Partnerzy portalu

Podwyżki dla nauczycieli i większa subwencja oświatowa w projekcie noweli Karty nauczyciela

 • PAP/rs
 • 22 marca 2022 - 12:19 | Aktualizacja: 22 marca 2022 - 12:28
Podwyżki dla nauczycieli i większa subwencja oświatowa w projekcie noweli Karty nauczyciela
Zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli o 4,4 proc. zakłada projekt nowelizacji Karty nauczyciela (Fot. PAP/Mateusz Marek)
Zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli o 4,4 proc. od 1 maja 2022 r. i zwiększenie subwencji oświatowej o 1,6 mld zł zakłada złożony we wtorek Sejmie przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy Karta nauczyciela.

"Jednym z priorytetów w zakresie polityki oświatowej państwa jest podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, co ma istotny wpływ na jakość kształcenia. Założono, że osiągnięciu powyższego celu służyć ma m.in. systematyczny wzrost wynagrodzeń nauczycieli przy jednoczesnym znacznym wzroście nakładów finansowych państwa na oświatę" - czytamy w uzasadnieniu projektu posłów PiS. Dlatego - jak wskazali wnioskodawcy - począwszy od 2018 r. rozpoczęto sukcesywne wdrażanie planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli.

"Obecny poziom wynagrodzeń nauczycieli nie jest jednak dostatecznie motywujący. W związku z brakiem poparcia środowiska oświatowego dla planowanych przez rząd istotnych zmian systemowych w zakresie statusu zawodowego nauczycieli, które miały skutkować od dnia 1 września 2022 r. znacznym wzrostem wynagrodzeń nauczycieli, niezbędne jest podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli niezależnie od zmian systemowych statusu tej grupy zawodowej" - czytamy w uzasadnieniu.

Zgodnie z projektem posłów PiS od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększone ma zostać o 4,4 proc. Zdaniem wnioskodawców umożliwi to podwyżki dla nauczycieli od 1 maja, gdyż zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli umożliwi zwiększenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli i dodatków do wynagrodzeń.

W projekcie zapisano też, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę najpóźniej do 30 czerwca 2022 r., z wyrównaniem od 1 maja 2022 r.

Zgodnie z projektem subwencja oświatowa ma zostać zwiększona o 1 mld 671 mln 100 zł. Pieniądze mają pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych.

W myśl art. 30 Karty nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli jest pochodzą wysokości kwoty bazowej dla nauczycieli, określanej co roku w ustawie budżetowej. Obecna kwota bazowej dla nauczycieli wynosi 3537,80 zł. W przypadku nauczyciela stażysty średnie wynagrodzenie wynosi 100 proc. kwoty bazowej, nauczyciela kontraktowego - 111 proc., nauczyciela mianowanego - 144 proc. i nauczyciela dyplomowanego - 184 proc.

Od 2020 r. wysokość średniego wynagrodzenia nauczycieli nie zmieniła się. W ustawie budżetowej na rok 2021 i na rok 2022 również nie zwiększono kwoty bazowej dla nauczycieli.

Na średnie wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki do niego. Dodatków jest kilkanaście. Wysokość średniego wynagrodzenie nauczycieli jest podstawą do określenia w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wysokość części dodatków jest ustalona procentowo na podstawie wynagrodzenia zasadniczego.

Projektowana nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

TAGI
KOMENTARZE130

 • Och 2022-04-18 22:45:59
  Przecież w tych dniach też pracujesz np. na dyżurze, nie masz tylko godzin dydaktycznych tak samo w przerwie na Boże Narodzenie . Całość urlopu to 8 tygodni w ciągu całego roku do wykorzystania w ferie i wakacje. W pozostałych miesiącach nie możesz wykorzystać ani jednego dnia, jak potrzebne wolne m...usisz iść na urlop bezpłatny. Dużo błędów w tych Twoich obliczeniach, wprowadzasz w błąd czytelników.  rozwiń
 • 33 lata stażu 2022-04-17 13:19:14
  @liczymy. Przerwa wielkanocna: 3 dni (czwartek, piątek, wtorek) - pozostałe dni tak czy owak są wolne ustawowo, ferie zimowe 10 dni (2 x poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek) - sobót i niedzieli nie liczymy, wakacje 8 x 5 dni - 40 dni, - sobót i niedzieli nie liczymy, przerwa na Boże Narodz...enie i Nowy Rok - w roku 2022 6 dni. Razem: 59 dni w skali roku. Zadowolony czy nadal zazdrosny?  rozwiń
 • Porada 2022-03-29 11:36:34
  Do Ac: schowaj ten niewiele warty dyplom i idź popracować uczciwie . Zdobędziesz szacunek społeczeństwa .

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!