Podkarpackie: ponad 1,5 mln zł na kształcenie pracowników

Głównym celem Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) jest zapobieganie utracie pracy przez osoby, które mogą być zagrożone zwolnieniem z powodu np. zbyt małych kompetencji.
Jak powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, KFS ma też wspomagać firmy w zdobyciu odpowiedniej pozycji na rynku poprzez podniesienie umiejętności pracowników.
Czop podkreślił, że o dofinansowanie w ramach KFS mogą ubiegać się wszyscy pracodawcy, którzy chcą "inwestować w rozwój kompetencji własnych lub kompetencji osób zatrudnionych w firmie". "Warunkiem skorzystania z tych pieniędzy jest to, iż dana osoba musi mieć więcej niż 45 lat" - dodał dyrektor rzeszowskiego WUP.
Zgodnie z przyjętymi zasadami pracodawca, który zatrudnia powyżej 10 pracowników może otrzymać 80 proc. dofinansowania kosztów kształcenia dla jednej osoby - wówczas z własnego budżetu pokrywa pozostałe 20 proc. kosztów. Natomiast pracodawca, który zatrudnia mniej niż 10 pracowników może otrzymać 100 proc. dofinansowania kosztów kształcenia dla jednej osoby.
Czop zaznaczył, że dofinansowanie z KFS można przeznaczyć m.in. na kursy i studia podyplomowe. "Pieniądze mogą być wydane także na badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem" - dodał.
Pieniędzmi z KFS dysponować będą powiatowe urzędy pracy. Na Podkarpaciu będą to urzędy z Jarosławia, Krosna, Lubaczowa, Łańcuta, Przemyśla, Przeworska, Ropczyc, Rzeszowa, Sanoka, Stalowej Woli i Tarnobrzega. W sumie region otrzymał ponad 1,5 mln zł. Pracodawcy zainteresowani uzyskaniem dofinansowania mogą kontaktować się z powiatowymi urzędami pracy.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy finansowany jest ze środków Funduszu Pracy.
Na Podkarpaciu stopa bezrobocia na koniec października wynosiła 14,2 proc.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.