- W ramach przyjętego harmonogramu strona litewska zobowiązała się do wprowadzenia państwowego i szkolnego egzaminu z języka polskiego jako ojczystego oraz przyrównania ocen z tych egzaminów do ocen z innych państwowych i szkolnych egzaminów maturalnych przy wstępowaniu na wyższe studia na Litwie.
- Zobowiązała się też do wyposażenie szkół polskich w podręczniki do nauki języka polskiego i pozostałych przedmiotów, w tym w podręczniki zakupione w Polsce.
- Zgodnie z deklaracją strona litewska ma zapewnić szkołom z polskim językiem nauczania wykwalifikowanych nauczycieli wychowania przedszkolnego, wczesnoszkolnego, kształcenia podstawowego oraz wsparcie pedagogiczne dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i minister oświaty, nauki i sportu Algirdas Monkevicius podpisali w czwartek w Wilnie harmonogram wdrażania Deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej.
Wizyta ministra Piontkowskiego w Wilnie odbywała się w ramach międzyrządowych konsultacji pod przewodnictwem premierów Litwy i Polski.
💬 Minister edukacji @D_Piontkowski podczas #konsultacjePLLT w #Wilno - Podpisany dziś harmonogram służy wypracowaniu oczekiwanej przez nas, a przede wszystkim przez Polaków na Litwie, symetryczności w relacjach polsko-litewskich w zakresie edukacji. @PLinLithuania @tvp_wilno pic.twitter.com/47F4I9OieB
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) September 17, 2020
"Podpisany dziś harmonogram służy wypracowaniu oczekiwanej przez nas, a przede wszystkim przez Polaków na Litwie, symetryczności w relacjach polsko-litewskich w zakresie edukacji" - powiedział szef MEN, cytowany na Twitterze przez resort edukacji.
Jak informuje MEN, w ramach przyjętego harmonogramu strona litewska zobowiązała się do wprowadzenia do 2022 r. państwowego i szkolnego egzaminu z języka polskiego jako ojczystego oraz przyrównania ocen z tych egzaminów do ocen z innych państwowych i szkolnych egzaminów maturalnych przy wstępowaniu na wyższe studia na Litwie.
Zobowiązała się też do wyposażenie szkół polskich w podręczniki do nauki języka polskiego i pozostałych przedmiotów, w tym w podręczniki zakupione w Polsce.
🇵🇱🇱🇹 Podpisanie przez ministrów @D_Piontkowski i @AMonkevicius harmonogramu wdrażania deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej na Litwie i litewskiej mniejszości narodowej w Polsce - ważny krok w relacjach polsko-litewskich w zakresie edukacji. #konsultacjePLLT pic.twitter.com/bGMv0lnPUi
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) September 17, 2020
Zgodnie z deklaracją strona litewska ma zapewnić szkołom z polskim językiem nauczania wykwalifikowanych nauczycieli wychowania przedszkolnego, wczesnoszkolnego, kształcenia podstawowego oraz wsparcie pedagogiczne dla dzieci w wieku przedszkolnym (zwiększenie w szkołach liczby logopedów i pedagogów specjalnych).
W deklaracji zapisano również zapewnienie przez stronę litewską dzieciom polskiej narodowości, uczącym się w szkołach, w których nauka prowadzona jest w języku litewskim, możliwości uczęszczania na dodatkowe zajęcia (kółka) w języku polskim lub języka polskiego.
Dodatkowo strona litewska wdroży wykonanie przepisów, które umożliwią finasowanie nauki języka litewskiego w wymiarze 5 godzin tygodniowo w przedszkolach i klasach wczesnoszkolnych.
🇵🇱 🇱🇹 Rozwijamy współpracę z Litwą na wielu obszarach
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 17, 2020
▶️ kultura i nauka
▶️ wymiana młodzieży
▶️ pamięć historyczna pic.twitter.com/yML5xQdGE7
Strona polska zobowiązała się w deklaracji, że umożliwi nauczycielom i uczniom szkół polskich na Litwie korzystanie z zasobów edukacyjnych zgromadzonych na platformach edukacyjnych w Polsce (w okresie zawieszenia zajęć w powodu koronawirusa szkoły polskie na Litwie korzystały z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej i Włącz Polskę).
Wzmocniona zostanie współpraca instytucji oświaty Litwy i Polski w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli. We współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, jednostką podległą MEN, przygotowana zostanie oferta szkoleń doskonalących kompetencje zawodowe nauczycieli języka polskiego i innych przedmiotów nauczanych po polsku w szkołach polskich na Litwie.
Dodatkowo strona polska ma zapewnić działania przewidziane w ustawie dotyczące finansowania, wyposażania w podręczniki, doskonalenia zawodowego nauczycieli.
Jak zaznacza Ministerstwo Edukacji Narodowej, podpisanie harmonogramu wdrażania deklaracji to efekt współpracy strony polskiej z litewską w zakresie oświaty.
Deklaracja w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Polsce została podpisana 20 listopada 2019 r. w Warszawie. Podpisy złożyli pod nią minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i minister oświaty, nauki i sportu Republiki Litewskiej Algirdas Monkevicius. W deklaracji strony zobowiązały się do systematycznego monitorowania jakości edukacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie oraz wzrostu jakości edukacji litewskiej mniejszości narodowej w Polsce.
Zgodnie z deklaracją, miała zostać dokonana m.in. analiza możliwych sposobów organizacji egzaminu maturalnego z języka polskiego jako ojczystego na poziomie państwowym na Litwie i zaliczenia wyniku egzaminu przy wstępie na uczelnie.
W deklaracji zapisano też wzmacnianie współpracy polskich i litewskich instytucji odpowiedzialnych za organizację egzaminów państwowych. Strona litewska zobowiązała się również zapewnić podręczniki w języku ojczystym dla uczniów szkół z polskim językiem nauczania. Zapisano również, że w ramach współpracy odpowiednich instytucji Litwy i Polski organizowane będą szkolenia dla nauczycieli. Deklaracja weszła w życie z dniem podpisania.