Partnerzy portalu

Podwyżki wynagrodzenia nauczycieli zależne od decyzji radnych. Dyrektor sam nic nie może

Podwyżki wynagrodzenia nauczycieli zależne od decyzji radnych. Dyrektor sam nic nie może
To rada gminy, a nie wójt powinna ustalać regulamin wypłacania dodatkowych składników wynagrodzenia nauczycieli (fot. Shutterstock)
Nie wójt, ale rada gminy, jako organ prowadzący szkoły, może upoważnić dyrektorów szkół do podwyższenia minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. Tak uznał nadzór prawny wojewody dolnośląskiego.

Rada gminy Podgórzyn (woj. dolnośląskie), pod koniec listopada 2022 r. podjęła uchwałę w dotyczącą m.in. kwestii podwyższania minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dyrektorów oraz nauczycieli. W uchwale tej, upoważnili oni wójta gminy do dwóch czynności formalnych.

Pierwszą było podwyższenie minimalnego wynagrodzenia dyrektorów, jednak nie więcej niż do 400 proc. minimalnego wynagrodzenia zasadniczego. Drugim pisemne upoważnienie dyrektorów do przyznawania wyższej stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli.

Uchwałę unieważnił nadzór prawny wojewody dolnośląskiego.

To rada gminy jest organem prowadzącym, a nie wójt

Podejmując omawianą uchwałę, rada gminy powołała się na art. 30 ust. 6 ustawy Karta nauczyciela. Mówi on o tym, że organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa dla nauczycieli w drodze regulaminu: wysokość dodatków, warunki obliczania godzin ponadwymiarowych, a także warunki wypłacania innych składników wynagrodzenia.

Zdaniem nadzoru prawnego wojewody dolnośląskiego, to radę gminy należy traktować jako organ prowadzący szkołę, a zatem to do niej należy upoważnienie do określania wspomnianych składników wynagrodzeń dyrektorów i nauczycieli.

Jak zaznacza nadzór prawny, Karta nauczyciela nie rozstrzyga wprost podziału kompetencji w zakresie wskazania, który z organów gminy jest organem prowadzącym: czy jest to wójt, czy rada. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego wyjaśniono jednak, że należy w tym przypadku wziąć pod uwagę zasadę domniemania kompetencji, wynikającą z ustawy o samorządzie gminnym (art. 18 ust. 1).

TAGI
KOMENTARZE34

  • Mgr z 2600 zł netto 2023-02-23 17:22:02
    Lubelski debil wszem i wobec ogłosił, że nauczyciele otrzymują z dniem 1 stycznia zenujace niskie podwyżki. Zostaną one wypłacone może w kwietniu, może w lipcu, a może w listopadzie, a może w ogóle. Ważne że do pospulstwa poszła wiadomość, że nauczyciele znowu dostali podwyżki ( choć jeszcze żaden z... nich ich nie widział).  rozwiń
  • Plum 2023-02-23 13:58:37
    Dla ciebie bez różnicy czy zbierasz puszki, czy butelki. Nauczyciel ma wyksztsłcenie kierunkowe pajacu.
  • Megi 2023-02-23 10:54:10
    Ile!!!!!! Do tej pory nic nie dostaliśmy i nie wiem jakim cudem 7,8% z 4224 zł to 840zł?? Kto go uczył matematyki?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!