Podwyżka pensji nauczycieli. Część powiększonej subwencji oświatowej już przekazana

 • PW
 • 27 maja 2022 - 08:17
Podwyżka pensji nauczycieli. Część powiększonej subwencji oświatowej już przekazana
Resort finansów poinformował o wypłacie dodatkowych środków w 7 ratach (Fot. mat. pras.)
Ministerstwo Finansów poinformowało o dodatkowych kwotach części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2022 zabezpieczonych w związku z podwyżkami wynagrodzeń nauczycieli, które weszły w życie 1 maja. Rata za maj i czerwiec w wysokości ponad 400 mln zł została już przekazana.

Zgodnie uchwaloną pod koniec marca 2022 r. nowelizacją Karty nauczyciela, której projekt przygotowali posłowie PiS, od 1 maja br. do 31 grudnia 2022 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększono o 4,4 proc., a część oświatową subwencji ogólnej o 1 mld 671,1 mln zł.
Senat był innego zdania i zaproponował wzrost pensji o 20 proc., a subwencji oświatowej o 10 mld zł. Poprawki senatorów zostały jednak pod koniec kwietnia odrzucone przez Sejm.

Dodatkowe środki w 7 transzach

Ustalono, że środki finansowe na powiększenie części oświatowej subwencji ogólnej na pokrycie podwyżek, będą pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych.

„W związku z realizacją podwyżek wynagrodzeń nauczycieli od 1 maja 2022 r. Minister Finansów poinformował JST o dodatkowych kwotach części oświatowej subwencji ogólnej na bieżący rok. Środki w wysokości ponad 1,6 mld zł zostaną przekazane na rachunki bankowe jednostek samorządu terytorialnego w siedmiu miesięcznych ratach, z uwzględnieniem terminu wypłaty wynagrodzeń nauczycieli” - poinformował ostatnio resort finansów.

Czytaj: Podział subwencji oświatowej po nowemu - nowelizacja weszła w życie.

Pierwsza rata 416 mln zł, kolejne po 208 mln zł

Pierwsza rata z puli ww. środków za maj i czerwiec, wynosząca 416 mln zł, zgodnie z informację MF trafiła na konta samorządów 25 maja.

- Przekazanie kolejnych rat w równych wysokościach (każda po 208 mln zł) nastąpi do 25. dnia każdego miesiąca - zapewnił resort.

Przed tygodniem opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie nowych stawek minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zgodnie z jego zapisami wysokość najniższego wynagrodzenia to 3010 zł, a najwyższego - 4224 zł.

TAGI
KOMENTARZE168

 • Sprostowanie 2022-06-01 06:54:12
  Do kolrek: ale bazowanie na Facebooku jako źródło wiedzy już jest ......
 • kolrek 2022-05-31 23:04:37
  sprostowanie nie jest tożsame z prostactwem
 • Sprostowanie 2022-05-31 15:57:02
  Do czechu: ale oczywiście możesz dalej zacieszać . Jak to mówią poznasz......po śmiechu jego ;)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!