Podlaskie: Ponad 11,5 mln zł na żłobki, przedszkola i kluby malucha

11,5 mln zł z rządowego programu Maluch Plus będzie w 2020 r. przeznaczonych w Podlaskiem na 85 różnych zadań związanych z tworzeniem nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci lub utrzymaniem miejsc już istniejących - poinformował w Supraślu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda i burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski podpisali w czwartek (28 maja) umowę na dofinansowanie 20 miejsc dla maluchów w żłobku, który powstał w Supraślu w ramach programu Maluch Plus w 2019 r.

Wojewoda poinformował, że zainteresowanie zarówno samorządów, jak i podmiotów prywatnych wsparciem z programu Maluch Plus jest duże. Podał, że na zadania związane z zapewnieniem opieki najmłodszym dzieciom w 2019 r. było w Podlaskiem przeznaczonych ok. 7 mln zł, w 2020 r. to 11,5 mln zł.

"Będziemy tworzyć 350 nowych miejsc oraz zapewnimy funkcjonowanie 2 tys. 761 miejsc opieki w tych innych placówkach. Łącznie to da nam wsparcie 3 tys. 111 miejsc w skali roku 2020" - poinformował wojewoda. Podkreślał, że opieka w placówkach dla dzieci to szansa dla rodziców do podejmowania pracy, aktywizacji zawodowej, wspieranie rodzin w opiece nad dziećmi.

Wojewoda podał, że nowe miejsca opieki dla najmłodszych powstaną w 2020 r. np. w gminach Perlejewo, Tykocin, w Białymstoku, Łomży, Sokółce i Grajewie.

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski mówił, że żłobek, który powstał w 2019 r. kosztował ok. 800 tys. zł, z czego z programu Maluch Plus pochodziło ok. 700 tys. zł, resztę dołożyła gmina. Poinformował, że w placówce są miejsca dla 22 dzieci. Dodał, że maluchy nie korzystają z opieki w tym żłobku ze względu na zagrożenie koronawirusem, od połowy maja ta opieka jest już możliwa, ale rodzice nie zgłosili takiej chęci. Deklarował, że jeżeli będzie zgłoszonych więcej niż czworo dzieci, placówka wznowi pracę i działalność opiekuńczą. Dziękował za rządowe wsparcie na różne inwestycje realizowane przez gminę.

W lutym Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku informował, że w Podlaskiem ok. 20 proc. dzieci poniżej trzeciego roku życia korzysta z różnych form opieki w placówkach, a gmin, w których nie ma żłobków czy klubów malucha, jest wciąż wiele.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!