" przypadek 🤔🤣🤣🤣
 • Zbędna 2023-01-26 11:42:24
  Na próbnych maturach arkusze były kolorowe, a kolorypozwalaly na rozwiązanie zadan. Szkoly nie mają jednak odpowiedniego sprzetu i cześć wydrukowała je czarno-biale. Jaki to ma sens? Kiedy PiS przestanie walczyć z samorządami kosztem uczniówi nauczycieli?
 • Nauczycielka 2023-01-26 11:37:54
  Na maturach próbnych były kolorowe arkusze. Ciekawe która szkoła posiada odpowiednią drukarkę? Kolorybyly niezbędne do rozwiązania zadań, a i tak kilka szkół zdecydowało się właśnie z opisanych powodów wydrukować czarno- białe. Jaki był sens tych matur? Czy skończy się w końcu walka PiS- SAMORZADY k...osztem uczniów i nauczycieli?  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!